1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bugün Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bugün Konya

A+A-

Bugün biraz yerel yazı yazmayı düşledim. Ne yazayım derken aklıma bu konu geldi. Yine bu konuda geçtiğimiz günlerde Akşehir seyahatim vardı. Burada bazı dostlarımla görüştüm. Gelirken Ilgın’a uğradım, aynı şeyleri burada da konuştuk.
Dostlar dedi ki,

“Biz neden il olmuyoruz. Bu konuda bir şey yapmıyorsunuz”

Bende dedim ki:
Konya’nın başkent olmasının yaklaşık bininci yılını kutluyoruz. Selçuklu büyük kent. Selçukluların başkenti. Üstelik bu yılda İslam ülkeleri Turizm başkenti oldu. Sizde bu güzelliklerin bir parçasısısınız. İl olupta ne yapacaksınız. Sonra ben şahsen, Eyalet büyüklüğündeki Konya’nın bölünmemesini istiyorum …
Ancak İlçe olmaktan öteye gidemeyecek illerimiz var. Onlarında yollarlı açık olsun . Konya’nın ilçeleri içinde Akşehir, Ereğli,Beyşehir, Seydişehir hakikaten il güzelliğinde, il büyüklüğündedir.Buraların il olmaması, Konya’mıza bağlı ve değerler katmasından kaynaklanıyor. Konya’nın parçası olmak, Konyalı olmak ne güzel değil mi ?
Ben her zaman Konyalı olmayı kendime bir şeref kabul ederim. Onur duyarım. Şu kadarını söyleyeyim. Eğer çalışılırsa Konya daha büyüyecek.Belediye Başkanlarımızla, Milletvekillerimizle, başbakanımızla Konya Anadolu’da yıldızı daha da parlayacak.
Yol haritası, icraat ve ufuk olarak…
Türkiye’nin diğer kentlerine kıyasla da, farklı ve özel olan Konya inkar özellikle Hızlı tren ve diğer yatırımları ile inkar edilemez bir yükseliş içinde. Tabi ki, çok eksiğimiz var. Bunları şimdilik buradan sıralamak istemiyorum.
Etrafımıza bakmalıyız. Avrupa’ya bakmalıyız. Özellikle büyükşehir belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Merkez ilçe belediye başkanları ile metropol konumundaki büyük ilçelerimizin belediye başkanlarına çok çalışmak, çok iş düşmektedir. Halkla bütünleşmeleri ve halkın sorunlarını dinleyip, isteklerini yapmaları gerekir. Cam köşkte insanların ulaşamayacağı konumda olmamalıdırlar.
Kişisel ilke, prensip ve nezaketiyle…
AK Partili büyüklere ve hizmete omuz verenlere saygı ve emeğin hakkını vermek isterken, “Önümde, 3 altın yıl var.” Bu zaman içinde Konya daha da gelişmeli, daha da büyümelidir. Günü kurtarmak adına yapılan çalışmalar yerine kalıcı hizmetler üretilmelidir.

Sanayi ve tarım sanayisini iyi kullanmaya başlayan, ancak nitelikli kentleşmeden ödün de vermeyen, emek göçü alan, alışverişin güçlendiği ve otelciliğin geliştiği Konya’mızda farklı özellikleriyle turizmiyle de söz edilir durumdayız. İslam ülkeleri Turizm başkenti olmamızın avantajlarını iyi kullanmalıyız. Burada yerel yönetim yetkililerine de büyük görev düşmektedir.
Gelecek zamanlarda Konya ve bahsettiğim ilçeler ve diğer ilçelerde tabi ki, payını alıp, yükselişini sürdürmeliler.
Sanayide, tarımda, turizmde yer edinmiş, güçlü bir il, ilçe, yeni bağlandığı Büyükşehir Belediyesi’ne yük değil, güç veren olmalıdır.
Nüfusa dayalı devletten alınan paydan %40 ve devredilen su satışından 6 milyon TL gelir, üst yerel yönetime geçti.
Büyükşehir Belediyesi, yeni bağlanan ilçelerdeki işletmelerin ödediği vergilerinden de, her ay %6 pay almaya başladı.Metro inşaatı başlatılmalıdır. Konya’da trafik sıkışıklığının önüne geçilmelidir.
Bir Marmara bölgesi olamasakta milli ekonomiye kattığı değer ve kazanımlar, son 12 yılın verileriyle ilerleme ve sıçramayı da gösteriyor. Kaldı ki, bazı şeyler yapılırsa neden bir Marmara bölgesi olmayalım ki…
Tarımda, sanayide, var olan potansiyelimizi daha da büyütürken, turizmden de gerçek payı Konya ve ilçeleri almalıdır. Tarihi misyonu, mistik yapısı ile Konya bunları başaracak potansiyele sahiptir. Yeter ki, yukarıda belirttiğim gibi Belediye Başkanları ve yerel yöneticilerimiz yeterli çalışmayı yapsın, halkımızda buna destek versin.
 

Bu yazı toplam 185 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.