1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. BU RAKAMLAR KORKUTUYOR
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

BU RAKAMLAR KORKUTUYOR

A+A-

Konya Şeker üretim de dünya ya model olmayı başardı. Şeker Grubu’ndan üretici çiftçiye ürünü daha teslim almadan verilen nakit avans miktarı 510 milyon liraya ulaştı.
Bu ne demek biliyor musunuz?
Ya da hariçten gazel okuyanlar biliyorlar mı?
“Biz halden anlayan ve hayatın içinde olan bir şirketiz, bunun gereğini de yerine getiriyor ve şartlar ne olursa olsun üreticimizi, üretimi destekliyoruz. Konya Şeker’in tarafı da yeri de bellidir. Biz üreticinin, üretimin yanında, üretimi zorlaştıran her şeyin, zorlukların, yoklukların karşısındayız. Üreticinin önüne çıkan zorlukları kolay kılmak, üretmek isteyenin yoklukla imtihanında yokluğu yok etmek bizim işimiz. Bizim kurumumuz yıllardır bunu yaptı. Bugün yapıyor, yarın da yapacak. Biz ekonomik şartların zorladığı zor zamanlarda sütre gerisine saklanan, var zamanlarda sahneye çıkan bir kurum değiliz. Zorlukları biz yüklenir, üreticimizi naçar, tarladaki ürünü sahipsiz bırakmayız.” demektir.
Aksini iddia edenler üreticisine daha ürününü almadan kaç lira avans verdiklerini açıklasınlar da kamuoyu da kimin ne mal olduğunu görsün artık.
Konya Şeker yıl içinde mazot, çapa gibi birçok isimle üreticisine nakit para vererek üretimi destekliyor. 
Bunu da dünya ya ilan ediyor.
Bu bir kararlılığın, bir duruşun göstergesidir.
Avans dağıtımından sonra karşılaştığımız birkaç çiftçiyle yaptığım sohbetten birazını izninizle sizinle paylaşayım.
“ Konya Şeker yaptığı uygulamalarla bize üretimi ve toprağı sevdirdi. Çünkü bizim en büyük sorunumuz üretmek değildi. Ürettiğimizi ürünün ne olacağının belli olmamasıydı. 
Öyle değil mi?
Etrafınıza bir bakın?
Nohut üretirsin para etmez. Ertesi yıl üretmezsin paha biçilmez.
Tarımsal üretimde bu sadece küçük bir örnek.
Biz çiftçiler topraktan soğumuştuk. Üretim yapmak istemiyorduk.
Ama Konya Şeker ürettirdiği ürünün çiftçiye ne kazandıracağını önceden açıkladı. Nakit avanslarla üretimi destekledi ve sonunda da ürünü bizden aldı. 
Çiftçiyi rahatlattı.
Çiftçi toprağını sevmeye başladı. İşsizliğin en önemli sorun olduğu bu günlerde toprak Konya Şeker sayesinde bize iş imkanı verdi. Karnımızı doyuruyoruz.
Çiftçi tarım politikalarında bunu istiyor, bunu bekliyor.”
Bu uygulama ile ilgili Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ise şunları söyledi.
“ Son 2,5 ay içinde 5 nakit avans dağıtımı yapıldı. Kısa süre önce verilen Bayram Avansının hemen ardından şimdi de 39 Milyon 282 Bin TL tutarındaki 6. nakit avans ödemesi yapıldı. Kampanya döneminin başlangıcından bu yana üreticiye toplamda 510 Milyon 835 Bin 94 TL destek sağlamış olduk. 
Konya Şeker’in yıllardır uyguladığı ve şeker pancarı alımını yapmadan ve pancar parası ile ödemesi yapılacak şekilde geliştirdiği avans ve destek sistemi sayesinde üreticiler toplamda büyük rakamlara ulaşan kredi ihtiyacından ve bu anaparanın fahiş faiz yükünden kurtulurken, kurumun gücü sayesinde kimseye muhtaç olmadan üretimini yapabiliyor. 
Biz bir üretici kuruluşuyuz. Bizim birinci önceliğimiz, malımıza mal, mülkümüze mülk katmak, kârımıza kâr katmak değil. Bizim birinci önceliğimiz üreticinin gücüne güç katmak. Daha çok üretmesini, üretirken karşılaştığı zorlukları dayanışma ile üretimine zeval gelmeden aşmasını sağlamaktır. Bir şahıs şirketinin, bir sermaye şirketinin başarı ölçütü kârlılıktır. Bizim başarı ölçütümüz ise tarladaki üretimin aksamadan sürmesi, üreticimizin ekerken de, biçerken de, sökerken de bir başına, desteksiz kalmaması ve en önemlisi emeğinin karşılığını almasıdır. Bizim için ticari bilançonun pozitif sonuçlanması, gelecekte üreticinin daha çok üretmesi için kurumumuza yeni imkânlar ve kabiliyetler kazandıracak olmasından ibarettir.”
Hani demiştik ya; Konya Şeker dünya markası oluyor diye.
Evet, Konya Şeker’in üretim markası olan TORKU ürünleri, yabancılar tarafından da tercih edilen ürünler arasında hızla yükselmeye başladı.
Bu başarı hepimizi gururlandırıyor.
Bu rakamlar milleti sömürenleri korkutuyor
Çünkü Konya Şeker bu milletin firması. 
TORKU bu milletin markası
Bu markayı ülkemize kazandıran, üreticisini tefeciye muhtaç etmeyen Başkan Recep Konuk’a teşekkürler.
Markayı taçlandıran Gıda Üniversitesi’ni Konya ya kazandıran Başkan Recep Konuk’a teşekkürler.

Bu yazı toplam 1271 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar