1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Bu Ülke Zor Savaşır
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Ülke Zor Savaşır

A+A-

Hiç bir normal akıl savaş istemez. Savaş sadece galibi değil mağlubu da yıpratır. Kitabımız Kuranda da bu görüşü destekleyen ayetler vardır. Bunlardan bir kaçı şunlardır: "sulh isteyen düşmanla sulh yapın" (el-Enfal: 8/61), "taarruz ve tecavüzde bulunmayın" (el-Bakara: 2/190)
"Asıl olan sulh, arızi olan savaş" olmasına rağmen savaş da bazen kaçınılmaz bir hal alır. Bu nedenle olsa gerek insanlık tarihinin en önemli hadiseleri arasında savşlar gelir. Osmanlı, Roma, Rus, Britinya... imparatorluklarının ve bir çok devletin tarihi savaşlarla doludur. Bu gerçekten kaçamayacağımzıa göre millet olarak, devlet olarak maddi ve manevi dünyamızı bu gerçeğe göre dizayn etmeliyiz. Sulhün (barışın) teminatıda da zaten harbe hazır olmaktan geçer. ”Eğer ister isen sulh-u salah hazır ol cenge!” sözü boşa söylenmiş bir söz değildir. Aksi halde, yani savaşa hazır olmama, savaşı istememe hali düşman için en büyük savaş çağrısıdır.
Tarihi savaşlarla dolu bir milletin ahfadı olan bizler, 1920' lerden beri ciddi bir savaş yapmadık. 1974 Kıbrıs çıkartması hariç savaşımız yok. İç kalkışma PKK meselesini savaş olarak adlandırmak mümkün değildir. PKK çatışmalarında bir çok kez şahit olduğumuz gibi milletimizin önemli bir bölümü savaş gerçeğinden, harp hakikatinden çok ırak. Gelen her şehit, verilen her can ( şehit) sahiplerinin tepkisi ile karşılanıyor. Hep birileri ( ki genellikle bu birileri iktidardaki hükumetler oluyor) suçlanıyor, devlete, hükümete tepkiler yükseliyor. O zamanda savaşa karar verecek olan kişi ve kurumlar bu baskı ile doğru hükümler veremiyorlar. Mesela şu anda Suriyedeki savaşlardan dolayı İrana çok fazla cenaze gidiyor. İran halkı bizim gibi mi tepki veriyor yöneticilerine? Hayır. Irak Afganistan savaşlarında ABD bir çok ölü verdi. ABD basını ve kamuoyu bu cenazelerle ilgilili kaç haber yaptı. Bizimkiler gibi bağıran, ağlayan, yöneticilere kızıp bağıran insanları saatlerce ekranlara mı taşıdılar? Hayır. Biz de muhalefette bu konuda çok olumsuz davranıyor. Eskiden içerde birbirlerini yiyen partiler dış meselerde ittifak ederlerdi. Son yıllarda bu hassasiyette ortadan kalktı. Korkarım bu gün iktidarla muhalefet yer değiştirse değişen fazla bir şey olmayacak. Türkiyede yaşayan bizler yani T. Cumhuriyeti vatandaşları, din, mezhep, etnik köken ayırımını bir yana bırakıp aynı vatanın evlatları, aynı devletin vatandaşları olarak dışa karşı bir olamzasak, düşmanlarımıza karşı bir araya gelemezsek devletimizin savaş kararı alması, ordumuzun savaşması pek kolay olmayacak.
Son Suriye olayları gösterdi ki bizler ruhen savaşa hazır değiliz. Türkiyenin belki de savaşmak zorunda kalacağı bir ülkenin zalim, katil başkanına en büyük destek Türkiyenin muhalefetinden yapıldı.Şah mat operasyonu ile ilgili basınımızn muhalefetimizin ve itidarımızın söyledikleri ve söylenenler ruh halimizi ortaya koydu. Şu anda İran resmen Irak ve Suriyede. ve bu ülkelerden İrana yüzlerce binlerce cenaze gidiyor. İran kamuoyu buna nasıl tepki veriyor. Mazallah biz bu ülkelere girsek ve burada şehitler versek başta basınımız ve muhalefetimiz ortalığı birbirine katar.
Demem o ki bu yapımızla, bu halimizle, bu siyasi ayrışmamızla, bu basınımızla bu ülke zor savaşır. Bu nedenle de gerçek sulh çok uzak bize.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.