1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Büyük işlere imza atıyoruz
Büyük işlere imza atıyoruz

Büyük işlere imza atıyoruz

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesine imza atan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, büyük işlere imza attıklarını belirterek, “Türkiye’de bu kapsamda bir iş yapabilecek başka bir belediye yok” dedi

A+A-

Sadece Konya’nın değil Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Meram Belediyesi Başkanı Fatma Toru, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü yaptıkları için gururlu olduklarını dile getirdi. Şükran mahallesi gibi bir yerde bu dönüşümü yapabilecek kimsenin olmadığı bilgisini, veren Başkan Toru, “Büyük işlere imza attığımızı düşünüyorum. Sadece Konya’nın değil Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümüne imza attık. Şükran mahallesi gibi bir yerde dönüşüm yapabilecek kimse yok. İstanbul’da yapılan kentsel dönüşümleri incelediğimizde, bin metrekare arsa varsa 7 bin metrekare inşaat veriyor. Dönüşüm dediğin böyle olmaz. Türkiye’de bunu formalize etmiş, kurgulamış, finansmanını ve ekip sorunu çözmüş başka belediye yok. Şu an bu projemiz doktora tez konusu olmuş durumda. Buraya yatırım yapmak isteyen yatırımcılar var ve inceleme yapmaya devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ’A ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

Şükran mahallesinde yapılan çalışmaları etap etap yürüttüklerini kaydeden Başkan Toru, “Şu an Şükran mahallesinde herhangi bir sorunumuz yok. 1. Etaptaki yerlerin tamamını boşalttık.

Vatandaşa vereceğimiz fiyatı Sermaye Piyasası Kurulu değerleme raporu belirliyor. Belirlenen rakamları vatandaşa sunuyoruz. Konut isteyene de aynı yerden verme şansımız yok ayrıca şehir merkezini de rahatlatmamız gerekiyor. Yoğunluğu arttırmak hiçbir çözüm oluşturmaz bu da şehre ihanettir. Biz şehre emanet olarak bakıyoruz. Şehir merkezinin dışında konut isteyen vatandaşlarımız için 2 bölge daha belirlemiştik. Oradan yer öneriyoruz. Belli bir kat sayı ile çarparak hak edişlerini daha da arttırarak yer veriyoruz. Ya da bitmiş dairemiz veya arsamız varsa veriyoruz. Yani vatandaşlara tek bir seçenek sunmuyor alternatif çözümler buluyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞ ARSASINI KAMULAŞTIRMAMIZI İSTİYOR

Kentsel dönüşüm için arsaların kamulaştırılması noktasında vatandaşların arsalarını kendi istekleriyle belediyeye devretmek istediklerini bildiren Başkan Toru, şunları söyledi: “1. etapta yüzde 98 oranında anlaşma sağladık. 2. Etapta da şimdiden yüzde 25’i ile anlaşma sağladık. 2. etapta kalan mülk sahipleri de benim yerimi de bir an önce alın ve ben buradan gideyim diyor. Belediyemizin de belli bir nakdi ve mali gücü var. Hepsini satın almaya kalksak ödeyemeyiz. Kamulaştırmada bir sorun yok. Türkiye’nin hiçbir yerinde belediye arsamızı alsın kamulaştırsın, dönüşüme alsın demez. Ama şükran mahallesinde yaşayanlar bunu bize diyor. Belediye 1. etaptan başladı ve bizim yerleri almadı diye BİMER ve CİMER’e bile bu konuda vatandaşlar şikayet ediyor. Belediyenin mal bir yapısı var o yüzden etap etap ilerlemek zorundayız.”

HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRMEDEN GİTMEYECEĞİM

Göreve geldiği günden bu yana hayalini kurduğu projeyi sonlandırmadan gitmeyeceğini açıklayan Başkan Toru, bu projenin Sadrettin Konevi türbesinin halka açık hale getirilmesi olduğunu belirtti. “Hava hastanesinin olduğu yerde Sadrettin Konevi türbesinin ve camisinin bulunduğu alanı parkıyla, yeşilliğiyle halka açık hale getirmek bizim en büyük hayalimiz” diyen Başkan Toru, şunları ifade etti: “Göreve geldiğimiz günden bu yana orası için çalışıyoruz. Meram’da yeşil doku var ama vizyon eklememiz lazım. Sadretin Konevi’nin türbesinin bulunduğu alan çok dar bir alan. Dışarıdan gelen ziyaretçiler orada bekleyemiyor, ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Orayı açıp rahatlatmak lazım. Tur otobüslerinin durabileceği, ihtiyaçların karşılanıp rahatça gezilebilmesini sağlamak lazım. 2014 yılından bu yana burası için girişimlerimiz var. Kimseden yardım almadan yazışmalarla bir noktaya kadar gelebildik. O bölgede yeşil alan, yürüyüş alanı, sportif alan maalesef yok. Benim olmazsa olmazım. Görev sürem bitene kadar orasını tamamlayacağım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.