1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bu park Meram’a hayat verecek
Bu park Meram’a  hayat verecek

Bu park Meram’a hayat verecek

Meram Belediyesi tarafından 850 bin metrekarelik alanda yapılan Dutlukırı Kültür Parkı, Konya’nın yeni cazibe merkezi olacak. İçerisinde 10 bin metrekarelik yapay gölet olan parkın bu yıl Hıdırellez’de açılması bekleniyor.

A+A-


Ahmet ÖZER
Meram Belediyesi, şehrin önemli mesire alanlarından biri olan Dutlukırı Kültür Parkında yaptığı düzenlemeleri sürdürüyor. 850 bin metrekarelik geniş bir alanı kapsayan Dutlukırı Kültür Parkındaki düzenlemeler, alışılmışın dışında bir görsellik ve hizmet anlayışı ile hizmet verecek
Dutlukırı Kültür Parkındaki çalışmalara yaklaşık 2 yıl önce başladıklarını ve projenin büyük oranda tamamlandığını belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Dutlukırı Kültür Parkı birçok ilki içerisinde barındırıyor. Burada çok amaçlı bir alan oluşturuyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle halkımız burada sadece piknik yapmayacak. Aynı zamanda yürüyüş yapıp gezebileceği, sportif ve kültürel etkinlikler yapabileceği görsel bir alana kavuşmuş olacak. 2018 yılı Hıdırellez’inde hizmete açmayı planladığımız parkımız, çeşitli kültürel aktivitelere de ev sahipliği yaparak, çok yönlü bir merkez olacak” dedi.
ÇALIŞMALARIN BÜYÜK KISMI TAMAMLANDI
Parktaki çalışmaların büyük bir kısmını tamamladıklarını belirten Başkan Toru, şu bilgileri verdi:  “Park içinde yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda üzüm bağı oluşturularak, Meram’ım önemli bir simgesi olan üzüm bağları burada sergilenmiş olacak. Ayrıca yine çeşitli meyve ağaçlarından oluşan meyve bahçesi de park içerisinde oluşturulan önemli bir alan. Parkta yine görsel bir şölen sunacak olan lavanta bahçesi, kokuluk ve reçellik gül bahçesi, mor salkımlardan oluşturulan yürüyüş yolu ile vatandaşlarımızın beğeneceği önemli alanlar yer alıyor. Yine park içerisinde dikkat çeken bir diğer alan ise 10 bin metrekarelik gölet. Yukarıdan aşağıya doğru akan basamaklar halinde oluşturulan gölet, adeta şelale atmosferini yaşatacak. Gölet çevresinde yürüyüş yolları olacak. Ayrıca gölet alanında yer alan ağaçların da korunarak, gölet suyla kaplanınca suyun içerisinde yer alacak ağaçlar, gölede tabii bir hava katacak. Gölet içerisinde küçük adacıklar da oluşturulmuş durumda. Yine vatandaşlarımızın sohbet edebileceği, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabileceği Osmanlı Kır Kahvesi Restoranı’yla ilgili inşaat çalışmaları da hızla devam ediyor” 
İÇERİSİNDE GÖLET OLACAK
Alan içerisinde 10 bin metrekarelik yapay bir gölet oluşturulduğunu kaydeden Toru, “Yapılan gölet sürekli olarak suyun akışını sağlayacak şekilde dizayn edildi. Göletin rotasına oturan bir Osmanlı Kır Kahvesi restoranımız var. Gölet ve yaptığımız bu tesisle birlikte bu alan bir entegre yapı arz ediyor. Yine park içerisinde çocuk alanlarımız, yürüyüş alanlarımız mevcut. Yürüyüş alanlarımızda farklı yöntemler kullandık. Traversler, kumlamalı parke, kütük yollar hepsi birbirinden farklı. Böylece park içerisinde görsel şov sunduk. Yine ateşli piknik alanlarında farklı kamelya yöntemlerini kullandık. Özellikle Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere farklı bölgelerde kullanılan ‘Tavlan’ denilen farklı bir oturma grubunu geliştirdik. Yine çim kızağını yaptık. Bu da Konya’da ilk. 2 parkurlu olan çim kızağımız 150 metre uzunluğunda. Bayrak Tepemiz var yukarıda. Büyük bir bayrak inşa ederek, parkımızda Al bayrağımız dalgalanmasını sağladık. Yine macera parkurumuz, seyir terasımız, çocuklar için farklı oyun grupları ile beraber, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak açısından etkinlik alanı oluşturduk. Festival alanı oluşturduk. Bu alanda Kıl çadırlar, yöresel ürünlerin bulunabileceği stantlarla beraber etkinlik alanı oluşturduk”  Şeklinde konuştu. 
_mrm6450.jpg
MİMARİSİ GÖZ DOLDURUYOR
Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile erken Cumhuriyet dönemi mimarisinden esinlenerek hazırlanan proje, Meram’a değer katacak önemli projelerden biri. Yaklaşık 24 bin metrekare gibi büyük bir alanda, bin metrekareye yakın inşaat alanıyla oldukça işlevsel bir tesis olarak tasarlandı. Bodrum ve zemin kattan oluşacak olan tesis, 360 metrekarelik bir restoran ile 800 metrekareyi aşan bir Osmanlı Bahçesi’yle hizmet verecek. Ayrıca restoranın çevresinde 8 bin metrekarelik bir gölet yer alacak. Yayalar ve araçlar için köprülerin yanı sıra parkın büyüklüğüne yakışır bir şekilde giriş takı yapılacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.