1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. BÜYÜK ORTADOĞU PLANINDA SON HEDEF TÜRKİYE’Mİ? - 2
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK ORTADOĞU PLANINDA SON HEDEF TÜRKİYE’Mİ? - 2

A+A-

Büyük Ortadoğu planlarıyla bölgede ki dengeleri kendi lehine çevirmek için çabalayan batı, planlarını uygulamada kararlılık gösterirken öte yandan kendi içinde kaynayan kazanı soğutmaya çabalıyor. Yani hedeflerinden asla vazgeçme gibi bir düşünceleri yok. Onlara göre bir İslam ülkesinin kalkınması en büyük kâbuslarıdır. Ayağa kalmasına fırsat verilmeksizin başını ezmektir. Geçtiğimiz aylarda ABD’nin yeni başkanı Trump’un Suudi Arabistan ziyareti esnasında tüm İslam dünyasının başını önüne eğdiren yalakalık gösterileri karşısında ben şahsen dehşete kapıldım. Türkiye olarak bunlarla bir yol almaya dönük çabalar ortaya koyuyoruz. Ama ne yaparsak yapalım o ülke liderlerinin ikballerini borçlu oldukları efendilerine karşı beklediğimiz uyanış asla gerçekleşmeyecek. Çünkü varlık sebeplerini dayandırdıkları bir güç karşısında acizleşen ve zavallı bir görüntü çizen sözüm ona Müslüman liderler daha ilk fırsatta yan çizmeye başladılar. Bu noktada herkesin gönlünü yapmak gibi bir saçma düşünce olamaz. Zaman safını ortaya koyma ve gerçeklerle yüz yüze gelme zamanıdır. Ortadoğu ülkelerinin Trump ziyaretiyle verdikleri silah siparişleri de ilginçtir. Korkunç rakamlar ödemek suretiyle emperyalizmin beşiğine dev katkı sağlayan körfez ülkeleri, yine bölgede yaşayan Müslüman halkın çektiği sefalet ve yokluk karşısında kılını kıpırdatmıyor. O insanların yarasına merhem olmak şöyle dursun onları bombardıman üstüne bombardımanla katleden güçlerin oyuncağı olmaktan geri adım atmıyor.  Silahlanma yarışında ilk sırada 67 milyar dolarla Suudi Arabistan geliyor. Riyad yönetimi ABD ile tarihinin en büyük tıklayın silah alım anlaşmasını yaparken acaba ikballerini borçlu oldukları efendilerine karşı bir vefa gösterisi mi sunmaktalar? ABD açısından daha iyi… Bir taşla iki kuş vurmanın zevkiyle ağızları kulaklarına mutlaka varmıştır. Hem para kazanıyor, hem de düşman olarak hedef gösterdiği yüzbinlerce masum canın katledilmesine zemin hazırlıyor. 

İran'ın nükleer programına ilişkin kaygıların yanı sıra, İsrail'in İran'a olası saldırısı sonrasında Tahran'ın kendilerine misillemede bulunmasından endişe eden Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri 35, Umman 12, Kuveyt de 7 milyar dolarlık silah anlaşması imzalıyor. Akıtılan parayı görüyor musunuz? Özellikle BAE’nin Türkiye ile alakalı politikalarında kahpece ve kalleşçe bir takım planlar içerisine girdiği ve gölgesine sığındığı köpekliğini yaptığı güçlere karşı vefasını ortaya koyduğunu anlamışsınızdır. Topu topu 10 milyon nüfusuyla acaba ne yapmaya çalışıyor? Sefasını sürdükleri hayatın cefasını çektirecek olanın âlemleri yaradan rabbimiz olduğunu bilmelerinde yarar var. İslam dünyasının beka yolunda ki çabalarına her fırsatta ket vuran bu şehir devletleri günü geldiğinde acı gerçeklerle yüzleşecekler.

Bölgemizin hem siyasi hem iktisadi seyrini kendi kontrolleri altına almaya çalışan ABD, tek bir çatlak ses kalmaması için yoğun çaba gösteriyor. Bunun içinde bölgede Türkiye ve İran’ın kontrol altına alınması için tüm gayretini ortaya koyuyor. Ülkesinde barındırdığı Şeyh FETÖ gibi zavallılarla giriştiği planların tutmaması karşısında şaşkına dönen ABD, mevcut yıkıntıyla daha ne kadar ileri gidebileceğinin planlarını yapmaktadır. Dünyanın en güzel ve verimli noktası Ortadoğu’dur. Bu bölgeyi dilediği gibi dizayn etmeye çabalayan ABD ve Rusya bakalım daha ne gibi gizli planlar devreye sokacaklar.

Peki, bölgeyi bu kadar cazip kılan etkenler nedir?

Dünyanın kanıtlanmış doğalgaz rezervlerinin ise yüzde 34'ü de Ortadoğu'dadır.

Petrol tüketimi 2003'te günde 66 milyon varilken, 2020'de 119 milyon varil olacaktır.

Ortadoğu petrolünün kalitesi bir hayli yüksek ve maliyeti de ucuzdur.

Ortadoğu dünya petrol rezervlerinin yüzde 65.4 üne sahiptir. Bu rezerv 1.047 milyar varildir. Mısır, Cezayir, Libya ve Tunus rezervleri de eklenince toplam, rezerv dünya rezervlerinin yüzde 69.6 sına ulaşmaktadır.

Ortadoğu'nun potansiyel rezervleri ise 252.5 milyar varildir.

2002 Yılında Ortadoğu küresel petrol ihtiyacının yüzde 41.4 ünü karşılamıştır.

Geleceğin küresel petrol ihtiyacını karşılayabilecek ve bu maksatla üretimi artırabilecek bölge Ortadoğu'dur.

Kuzey Amerika'nın 2025'e dek Ortadoğu'dan alacağı petrol yüzde 85 artacak, bunun büyük bir kısmı ABD'de tüketilecektir.

2025'e kadar Avrupa'nın Ortadoğu'dan petrol alımı yüzde 57, Japonya'nın yüzde 50, Pasifik'teki gelişmekte olan ülkelerin yüzde 100 ve Çin'in ise yüzde 500 artacaktır.

Rakamlar doğrultusunda ABD gelecekte gücünü korumak istiyorsa BOP'u gerçekleştirmekten başka çaresi yoktur.

İşte bugünkü yaşanan bölgesel çatışmalarda ana sebepler bunlar. Yoksa bölgede katledilen yüzbinlerce masum sivil, çoluk, çocuk, kadın, erkek kimsenin umurunda değil. 

Bu yazı toplam 863 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.