1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BUNUN ADI NE ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BUNUN ADI NE ?

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan 16 Nisan’daki referandumda işaretini vermiş, daha sonraları da bu konuda ciddi adımlar atmıştı.

Neydi bu?

“Partide metal yorgunluğu var “

“ Bizim tempomuza ayak uyduramayanlar kenara çekilsin”

Bunlar doğru adımlar olabilir.

Yalnız Belediye Başkanları seçimle gelmiş kimselerdir. Seçimle gelenin seçimle gitmesi veya aday göstermezsiniz olur biter.

Ben bunun adının ne olduğunu bulamıyorum.

Ancak şöyle de düşünüyorum.

Türkiye 15 Temmuz öncesinde FETO terör örgütü tarafından adeta parsellenmiş. Bu FETO kalkışmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile Millet kışkırttı. Ne yazık ki, bu olayda 250 şehit, 600-700 gazi verdik.

Hatırlayınız. 1974 Kıbrıs çıkartmasında bile yapılan açıklamaya göre 250 civarında şehidimiz vardı. Bu necip millet, her kesimden, her düşünceden silahın, tankın önüne göğsünü siper ederek FETO terör örgütüne izin vermedi.  Buradan şehitlere rahmet ve teşekkür, gazilere de bir kez daha geçmiş olsun demek istiyorum.

Şimdi ağzımızdaki baklayı çıkartalım.

FETO temizleme harekâtı devam ediyor. Bu harekâtta acaba sıra 

Belediyelere mi geldi?
Yoksa Metal yorgunluğunun altında yolsuzluk söylentileri ile 2019’a gitmek istemeyen AK parti bir temizlik harekâtı mı başlattı.

Hani Bülent Arınç bir tarihte söylemişti:
“Türkiye bağırsaklarını temizliyor”

Yine acaba böyle bir şey mi var.

Konya’da ilk Ilgın Belediye Başkanı H. İbrahim Oral taaa başta görevden alınmış, tutuklanmıştı. İşte İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa ettirildi. Aslında buna görevden alındı demek doğru olmaz mı? Topbaş’tan sonra İstanbul Büyükşehir belediyesinde eski ve yeni yine 70 kadar kişi FETÖ’cü gerekçesiyle gözaltına alındı. Birçoğu tutuklandı.

Yine Erdoğan dün sürpriz bir çıkış ile yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile bir görüşme yaptı. Görüşe sonrasında bir açıklama yapılmadı. Sızan bilgilere göre yorulan veya başka nedenlerle partiden istifa ettirilecek kimselerin olabileceğini, buna mukabil çalışan belediye başkanlarının da tedirgin edilmemesi, bunun partiye zarar vereceği şeklindedir.

Hatırlayınız,

Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında bir ağız dalaşı olmuş ve Arınç Gökçek’e :
“ Ankara’yı parelelcilere parsel parsel sattın” demişti.

Şimdi sırada Gökçek var gibi görünüyor. Düzce Belediye Başkanı istifa etti. Balıkesir Belediye başkanı ise direniyor.

“İstifa etmeyeceğim, siz görevden alın” diyor. Ancak son açıklamalarda Balıkesir Belediye başkanı için böyle bir şeyin olmadığı iddia da edilmektedir.

Özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de istifasının istendiği yönde haberler var. Ancak Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ile Melih Gökçek görüştü. Herkes bu görüşme sonrası Gökçek’in istifa edeceğini sanıyordu ama yanıldı. Ancak söylentiler Gökçek’in birkaç gün sonra istifa edeceği yönünde "ateş olmayan yerden de duman çıkmaz." Belki de bu tür söylentiler bir nabız yoklaması kabilinden ileri sürülmüştür. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Melih Gökçek'in tepkisini ölçmek ve de kamuoyundaki genel algıya bakmak için söylenmiş olabilir.

Melih Gökçek’in bu partide 15 yıldır, Ankara Belediye Başkanı olarak ta 25 yıldır görevi var. Öyle kolay kolay gideceğini sanmıyorum. Giderse de kendisini ve oğlunu garanti altına alarak bırakabilir ama bir taahhütte ister gibi geliyor bana.

Bence Gökçek iyi bir oyun oyuncu. Nitelikli ve başarılı bir organizasyoncu. İsterse AK Parti’ye ters takla attırabilecek argümanların yanında başka bilgilere de sahip birisi olarak görülüyor... Diğerlerine kesinlikle benzemiyor.

Birde işin diğer yönü var.

Belediyelerdeki "metal yorgunluğuna" dayalı istifaların, milletvekillerine nasıl yansıtılacağı gündemde ve konuşulmaktadır. Çünkü AK Parti ve Erdoğan ikinci operasyonu burada yapmak isteyecektir ama bu girişim çok risk taşıyabilir.

Bu görevden almalar veya istifa ettirmeler AK parti’ye ne kazandıracak, ne getirecek, ne götürecek şimdiden kestirmek zordur. Bunun adının siyasal temizlik mi, yoksa başka şeyler mi olduğunu kestiremiyorum.

 

 

Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.