1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Bu projeler bölgenin çehresini değiştirecek
Bu projeler bölgenin çehresini değiştirecek

Bu projeler bölgenin çehresini değiştirecek

Kuğulu Vadisi Gölet Projesi ile Seydişehir’i turizm ilçesi yapacak olan Seydişehir Belediyesi çalışmalarını duraksamadan sürdürüyor. Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Kuğulu Vadisi Projesi’nin sadece Seydişehir’e değil, Konya’ya önemli katkılar sa

A+A-

Seydişehir Belediyesi ilçeye kazandırılan ve yapılan projeleri tanıtmak amacıyla Konya basınını ağırladı. Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Belediye Başkan Yardımcıları Bilal Mernekli ve Mevlüt Güray, Belediye Başkanı Danışmanı Aziz Karakuş, İmar Müdürü Mehmet Kelle ve Atık Su Tesisi Proje Müdürü Gürsel Karadeniz’in katılımlarıyla Seydişehir’in geleceğini aydınlatması hedeflenen projeler tanıtıldı. Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Bize verilen emaneti layıkıyla yaparak kalıcı eserler ortaya koymayı hedefliyoruz. Göreve geldiğimizde yaklaşık 40 proje demiştik. Bugün bu projeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Projeler tamamlandığında Seydişehir turizm ilçesi olacak.”İfadelerini kullandı.

KONYA’NIN PROJESİ
Seydişehir’in mega projesinin Kuğulu Vadisi Gölet Projesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Proje tamamlandı. DSİ, Orman Bakanlığı ve KOP ile projeyi ortaklaşa yürütüyoruz. Projenin ihalesi yapıldı ve teslim edildi. KOP kanalıyla 25 milyon liralık, DSİ ile 20-24 milyon liralık maliyeti olan bittiğinde 70 milyon lira seviyelerinde olacak bir proje. Orman Bakanlığı kanalı ile orman kısmında 94 hektar bir alanın kiralama işlemini tamamladık. DSİ tarafından yapılan Kuğulu Vadisi Projesi kapsamında 2016 yılı içerisinde 3.gölette başlayan çalışmalar devam ediyor. 2016 sezon sonuna kadar 47 bin metreküp kazı çalışmalarının tamamlanmasını planladık. 2017 yılı sezonunda 3. Gölet için dolgu işlemleri başlayacak. Toplamda 62 bin metreküplük dolgu yapılacak. 3 göletin dolgusuyla birlikte 2 göletin kazı işlemleri 2017 sezonu için planladık.”sözlerini sarf etti.

Bu alana ekonomik açıdan kazandırılacak olan projelerden bahseden Tutal, “Burası 600 bin metrekarelik bir alan burada su sporları, olta balıkçılığı, kano yarışlarının yapıldığı, etrafında eko pazarın olduğu alanlar oluşturacağız. Bu alandaki marangozlar sanayisini başka bir alana aktararak Antalya yoluna sıfır, Kuğulu Mesire alanı ve küçük göletlerle birleştireceğiz. Orman kısmında yürüyüş yolları, seyir terasları, kır kahveleri, hatta teleferiğin olduğu, at biniciliğinin olduğu büyük bir proje. Proje şuan tamamladı. Kamulaştırmaları tamamladıktan sonra eko pazar ve sosyal alanlar kısmına KOP kanalı ile başlayacağız. Bu sadece Seydişehir’in projesi değil Konya ilinin projesidir. Tüm Konyalıların faydalanacağı daha önemlisi turist çekerek bu bölgede önemli istihdam kaynağı oluşacak.”şeklinde konuştu.

ATIKSU ARITMA TESİSİ
Atıksu Arıtma Tesisi’nin Avrupa Birliği’nden 3 milyon 891 bin 300 Euro ve 686 bin 700 Euro ulusal katkı ile toplam 4 milyon 578 bin Euro’ya mal olan bir proje olduğunu ifade eden Tutal, “Arıtma tesisimizle birlikte Seydişehir Belediye sınırları içerisinde bugüne kadar olan ilave kanalizasyon çalışmaları tamamlandı. Proje bittiğinde arıtılan su, Suğla Gölet’ine aktarılarak çiftçimiz buradaki arıtılan suları tarımsal sulamada kullanacak.”dedi. Proje hakkında genel bilgiler veren Atıksu Tesisi Proje Müdürü Gürsel Karadeniz ise “16.02.2015 tarihinde başlayan proje, 17.10.2016 tarihinde bitirilmesi gerekirken bakanlığın çalışmaları ile Haziran 2017 tarihine kadar süresinin uzatılması için çalışmalar devam ediyor. 23.10.2016 tarihi itibari ile işin yüzde 48.55’lik bölümü tamamlandı. Arıtma tesisi 2025 yılına kadar günlük 10 bin metreküplük bir arıtma kapasitesi, 2040 yılından itibaren günlük 13 bin metreküplük bir arıtma kapasitesi olacak. Arıtma sonucunda oluşan ürün tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılacak”ifadelerini kullandı.

KALICI ESERLER KAZANDIRIYORUZ
Seydişehir’e yapılan projelerin her şeyden önemli olduğunu dile getiren Tutal, “Bize verilen emaneti layıkıyla yaparak kalıcı eserler ortaya koymayı hedefliyoruz. Göreve geldiğimizde yaklaşık 40 proje demiştik. Bugün bu projeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Projeler tamamlandığında Seydişehir turizm ilçesi olacak. Biz yaptığımız birçok projenin açılışını sessiz sedasız yapıyoruz. Açılan çoğu projelerin ismi henüz konmadı. Bu zamana kadar bazı köylerde dahil 17 park, 7 çim sahası, öğrenci etüt merkezi, gençlik merkezi, şehir konağı yapıldı. 4 günde cadde yaptık. Bu zamana kadar yaptığımız şeyleri konuşmadık. Bundan sonra belirlediğimiz hedeflere ulaşıyoruz yavaş yavaş birçok proje tamamladı kalanı ise devam ediyor. 3 etaplı olarak başlatılan bu projeler 64 milyon liraya mal olacak.”diye konuştu.

Şehir içinde devam eden ve planlanan birçok projenin olduğunu ifade eden Tutal ,’ sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projeler ile bölge insanı için istihdam kaynağı oluşturacağız. Burada çıkan termal su ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Burada dış kaynakları kullanmayı düşünüyoruz. Ak Parti, Konya Ak Parti teşkilatı ve Belediyeyle birlikte çalışmayı hedefliyoruz. Burada hedeflediğimiz 5 yıldızlı yapılacak olan otellerle sağlık ve sosyal turizmle Konya ve Seydişehir’e canlılık getireceğiz. Ayrıca termal seracılıkla hem istihdam alanı oluşacak hem de ekonomiye canlılık katacağız. İmar revizyon çalışmaları yapılacak. Modern kentleşme açısından bunu önemsiyoruz. Selçuklu Belediyesi’nin imar çalışmalarını örnek alacağız. Seydişehir’e yakışan mimariyi halka sunacağız.” Tutal, genelde belediyelerin ellerindeki arsaları sattığını Seydişehir’in ise şuan 305 bin metrekare yer alımı yaptığını ve bu alanları makul şekilde kullanacaklarını belirtti. Yaptıkları hizmetler ile ön plana çıkmayı arzu ettiklerini belirten Tutal, “Halkımıza hizmet etmek için çalışıyoruz. Seydişehir’, hak ettiği layık olduğu geleceğe hazırlıyoruz.”dedi.

DÜNYANIN 3. BÜYÜK MAĞARASI
Basına tanıtım amacıyla gezdirilen Tınaztepe Mağarası etkileyici yapısıyla dikkat çekiyor. Toplam uzunluğu 22 km gezilebilen bölümü 1580 metre. Sonundaki 64 metrelik iniş dışında tamamen yatay özellikte bir mağara. Dünya’nın en büyük 3. Mağarası olarak dikkat çeken Tınaztepe Mağarası muhteşem yapısıyla davetlilerini bekliyor.
Projeler, Tınaztepe Mağarası, Kuğulu Park ve Seyit Harun Veli Camii ziyaretinin ardından program son buldu./Erol Karatepe-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.