1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bu şehir seni unutmaz!
Bu şehir seni unutmaz!

Bu şehir seni unutmaz!

Türk dış politikasında son on iki yıldaki dönüşümün hem teorisini yazdı hem uygulamasını yürüttü.

A+A-
Bu işi 2002 yılı sonundan itibaren “başdanışman”, 2009'dan itibaren de “dışişleri bakanı” olarak yaptı. 29 Ağustos 2014'te oturduğu başbakanlık koltuğunu şimdi devretmeye hazırlanıyor.

2002 yılının kasım ayında Dışişleri Başdanışmanlığı görevine atanan Davutoğlu, 2009 yılının mayıs ayına kadar Başbakan Başdanışmanlığı görevini sürdürdü. Görev süresi boyunca dış politikanın oluşturulması ve uygulanmasında etkin bir rol oynadı. Davutoğlu, Ortadoğu ve Balkanlardaki sorunların çözülmesi amacıyla yürütülen barışı inşa ve arabuluculuk çabalarında Dışişleri Bakanı ve Dış Politika Danışmanı olarak aktif bir rol oynadı.

GÖLGE DIŞİŞLERİ BAKANI
Dönemin Başbakanı Erdoğan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e politika başdanışmanlığı yapan Davutoğlu, “gölge dışişleri bakanı”, “perde arkasındaki güç” ve “arka odadaki isim” gibi nitelendirildi. AB ile temaslar, Kıbrıs müzakereleri ve Irak savaşında diplomatik görüşmeler yapan Davutoğlu, Mayıs 2009’da milletvekili olmamasına rağmen Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanı olarak atandı, 2011 seçimlerinde Konya’dan milletvekili seçildikten sonra Dışişleri Bakanlığı görevini sürdürdü.

DIŞ POLİTİKADA ÇIĞIR AÇTI
Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı döneminde "Komşularla sıfır sorun" söylemiyle yürüttüğü diplomasiyle komşu ülkelerle ilişkilerde mesafe aldı. Davutoğlu, Irak'taki taraflarla görüşme başlatan ilk Dışişleri Bakanı oldu. Ermenistan ile ilişkilerde mesafe kat edilen dönemde, Suriye ile sınırların açılması, Filistin sorununun çözümü için yürütülen diplomasi, Yunanistan ile ilişkiler, Kıbrıs müzakerelerinde mesafe alınması sağlandı. Davutoğlu döneminde, Rusya, Azerbaycan ve İran başta olmak üzere bazı ülkelerle yapılan anlaşmalar sonucu Türkiye enerji koridoru haline getirildi. Dış politikasını "güvenlik bölünmezliği, diyalog, ekonomik dayanışma ve kültürel uyum ve karşılıklı Saygı" üzerine oluşturan Davutoğlu, ortaya çıkan krizleri çözmek için işbirliği ilişkileri ve barışçıl diyalogla sağlanabileceğini yönünde hareket etti.

KONYALI BİR BAŞBAKAN
Erdoğan'ın 2014'te Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti Genel Başkanı seçilen Davutoğlu, Başbakanlık görevini üstlendi. 2014'te 62. Hükümetin Başbakanlığını üstlenen Davutoğlu döneminde Türkiye, 2015’te yüzde 4'lük büyümeyle G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ülke oldu. AK Parti Konya Milletvekili Davutoğlu, 62. ve 63. Hükümetlerin ardından 64. Hükümet'i kurarak üçüncü kez Bakanlar Kurulunda Başbakanlık görevini üstlendi. Davutoğlu, seçim öncesi halka bulunduğu vaadlerin yüzde 85'ini ilk üç ay içerisinde yerine getirdi.

CUMHURBAŞKANI İLE İLİŞKİLER
01 Kasım seçimlerinden 24 Kasım 2015'de 'üçüncü Davutoğlu hükümeti' kuruldu.
Bu dönemde de Cumhurbaşkanıyla ilişkiler kamuoyuna yansıtmamaya gayret etseler de sıkıntılı şekilde devam etti. 29 Nisan 2016'da toplanan MKYK Cumhurbaşkanı - Başbakan ilişkilerinde yeni bir kırılmaya sahne oldu. Çoğunluğu Erdoğan'a yakın MKYK üyeleri teşkilatlara atama yapma yetkisinin ilgili genel başkan yardımcısından alınıp yeniden MKYK'ya devredilmesini talep ettiler. Bu genel başkana yönelik bir darbe olarak nitelendirildi. Talebin altında Genel Başkanının dışındaki 50 MKYK üyesinden 47'sinin imzası vardı. Metinde imzası olmayan üç isimden ikisi AK Parti'nin Davutoğlu'nun hemşehrisi olan iki Konya milletvekili (Selçuk Öztürk ve Mehmet Babağoğlu) ve Cemil Çiçek idi.

Konya sevdalısı bir başbakan
2009 yılında Dışişleri Bakanı olduğu ilk günden bu yana Konya sevgisini her platformda dile getiren Davutoğlu, şehrin projelerinin sürekli takipçisi oldu. Konya’nın yerel yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve basını ile sürekli iç içe olan Ahmet Davutoğlu, ‘sığınağım’ dediği Konya’ya en zor zamanlarda gelip hemşerileriyle buluşuyordu. Şehri düzenli olarak ziyaret etmeyi bir gelenek haline getiren Konyalı Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkentte Mevlana Kenti’nin ağırlığının artmasını da sağlamıştı.

PROJELER ÖKSÜZ KALACAK
Konya’dan giden her projenin üzerine titizlikle duran ve şehrin yöneticilerine her an zaman ayıran Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Çevre Yolu Projesi ve KOP gibi Konya projelerinin hızla başlamasını ve aksamadan devam etmesinin en büyük teminatıydı. Konya’ya son seçimlerde 3 milyar TL’ye mal olacak metro müjdesi de veren Davutoğlu, AK Partilisinden CHP’lisine kadar şehirdeki birçok hemşerisinin takdirini almış ve kentte birlik ve bütünlüğün sağlanmasının öncüsü olmuştu. Başbakan Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı bırakacak olması Konya projelerinin de öksüz kalmasına neden olacağı endişesini gündeme getiriyor./Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.