1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükanne maaşı belli oldu
Büyükanne maaşı belli oldu

Büyükanne maaşı belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, torununa bakan büyükanneler için ödenecek ücreti açıkladı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, torununa bakan büyükanneler için ödenecek ücreti açıkladı.

Büyükanneye 425 lira ödenecek


Büyükannelere 425 lira destek verilecek, bu paranin ödenebilmesi için gerekli olan koşulları ise şöyle sıraladı.

Projenin Mart ayından itibaren faaliyete geçeceğini söyleyen Müezzinoğlu, bu uygulamadan 6 bin ailenin yararlanacağını söyledi. 

"Annenin geliri 2 asgari ücretten az olacak"
Bakan Müezzinoğlu, çocuğun 6 aylıktan sonraki ilk 1 yaşına destek vereceklerini belirterek, "Anne 2 asgari ücretten daha az geliri olsun, ailenin de total geliri 3 asgari ücreti geçer durumda olmasın diyoruz ama o sıralamada ve talebe göre değerlendirmeyi yapacağız ama çerçeveyi önce, daha çok gelir düzeyi düşük olan ailelerimiz üzerinde gitmeyiz planlıyoruz" ifadesini kullandı.

"Net asgari ücretin yüzde 30’u yani 425 lira katkı sağlayacağız büyükanneye" diyen Müezzinoğlu, "İlleri de hızla söyleyeyim. İstanbul bin aile, İzmir bin aile, Bursa bin aile, Ankara 500 aile, Kayseri 500 aile, Sakarya 500 aile, Antalya 500 aile, Konya 500 aile, Tekirdağ 500 aile olarak bu proje çalışmasının kapsamı içinde yer alacak” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu, Bakan Kaya ve projenin paydaşları Büyükanne Projesini imzaladı.

"Pilot uygulama olduğu için 400 müracaat varsa 500’ü dolduracağız"
Protokolün imzalanmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin "Aileler nereye başvuracak? Sezaryen doğum, birinci, ikinci çocuk gibi kriterler şu an göz önünde olacak mı yoksa daha sonra yapılacak çalışmalarda mı olgunlaşacak?" sorusu üzerine, "Bakanlığımızın ana web sayfasında çok basit ana kriterlere benzer formu doldurarak müracaat edebilecek, iller düzeyinde de SGK, İş-Kur il müdürlüklerimize müracaatlarını yapacak ve illerde yine bizim muhatap ticaret ve sanayi odalarımız var onların da kendi çalışanlarını yönlendirerek, İş-Kur Müdürlükleri ya da ana web sayfamızdan müracaat edebilecekler. Diğer kriterler ise, Tekirdağ’da 500 aileyi alın, bu 500 ailenin karşılığında bize bin 500 müracaat olduysa bu bin 500 müracaatın kriterlerini analiz ederken annenin iki asgari ücretin altında geliri olması, büyükannenin sağlıklı olması kriterlerinde, ilk doğumuysa, bizim ilk doğumlu oranı yüzde 30-40 arasında olsun, uygun olanların diğer ikinci çocuğu olanlar olsun, üçüncü grubu üçüncü çocuğu veya üçten fazla çocuğu olanlar olsun gibi detay analizler veya burada bin aile seçiyoruz, bu bin ailenin farz edelim yüzde 30’u sezaryen yapmış yüzde 70’i de normal doğum yapmış olsun. Bunlar müracaatlar arasında varsa bu analizlere geçilebilir ama bu müracaatlar zaten bin aile alacağız karşısında da bin 200 müracaat geldi, zaten bu ana kriterlere bakacağız. Çok detaya girmeyeceğiz ama bu bir pilot uygulama olduğu için 500 aile bu kriterlere de baktık ki 400 müracaat var ama biz ailenin diğer iki asgari ücretin üzerine geçerse 500’ü dolduracağız" cevabını verdi.
Bakan Müezzinoğlu, pilot uygulamanın uygulanacağı iller arasında Gaziantep’in de olduğu bilgisini verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.