1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Buraya Asker Geldi mi?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Buraya Asker Geldi mi?

A+A-

Korsan bildiriyi TRT 1’de canlı olarak dinlerken bunun bir şaka olup olamayacağına dair yaşadığım kısa bir tereddütün ardından, kararımı verdim ve hızlıca kıyafetlerimi giyinerek dışarı çıktım.

Korsan bildiri ve olanlar henüz duyulmamış olacağından olsa gerek, olağan yaşam devam ediyordu. Kardeşimi ve birkaç arkadaşımı aradım. Darbe girişiminden haberleri olmakla beraber ne yapacakları konusunda tereddüt içerisindeydiler.

Hem yoluma devam ediyor, hem de sokak ve köşe başlarında gözlerimle asker arıyordum. Bu düşüncelerle hızlı adımlarla şehir merkezine Konya Valiliğine gidip, darbecilere karşı protesto gösterisi yapmayı düşünüyordum. Çünkü biliyorum ki, darbe hukuksuzluk demekti, hırsızlık demekti, zulüm demekti ve milletin geleceğinin çalınması demekti.

Bu şekilde Saman pazarına kadar yürümüştüm, üçler mezarlığı civarında birkaç arabayı da durdurmuş, askerin darbe yapmaya çalıştığını, kornalarına basarak olağan üstü bir durum olduğunu duyurmaları için yardım istedim.  Bir taksiciyi kimse bir şey yapamaz diyerek, aşırı rahatlık içinde gördüm, sağ olsun yine de kornalara basarak yollarına devam ettiler. Dördüncü kişi olarak bindiğim araç ise benim gibi duyarlı, mücadeleci insanlardan oluşuyordu. Birbirimize adımızı ve kim olduğumuz sormadan darbecilere karşı en ağır hakaretleri yapıyorduk. Mevlana civarına gelindiğinde araçların sayısı artmış ve hızla giderek korna sesleri çoğalıyordu. Konya valiliği civarında bir hareketlilik göremeyince Konya Ak parti il binasına gitmeye karar verdik ve bu arada trafik kilitlenmiş ve protestocuların sayısı artmıştı.

Sanayii köprüsünde araçlardan inmeye başlamıştı. Demokrasi ve millet sevdalılarındaki asil öfke sağduyu birlikte hareket ediyor ve herkes bir diğerinden bilgi almaya çalışıyordu. Hiç düşünmedim, yetkili olduğunu düşündüğüm bir kişiye “Buraya asker geldi mi?” diye sordum. Kişi, “Hayır, gelmedi” dedi. Gelmiş olsalardı o öfkeli kalabalık askeri bölgelerin önüne gidip tutuklananları girip içeri elleriyle alacak kadar kararlı, inançlı ve cesurdu.

Kişisel olarak Erdoğan’a beslediğim sempati ile birlikte Ak parti ile doğrudan hiçbir bağım olmasa da darbeye karşı omuz omuza mücadele etmenin erdemli bir davranış olacağı inancım sapa sağlam duruyordu. Çünkü yıllarca yapılan darbelerin memlekete olan ağır faturasını hem okumuştuk hem de büyüklerimizden dinlemiştik. Annemin her zaman söylediği, Menderes’in idamla katledilmesinden sonra üzüntü ve kederden, milletin yerinden hareket edecek mecali bulamadığını düşünüyordum.

Bütün bu düşüncelerle Ak parti il binası önünden Mevlana meydanına gitmeye çalıştık, yaklaşık 1–1,5 saatte ulaşabildiğimiz meydanda derin millet harekete geçmiş ve yönetime el koymuştu.  Olayın şokunu atlatıp kendine gelenler ve Erdoğan’ın kıyama geçin emirinden sonra milletimiz kendine yakışanı yapmış milli iradeye, geleceğimize ve demokrasimize sahip çıkmıştı. Cuma gecesi ve sonraki günlerde olanlar malumunuz. Bu sadece bir darbe değil, darbe ötesi FETÖ terör örgütü ve uluslararası büyük güçlerin birlikte harekete ettiği küresel bir darbe idi.

Bu terör örgütü 17–25 Aralık darbe girişiminden sonra gereken ağır cezayı almadıklarından ve muhalefetin ve hatta iktidarın içinden birkaç eski yöneticinin de desteğini gördüklerinden olsa gerek, pervasızca, haysiyetsizce saldırarak milleti sindirmeye çalıştılar.

İnşallah, başaramadılar ve başaramayacaklardır. Milletimiz bu teröristlerin şeytani hesaplarını bozmuş, vatansever polis ve askerlerle birlikte omuz omuza mücadele ederek bu terör örgütüne ve destekçilerine iyi bir cevap vermiştir. Bu demokratik soylu öfkeyi devam ettirip bu girişimin bertaraf edilip, sorumlularının en ağır cezayı almalarının sağlanmasına kadar devam ettirmek başlıca görevlerimiz arasındadır.

Bu zor zamanlarda elimizden geldiği kadar, birlik beraberlik içerisinde, partili-partisiz, şucu-bucu ayrım yapmadan ve provokasyonlara gelmeden bu mücadeleye destek olmak gerekmektedir. Allah yar ve yardımcımız olsun. Selam ve dua ile.

 

Bu yazı toplam 270 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.