1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Buhranlarımızın İlacı: İslam
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Buhranlarımızın İlacı: İslam

A+A-

İnsanlığın hayat/dünya serüveni,  Rabbimizin ilk atamız Hz. Âdem ile ilk annemiz Hz. Havva’yı,  yaptıkları hata yüzünden cennetten çıkarıp yeryüzüne göndermesi ile başladı. Onlar yeryüzüne/dünyaya yalnız gelmediler. Onları yanlışa sürükleyen şeytanda sürüldü bu dünyaya.  O gün bu gündür devam ediyor insanlığın” dünya sürgünü”. 

İzahını bir türlü yapamadığımız,  İçimizde devamlı var olan ruhumuzu bir an olsun terk etmeyen hüznün, gamın gerçek nedeni bu sürgündür aslında.  Çünkü her gurbet gibi,  tüm ayrılıklar gibi, tekmil hicranlar gibi bu hasrette biteviye yakıyor kalbimizi.  Bu gölgeler diyarında (dünyada) her şeyimiz yerinde olsa bile, kalbimizin ta derinliklerinde hissettiğimiz hüznün gerçek nedeni,  sılaya, anayurdumuza, ata topraklarımıza (cennete)   duyduğumuz hasret ve özlemi olabilir mi? Yoksa Bunlardan da öte bir başka saik mı var bu hüzünlere, bu acılara sebep?

Dünyada çektiğimiz ve izahını bir türlü yapamadığımız hasretlerin, acıların, hüzünlerin… Bu gölgeler diyarında,  görünürde her şeye sahip olsak bile yaşadığımız dinmez sızıların, bitmez arayışların asıl nedeni, gerçek sebebi, ayrı düştüğümüz vatanımız /cennetimiz değil de, o güzellikler diyarının,  o nimetler ülkesinin sahibi, bütün güzelliklerin, tekmil iyiliklerin sahibi olan Rabbimizden,  O’nun (cc) cemalinden uzak kalmamız olmasın?

HAYAT ÖLÇÜMÜZÜ KAYBEDERSEK HER ŞEY FENA OLUR

Bu dünyayı anlamlandıran,  bu dünyada yaşadığımız dönemin adı olan ömür süresince,  başta Rabbimiz (cc)olmak üzere, zaman (ezelden-ebede) ile, mekan (dünya – ahiret) ile ilişkilerimizi belirleyecek olan ana ölçü ne olacak, ne olmalı? Sadece bunlar değil tabi ki,  ömür dediğimiz ve dünyada yaşadığımız  bu devrede,  kendimize, çoluğumuza çocuğumuza, ebeveynimize, akrabalarımıza, konuya komşuya, aynı ülkede yaşadığımız insanlara ve dünyada aynı dönemde yaşadığımız başka milletlerin fertlerine karşı nasıl davranmamız gerektiğinin ölçüsü ne olmalı? İnancımızın, düşüncemizin, davranışlarımızın belirleyicisi ne olmalı? Akıl mı? Bilim mi? Din mi? Felsefe mi? İdeolojiler mi? İzmler mi?  Dinse hangi din? Bilimse hangi bilim? Akılsa kimin aklı? İdeoloji (komünizm, faşizm, liberalizm…)  ise hangi ideoloji?  Neye göre belirleyeceğiz, düşüncelerimizi, inançlarımızı, ilişkilerimizi, siyasetimizi… Kısaca hayatımızı?

SON DİN İSLAM SON KİTAP KURAN

Geçici,  misafir olarak gönderildiğimiz ve bir gün asıl vatanımıza mutlaka geri döndürüleceğimiz gerçeğini asla unutmadan,  bu âlemde (dünyada)  geçireceğimiz bu kısa dönemde, bizi hem bu dünyada mutlu, huzurlu, sağlıklı yaşatacak,  hem de sonsuz hayatta azaptan, ateşten (cehennemden) koruyup;  güzellikler, iyilikler,  mutluluklar diyarı( cennette)  kavuşturacak ölçü, düşünce şekli, hayat tarzı, din, mezhep,  ideoloji… Hangisidir? Her insanın mutlaka kendi kendine sorması ve doğru bir şekilde cevaplandırması gereken bu soruya vereceğimiz cevap bizi sadece bu dünyada değil bilakis sonsuz âlemde de saadet ve selamete eriştirecektir.  Bu ağır suale Müslümanlar  “İslam” diye cevap verir.

Biz Müminlere göre bu dünyanın ve sonsuz âlemin sahibi ve yaratıcısı Allah’tır. O, her şeyin sahibidir. O, biz insanları, bu dünyayı, ahireti bir imtihan için yaratmıştır. O, insanlara akıl, özgür irade vermiş ve onu bu dünyada kendisine halife kılmıştır. O, bu dünyada insanlara yol göstermek üzere dinler, peygamberler, kitaplar göndermiştir.” Müslümanım” diyen bir kişi, Son din İSLAM, son kitap KUR’AN, Son peygamberde Hz MUHAMMED( sav ) der.

Böyle diyen ve bu yolda yürüyen Müslümanlar, 1441 yıllık tarihlerinde bazen bu gerçekten uzaklaştıkları için izzetlerini, hükümranlıklarını, adaletlerini kaybetseler de,  Osmanlı,  Selçuklu dönemleri başta olmak üzere,  iyiliği, adaleti, güzelliği tüm insanlığa tattırmışlardır ve inşallah tekrar tattıracaklardır.  Korona döneminde bu şanlı maziden bazı esintileri tüm insanlık gördü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.