1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bugün Armoni
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bugün Armoni

A+A-
Bir söz vardır :
“Mutluk olmak için beklemek, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemek gibidir. “diyorlar.
Mutluluk bekleyerek ayağınıza gelmez. Bir çaba, bir çalışma gereklidir.
+++                 +++ 
Merhum Erbakan hoca yıllar önce söylemişti. Ders alındı mı, alınmadı mı bilmiyorum ama..
Kürt ile Türk’ü ayıramazsınız. Eğer bunları ayırırsanız ne Türk kalır, ne Kürt kalır. Eğer bunları birleştirirseniz, Çanakkale misali ne İngiliz kalır, ne Fransız”
Bizim sözde okumuş cahillerimiz, bunu bir anlasalar ama, Kürtler de doğru durmuyor ki. Geçtiğimiz hafta sonunda  Konyalı gazeteciler Van ve doğu ziyareti yaptılar. Onların tespitlerini dinlediğimde ise  söyledikleri şu :
“ Doğu bitmiş, kimse kimseye güvenmiyor, güvenemiyor.PKK ve bunların uzantıları ile doğu sindirilmiştir. Devlet bu algıyı yıkmalıdır” demektedirler. Bakalım ve bekliyelim görelim bu iş nasıl olacak ?
Geçtiğimiz günlerde bir okumuş Kürt ile sohbet ederken bana şunları anlatmaya çalışıyordu. “Türkiye’de 35 milyon Kürt var. Biz Türklerden fazlayız.”
Bende kendimce ona cevaplarımı verdim ama, şunu da söyledim. İyi de 35 olsun, 15 olsun sizin derdiniz ne ? Ne zaman Türkler size karşı üstünlük tasladılar. Kürtler ne zaman Türkiye’de 2. Sınıf vatandaş oldu da siz bunun rövanşını almaya çalışıyorsunuz?
+++                                     +++  
Mardin’in nüfusu yaklaşık 775 bin .  Bu kentte yapılan araştırmalara göre bin 15 cami var. Kaçak elektrik kullan oranı ise yüzde 76. Yorumu size bırakıyorum.
+++                     +++
Eski siyasetçi, Bakan  Lütfullah Kayalar’ı bilen vardır, bilmeyenler olabilir. Kendisiyle 3-5 yıl birlikte çalıştık. Sağlak Türk, sağlam  Müslüman birisi. Anavatan Partisi döneminde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yapmış birisi.
Onun şu sözleri dikkat çekicidir. Sizinle paylaşayım.
“Siyasete yapılan müdahale ve zorlamalar, demokrasinin yapısal fonksiyonlarını zayıflatır. Toplumsal ümitsizliğe yol açar, bunlar başarı da kazanamazlar.
Alternatifi olmayan kişiler, alternatifi olmayan çözümler, alternatifi olmayan iktidar fikrini benimsemem. Aksi demokrasinin özü olan değişimin durması demektir.
Aksi demokrasi’nin tıkanması demektir.”
Kayaların bu sözleri çok anlamlı ve aynen katılıyorum.
İşte seçime yineden gideceğiz. Kimse kendini vaz geçilmez sanmamalıdır. Kimse alternatifsizlikten söz etmemeli ve kimse de ümitsizliğe kapılmamalıdır. Ülkenin çıkarı ne ise o yapılmalı, seçime böylece gidilmelidir. Sandıkta böylece oy kullanılmalıdır.
+++                   +++ 
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim.
Hz. Mevlana diyor ki :
Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verilecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye.
   
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.