1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bürokraside belge devrimi 
Bürokraside belge devrimi 

Bürokraside belge devrimi 

Devlette olan hiçbir belgenin vatandaştan istenmediği bir yapıya geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, pilot uygulamanın 2019 sonuna kadar test edileceğini müjdeledi.

A+A-

Devlette olan hiçbir belgenin vatandaştan istenmediği bir yapıya geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, pilot uygulamanın 2019 sonuna kadar test edileceğini müjdeledi. Oktay, “Zaten bilgilere sahibiz. Artık kapı kapı dolaşmak bitecek. Türkiye ‘Şurada şu kadar bekledik’ gibi sözlerden kurtulacak” dedi.
Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük arzusunun devlette bürokrasinin azaltılması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan’ın “Vatandaşımı kapı kapı dolaştırmayacaksınız. Tek bir yere geldiğinde bütün hizmetini alıp çıksın” diye talimat verdiğini söyledi. Vatandaşın bir işlem yapılacağında “Kapı kapı dolaşıyoruz” diye şikayet ettiğini vurgulayan Oktay, böyle bir sistemde başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını kaydetti.
27 BİN HİZMET VERİLİYOR
Bürokrasinin azaltılmasıyla ilgili soruna yapısal yaklaştıklarına işaret eden Oktay, “e-Devlet çalışması, çok önceden başlayan bir çalışmaydı. Şimdi de yeni sistemde Dijital Dönüşüm Ofisi diye doğrudan Cumhurbaşkanımıza sorumlu olan bir ofis aracılığıyla yine buna bir ivme kazandıralım istedik. ‘Devlet vatandaşına ne hizmet verir?’ diye bir tanımlayalım dedik. Yaklaşık 27 bin hizmet verildiğini gördük” şeklinde konuştu.
VERİ TABANI ENTEGRASYONU
Devletin vatandaşa ‘doğrudan’verdiği 12 bin hizmet için 42 bin belge istediğine değinen Oktay, “Vatandaş, her bir belgeyi başka bir kurumdan almak zorunda olduğu için o kuruma belge almak için gidiyor, o belgeyi almak için 3 tane de o kurum istiyor. Dolayısıyla ‘Biz vatandaştan bundan sonra hiçbir belge talep etmeyelim’ dedik. Bu da bütün bakanlıklar ve kurumların veri tabanlarının entegrasyonunu gerektiriyor. Bu çalışma başladı” diye konuştu.
BEYAN ESASLI SİSTEM
“Zaten bilgilere sahibiz” diyen Oktay şunları söyledi: “Siz eğer ki her şeyi şeffaf olan, yasalara uygun hareket eden bir vatandaşsanız, devlet olarak bunu istediğinizde vatandaşa sıkıntı veriyorsunuz. Dolayısıyla beyan esaslı olacak. Vatandaşın beyan ettiği her şey doğrudur. Benden sabıka kaydı isteme, ‘Var mı yok mu’ diye sor, ben ‘Var ya da yok diyeyim’ olup olmadığını git sen çek et. Veya çocuk okuldan yeni mezun olmuş, ‘Hangi okuldan mezunsun?’ bu bilgiyi iste ama diplomasını isteme.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.