1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Bugünün mesleklerine bakalım
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Bugünün mesleklerine bakalım

A+A-

Köşe yazılarında bu aralar en fazla takip ettiğimiz  konulardan birisi virüsten önce ve virüsten sonra  ifadesi. Yaşamımızın bundan sonraki bölümünde  tamamen değişecek şeylerde olacak değişmeden aksine daha fazla duyacağımız şeylerde. (izolasyon, kurallar, işsizlik, daralma gibi)

Bugün virüsten sonra değeri artacak meslekleri inceleyelim. Eğitim sistemimizde genel çerçevede 2 tane eksik var.

1 sistemle ilgili doğru tespit yapılmadan sürekli reform yapılması.

2 geleceğin meslekleri diye bugünün kaçırılması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yazılım sektörünü işaret etti. Neden yazılım sektörü? Çünkü bugünün teknolojisinde hız var. E- ticaret var. Çalışma sistemleri değişiyor. Yaratıcılık önem kazanacak. Kağıt paranın değeri azalacak.

Sadece bilişim, yazılım değil bugünün mesleklerinde robotik mühendislikler de ön plana çıkacak. Tarım ve hayvancılık gibi nostaljik meslekler değeri iki kattan fazla artacak. Çünkü görüyoruz ki gıda sektörü insanlığın devamında en önde geliyor. Yine virüs sonrasında kentleşmeden köye gidiş ve girişimler olması içten bile değil.

KPSS ile devlet kapısı de nispeten kapalı. Devlet hem atanamayan hem de atama bekleyen öğrencilerin beklentilerini karşılayacak kontenjan kapasitesi ve bütçesi yok. Atıl ahır ve toprak alanlarına yönelmeliyiz. Yani artık gelecek meslekleri diye bir şey yok bugün var ve çağın şartlarına uyum sağlamak var.

Önceki ve Sonraki Yazılar