1. YAZARLAR

  2. Sinan Yiğit Samancı

  3. Bütün hesaplar 2019’a çıkıyor
Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bütün hesaplar 2019’a çıkıyor

A+A-

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 2019’da yapılacak seçimin ardından yürürlüğe girecek. Yeni hükümet sisteminin ne getireceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. AK Parti ve MHP arasında yürütülen ittifak sürecinde, uyum yasalarının netleşmesi ile sistemi biraz daha öğrenmiş olacağız.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Türkiye için tarihi bir adım. 1923’ten beri uygulanan sistem yerini yeni bir sisteme bırakacak.
Bu nedenle siyasi partiler için 2019’dan iktidar çıkmak çok önemli…
50+1 oy almak gerekiyor. Bu nedenle ittifaklar-koalisyonlar artık seçimden sonra değil, seçimden önce yapılıyor. CHP-İyi Parti-Saadet Partisi arasında görüşmeler, AK Parti-MHP arasındaki görüşmelerin temelinde bu yatıyor.
Şimdiden göründen bazı şeyler var: AK Parti-MHP ittifakı daha sağlam temeller üzerine kurulu… En ince detay bile düşünülüyor. 2019’un en net ve güçlü adayı Recep Tayyip Erdoğan. Şu ana kadar karşı taraftan adı geçen adayların hiç biri Recep Tayyip Erdoğan’ın oy potansiyelinin yanına bile yaklaşamazlar. Muhalefetin şu ana kadar ismi geçen adayları arasında en güçlü gibi görünenler bile 2. turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerisinde kalacak isimler…
Şu anda 2019’un kazananı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…
Peki muhalefetin şansını artıracak unsurlar neler?
İlki yerel seçimlerde ortaya çıkacak hava… Örneğin muhalefet partileri yerel seçimlerde büyük bir oy potansiyeli yakalarsa, bu Cumhurbaşkanlığı için büyük bir avantaj sunabilir.
İkincisi ise genel seçimler… Yerel seçimlerde yakalanan hava genel seçimlere de yansırsa, muhalefetin şansı artar.
Ancak bütün bunlar tek bir şeye bağlı. Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı… Hem CHP’lilerin, hem İyi Partililerin, hem HDP’lilerin ve eğer muhalefet tarafından yoluna devam ederse hem de Saadet Partililerin anlaşabileceği adayı bulmak gerekiyor. Böyle bir adayı bulmak ise seçimi kazanmaktan daha zor…

Bu yazı toplam 530 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar