1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. BUGÜN DE BİZDEN OLSUN
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

BUGÜN DE BİZDEN OLSUN

A+A-

Dün bizim günümüzdü.

Türkiye de her yıl 10 Ocak günü, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanır. Tabii bu güne dair bir geçmiş vardır.

Geçmişe bir uzanalım bakalım.

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan "212 sayılı kanun" adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günüdür.

1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, " 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. "Dokuz patron olayı" olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca "Basın" adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanmaya başladı.

1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, " 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir. 1971'de "Çalışan Gazeteciler Günü" halini aldı.

İşte bizim basın bayramının kısaca hikayesi bu.

Bugün bizim bayramımız dedik ya, işte gazetenin patronu ve mesai arkadaşlarımın kutlama mesajları.

Yusuf Gürbüz. Hakimiyet Gazetesi Sahibi :

Basın sektörünün son 5 yıldır her geçen gün geriye gittiği bir dönemdeyiz. Yine bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamış oluyoruz. Ülkemizin ve yerelin gündemini topluma en iyi yansıtan, emektar ve özveri ile çalışan gazeteci arkadaşlarımın daha iyi şartlarda bu görevi icra etmelerini canı gönülden arzu ediyorum.

Zafer Samancı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü :

Kalemini, kelamını doğruluktan ayırmayan.. Yakalığa ve şakşakçılığa soyunmayan, onurunu,  şerefini iki kuruş için satmayan meslektaşının başarısından haset, başarısızlığından mutluluk duymayan, işim; benim namusun düsturu ile görevini yapan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Ahmet Ari Grafiker :

Her koşulda gazetenin arka planında çalışsak ta, ismimiz geçmese de bizi tanıyanlar olmasa da emek verdiğimiz, sevdiğimiz gazeteyi tasarımıyla en iyi şekilde hazırlamaya gayret ediyoruz, çalışıyoruz. Ailemizden daha çok buradaki arkadaşlarla zamanımız geçiyor, severek gazetecilik mesleğini yapıyoruz. 

Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının korunma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması temel öncelik olmalıdır.

Gazetenin gizli kahramanları, Ahmet Arı, Mehmet Arı, (Grafiker) Şeyma Bıyıklı, (Sekreter) Aynur Ünün, (Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü) Erol Kutlu, (Finans Müdürü) Kemal Metin, Mustafa Deniz, Ramazan Ülgen, Mustafa Karga ve dağıtımcılar gazetelerin gizli kahramanları adına günümüzü kutluyorum.

Muhasebe Müdürü Mustafa Uğurlu ile muhabirler Halil Yılmazer ve Dilhan Dumanoğlu da gazeteciler gününü kutladılar.

Gazeteciler Günü dolayısıyla bütün gazetecileri bir araya getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a da teşekkür ederiz.

Bir fotoğraf karesi için saatlerce en doğru anı bekleyen; bir satır haberle birçok hayata umut olabileceği gerçeğini unutmadan çalışan değerli gazeteci arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutlarım.

Bu yazı toplam 1356 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar