1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Burası Konya
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

Burası Konya

A+A-

Hayır ve bereketin buluştuğu şehir.

Mağdur ve mazlum milletlere hiç düşünmeden elini uzatan bir şehir.

Afganistan da, Sudan da, Somali de, Suriye de, Irak ta, Libya da, Yemen de yani tüm gönül coğrafyamızda Konya’nın yardım elini görürsünüz.

Misyonerlere karşı mücahit gibidirler.

O topraklarda haçlının oyununu bozmak için mücadele ederler.

Karşılık mı ?

Sadece dua isterler.

Bugün iki yetimin mektubunu paylaşayım.

Afganistan Yetim Yurdumuzda yetişmiş ve bu yıl üniversite sınavında Hukuk Fakültesini kazanan talebelerimizin kendi kaleminden diyerek RİDA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kalender göndermiş.

Mutluluklarına ortak olalım istedim.

Birincisi Abdürrahim.

Bedahşan ili Kişim ilçesindenim. Babam cihat döneminde Ruslara karşı savaşan, savaşçı bir komutandı. Fakir bir ailem vardı. Küçükken babam şehit oldu. Okumaya istekliydim. Rida'nın adını duyunca günlerce anneme ağlayarak yalvardım, gidip Rida ile bir görüşün belki beni de kabul eder, zaten yetimleri alıyormuş, benim de babam yok dedim. Sağ olsun annem beni kırmadı ama doğrusu torpil olmadan beni alır mı diye düşünmüştüm.

Uzun bir yolculuktan sonra Rida derneğine geldiğimde annem yetim olduğumu söyledi. Dernek sorumlusu burası sizin ve sizin gibi çalışkan öğrencilerin yuvası deyince mutluluktan bir daha ağlamıştım. İlk geldiğimde 6 aya kadar hiç eve gidesim yoktu, bayramda zorla eve göndermişlerdi.

İyi ki Rida ile tanıştım.

Okul birincisi olarak mezun oldum. Üniversite sınavına girdim ve Hukuk bölümünü kazandım. Hayallerim kesinlikle gerçekleşti, sizin desteğiniz sayesinde.

Daha önce yurdumuzda yetişip üniversiteyi kazanan 31 yurt arkadaşım gibi benim de üniversite masraflarımı Türk halkının karşılayacağını söylediler

Allah yardım elini uzatan tüm kardeşlerimden razı olsun.

İkincisi Beryalai.

Tahar ilinin İskemiş ilçesindenim. 3 yaşındayken babamı kaybettim. Dedem bakıyordu bize. 7. Sınıfa geldiğimde hafız oldum. Annem beni okusun diye gece gündüz başkalarının çamaşırlarını yıkardı. Merkeze geldiğimde annem benim harçlığımı bulamadı çünkü dedem bizi ayırmıştı ve ayrı evde yaşamaya başladık. Merkezde bir medreseye kaydımı yaptım halktan topladığımız ekmek ve yemekle derslerime devam ettim.

Bir gün okula ödevimi götüremedim. Çünkü kalem ve defterim yoktu ve sınıfta hocam bana dayak attığını hatırlıyorum. Okula gitmeyeceğim diye düşündüm çünkü hatta bir kalem alabilecek durumum yoktu.

Rida ile tanıştım ve elhamdülillah bütün sıkıntılarım giderildi. Hem kendim için hem aileme da yardım ediyorlar. Üniversite sınavına girdim acil (tıp) bölümünü kazandım.

Daha önce yurdumuzda yetişip Üniversiteyi kazanan arkadaşlarım gibi benim de Üniversite masraflarımı Türk halkının karşılayacağını söylediler

Allah bizlerden yardımını esirgemeyen tüm hayırseverlerden razı olsun.

Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.

Amin.

Bu duayı almak her ile, her ilçeye, her kimseye nasip olmaz.

Bu dua mazlumlara gönlünü açan bizlere.

Allah’ım hayırlarınızı kabul eder inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar