1. HABERLER

  2. KONYA

  3. BÜYÜK ZAFERİN 841. yılı kutlanacak
BÜYÜK ZAFERİN 841. yılı kutlanacak

BÜYÜK ZAFERİN 841. yılı kutlanacak

Sultan 2. Kılıç Arslan’ın Konya’da kazandığı Miryokefalon Savaşı’nın 841. Zafer Yılı Kutlamaları gerçekleştirilecek. 16 Eylül’ü 17 Eylül’e bağlayan gecede başlayacak olan etkinlikler kapsamında Selçuklu Sultanları’nın ruhu için 841 hatim indirilecek

A+A-

Ahmet ÖZER

Anadolu’yu “Vatan Türkiye” yapan, Bizans İmparatorluğu’na en ağır darbeyi vuran, 2. Kılıç Arslan’ın yönettiği Konya Bağırsak Boğazı Miryokefalon Savaşı’nın 841. Zafer Yılı Kutlamaları 16 Eylül Cumartesi gecesi başlıyor.    

İlki 17 Temmuz 2016’da Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, KOTEV Vakfı girişimi, Konya Kültür ve Turizm Derneği’nin projesi uyarınca kutlanan törenler, yapılan bilimsel toplantılar, ülke genelinde bilim, sanat, kültür çevrelerince ilgi ile karşılanmış, Anadolu Selçukluları tarihi birimine yeni, önemli katkılar yapmıştı.

seyit-kucukbezirci.jpg
Etkinlikler konusunda Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in talimatları doğrultusunda yoğun hazırlıklar tamamlanmak üzere.

Konya’nın tanınırlığı açısından ülke içinde ve dışında kamuoylarının dikkatini çekecek törenler, Selçuk Üniversitesi’nde düzenlenecek sempozyumla başlayacak; Alaeddin Tepesi Sultanlar Kümbetinde, indirilmekte olan 841 hatimin duası ile devam edecek; 16 Eylül’ü 17 Eylül’e bağlayan gece Bağırsak Boğazı’nda, savaş alanında geçirilecek; gün ağarırken kılınacak sabah namazından sonra “Zafer Yürüyüşü” yapılacak.

Anadolu’yu “Vatan Türkiye” yapan Miryakefalon Zaferi’nin 841. yılı kutlama projesinin hazırlayıcısı Konya Kültür ve Turizm Derneği’nin başkanı Seyit Küçükbezirci şunları söyledi: “Konya Bağırsak Boğazı’nda 1176 yılında cereyan eden Miryakefalon Savaşı, Haçlı Dünyası’nın, Türkleri Anadolu’dan atma girişimlerinin sonu olmuştur; bu savaştan sonra Anadolu dünyada “Türkiye” olarak anılmaya başlamıştır.

Birinci Haçlı Seferini bozguna uğratan I. Kılıç Arslan, 2. Haçlı Seferi’ni ezen Sultan Mesut’un, 3. Haçlı Seferi’ni göğüsleyen 2. Kılıç Arslan: yani “Dede - Baba - Oğul” Türkiye’nin kurtarıcı ve kurucularıdır. Birbirini izleyen yüzbinlerce Haçlı’nın katıldığı seferde Türklerin karşısında saf tutan Papa 2. Urben; Fransa Kralı 7. Louis; Alman İmparatoru 3. Konrad; İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard; Fransa Kralı 2. Philip; Alman İmparatoru Frederika Barbarossa da Anadolu’da Türk varlığını kabul etmiştir.   Alaeddin’de yatan 9 Selçuklu Sultanına, özellikle de baba Sultan Mesut’a, oğlu 2. Kılıç Arslan’a ödenmesi mümkün olmayan minnet ve şükran borçluyuz.”      
miryakefalon-foto-2.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.