1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. Büyük Sanayi Kuruluşları Listesindeki Konya’nın devleri
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük Sanayi Kuruluşları Listesindeki Konya’nın devleri

A+A-

İstanbul Sanayi Odasının(İSO) Türkiye genelinde açıkladığı İlk 500 Büyük Sanayi kuruluşları listesinde 6 firma bulunması ve açıklanan İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları listesinde de Konya’dan 15 firmanın yer alması şehrimiz adına sevindirici bir gelişmedir.

Ülkemiz ekonomisine ve istihdamına katkıdan bulunun Türkiye’nin Büyük Sanayi kuruluşları listesinde şehrimizden 21 firmanın bulunması Konya’nın gücünün küçümseneceği anlamına gelmektedir.

Bundan sonraki süreçte daha çok Türkiye’nin Büyük Sanayi Kuruluşları listesine şehrimizden firma katılır umudu içindeyim.

Zaten şehrimizin bu potansiyeli ve gücü de vardır. Yeter ki biraz daha gayret gösterelim.

İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşları Arasında yer alan firmalarımızdan Konya Şeker, Panagro Tarım, Eti Alüminyum, Aydınlar Yedek Parça, Kangal Termik Santral, Ova Un Fabrikasını,

İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları arasında yer alan Kombassan Kâğıt, Tümosan Motor, Safa Tarım, Hekimoğlu Un, Ömer Atiker Makine, Enka Süt, Konya Çimento, RTM Tarım, Akova Süt, Altınapa Değirmencilik,  Çöğenler Yemcilik, Kompen PVC, Sezersan Matbaacılık, Büyük Hekimoğulları Gıda ve Helvacızade Gıda’dan oluşan firmalarımızı kutlarken, başarılarının devamını diliyorum.

Konya’nın devlerini kutlayan Oda başkanlarının mesajlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk listeye giren firmaları kutlayarak, “Türkiye’nin en büyük 1000 firması içinde Konya’nın firmalarının yer almalarından dolayı ayrı ayrı kutluyorum. İlk 500'de olduğu gibi İkinci 500'de yer alan firmalarımız da şehrimizin gurur kaynağı olmuşlardır. Firmalarımız hem şehrimizin hem de ülkemizin ekonomik büyüklüğüne katkı sağlamışlardır. Türkiye 2016 yılının ikinci yarısından sonra küresel finans spekülasyonlarına maruz kalmasına rağmen 2,9 oranında büyümeyi başarmıştır. Bu büyüme de Anadolu özel sektörünün çok büyük katkısı vardır. Türkiye’nin ihracatını en hızlı yükselten şehirlerinden biri olan, işsizlik rakamları en düşük şehir olan Konya’nın ekonomik potansiyeli daha fazla sayıda büyük firma çıkaracak güce sahiptir. Diğer taraftan özel sektörün gücüyle büyüyen şehrimizin istenilen büyüklüğe ulaşabilmesi için Konya’dan daha fazla büyük marka firma çıkarmalıyız. Daha büyük hedeflerle şehrimizin gururu olacak atılımı göstermelerini temenni ediyorum.”

Selçuk Öztürk, ülkemiz ekonomisinin büyümesine Konyalı firmalarının katkılarının büyük olduğuna dikkat çekerek, şehrimizin ekonomik potansiyelinin daha fazla sayıda büyük firma çıkaracak güce sahip olduğunu dile getiriyor.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin İlk 500 ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında toplam 21 firmamız vardı. Bu yıl açıklanan listede de 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 6, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 15 olmak üzere toplam 21 firmamız bulunuyor. Bu da gösteriyor ki, Konya, tüm zor şartlara rağmen devler ligindeki yerini korumayı başarmış durumda. Ben bu zorlu mücadeleyi başarıyla yürüten tüm firmalarımızı, yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyorum. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha yukarılara çıkacağına inanıyorum. Çünkü biliyoruz ki, Konya'nın potansiyeli bunun çok daha ötesinde"

Tüm ekonomik dalgalanmalara ve artan maliyetlere rağmen Konyalı firmaların üretim azmini koruduklarını ifade eden Memiş Kütükcü, Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin Büyük Sanayi Kuruluşları listesine şehrimizden girecek firmaların çoğalacağını inandıklarını belirterek, Konya’nın potansiyelinin olukça büyük olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Geldiğimiz noktada Türkiye’nin Büyük Sanayi Kuruluşları listesinde yer alan şehrimizin devleri olan firmalar başarı göstererek, bizlerin gururu olmuştur.

Şehrimizden bu listeye daha çok firmanın gireceği bir üretim ve ticaret potansiyeli mevcuttur.

Yeterki daha çok çalışılıp, daha çok üretilsin. Önündeki sorunlar kaldırılarak, desteklensin.

Bizler de bu firmalara elimizden gelen her türlü katkıyı vererek destekleyelim.

Göreceksiniz ki başaran Konya’mız ve Kazanan ülkemiz ve hepimiz olacaktır.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar