1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. BÜYÜK SAVRULMA BAŞIMIZI  DÖNDÜRDÜ
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK SAVRULMA BAŞIMIZI  DÖNDÜRDÜ

A+A-

Türkiye’nin bu günkü siyasi ve sosyal anlayışını bizim akranların anlaması pek kolay değil. Bizim gençliğimiz de ve orta yaş dönemimizde siyaset çok basit sınıflanmıştı: Sağcılar, solcular. Sonradan bu sahneye “dindarlar”  yani Milli görüş adı altında MSP çıkmıştı. Sağcıları AP (Adalet Partisi), solcuları CHP temsil ediyordu.  CHP bu günde olduğu gibi genellikle muhalefette olur,  bürokrasi ve askeriye ile iş tutar seçim yolu ile indiremediği AP/ Demirel’i (bazen de (MC Koalisyonları/ ap+msp+mhp)  darbe yolu inmesini beklerdi.
Müzmin muhalefet CHP, AP yi ve MC yi “Amerikancılıkla, irticacılıkla, burjuvadan yana olmakla…” Suçlar, emeğin, işçinin, fakirin fukaranın yanındaymış gibi propaganda yapardı. Hâlbuki bu günde olduğu gibi genellikle kendisi varlıklıların, zenginlerin, üst düzey bürokrasinin partisi konumunda idi. ( Bu gün hala CHP nin yüksek oy aldığı yerler Türkiye’nin en zengin ilçeleridir: Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Çankaya…)   Ama gariban işçi ve köylülerin birçoğu bundan haberdar değildi. Öyle bir propaganda yapardı ki CHP, sanırsın tüm üyeleri fakir, tüm taraftarları gariban… Sol içerikli şarkılar, marşlar,  türküler hep CHP taraftarlarınca çalınıp söylenirdi. CHP liler, Emperyalizme, ABD ye sömürüye hep karşı idiler. Rakipleri olan başta AP olmak üzere MHP ve MSP yi ise işbirlikçi olmakla, emperyalistlerle iş tutmakla suçlarlardı. 
AP,  sonradan Anap  (bu günün Ak Partisi gibi ) hizmet, yol, köprü, kalkınma, baraj… Türküleri söyler ve ideolojiden ziyade hizmet siyaseti güderdi. 80 li yıllarda kadar bu koroya MSP de katıldı. Önce ahlak ve Maneviyat sloganı ile ortaya çıkan Hoca, tarihten, dinden, Fatihten, Ceddimizden, Osmanlıdan, Selçukludan söze girer,  Ağır sanayiden lider ülkeden çıkardı. Yıllarca bu gruplaşmaya alışan,  bu kalıplarla düşünen bizim akranların bu günkü siyasi ayrışmaya alışması çok zor. Niye, çünkü roller öyle değişti ki ak kara oldu, Siyahsa beyaz. Sağ sola geçti, sol sağa.  Batıcı doğucu oldu, doğucu ise batıcı.
MHP HARİÇ BÜYÜK SAVRULMA YAŞANDI
Dış siyasette böylede iç siyaset farklı mı ? Hayır. Son 15 yılda Türkiye’de siyasi görüşlerde öyle bir deprem oldu ki herkes bir yerlere savruldu.  “Ölse yan yana gelemezler” dediğimiz insanlar, partiler,  İttifak kurdular.  Açılım sürecinde Ak Parti ile HDP  yan yana idiler. O gün açılıma ve bu iki partiye ateş püsküren CHP, MHP, SP bu gün neredeler? CHP,( MHP den ayrılan ve çoğunluğunu ülkücülerin oluşturduğu) İYİ parti ve SP,  Erdoğan’a karşı cephe kurmuş durumdalar.
Düşünebiliyor musunuz;  Marksist- Lenlist PKK,  kapitalist, emperyalist ABD nin en büyük müttefiki. Hiç aklınıza gelir miydi Erbakan’ın partisinin bu günkü başkanı “Cami aleyhtarı” bir görüş ileri sürecek? Kimin aklına gelirdi CHP li adaylar, İslam diyecek, Kuran diyecek,  Yasin okuyacak,  camilerde namaz kılıp,  türbe ziyaret edecek, Kur’an üzerine yemin edecek…”  Hiç akla gelirmiydi Venezulla'da ki darbeye Ak parti karşı çıkacak ama soldan gık gelmeyecek? Mısırdaki darbeye AB,  ses çıkarmayacak Türkiye ABD ye rağmen halkçı /demokrat davranacak…  Tüm bunlar oldu bu ülke de. Ak parti de çıkardığı bazı kanunlar ve uyguladığı bazı politikalarla(mesela 6284 nolu kanun , mesela kadına pozitif ayrımcılık, mesela s- 400 füzeleri…) dün söylediklerinden çok uzakta bir yerlerde konumlanmış durumda. Bu konuda hakkını yememek lazım, MHP en tutarlı parti. PKK/HDP ile ilgili dün ne diyorsa bu günde aynısını söylüyor. Ak parti ile yaptığı ittifakta da kendi görüşlerinden vaz geçmeden bunu yaptığından görüşlerinde fazlaca bir değişim görünmüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.