1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Büyükşehir Belediyesine Hitap
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Belediyesine Hitap

A+A-

Konya’nın en büyük sorunlarının başında bildiğiniz gibi trafik sorunu gelmektedir. Bugün bunlardan birkaçına değinmekte yarar görüyorum. 
Bosna Hersek Mahallesi’nde oturan insanların devamlı dile getirdiği ve halen devam etmekte olan bir sıkıntıyı dile getirmek istiyorum. Bilindiği gibi bu mahallemizde 100 Bine yakın nüfus yaşıyor. Bu kadar büyük bir mahallenin içinden gelip giden dev tırlar ve yük kamyonları vatandaşı huzursuz etmektedir. Gerek hız yaparak gerekse de trafiğin akışını olumsuz yönde etkileyerek mahallenin ortasından geçmekte olan bu tırların ve kamyonların başka yollara yönlendirilmesi ya da alternatifler üretilmesi bekleniyor. Bununla alakalı çalışma yapılıyor mu bilmiyorum. Ama günden güne bahsettiğim konu daha da dikkat çekici hal almaya başladı. Çözüm için yüksek tonajlı tırların mahalleye girmeden Kampüs karşısına açılan ve direk Ankara yoluna çıkan caddeye yönlendirilmeli ve iskan alanlarından uzak olan bu yönden gitmeleri sonucunda da üzücü trafik kazalarının yaşanmaması sağlanmalıdır. Bu konuda ne demek istediğimin anlaşılması için belediye ve emniyet yetkililerimizin mahalleye giderek gözlem yapmaları daha yerinde olacaktır. Okulların açıldığı bu günlerde hayati risk taşıyan bu konuya dikkat çekmek istedim. Umarım işin ciddiyeti anlaşılır ve gereken tüm önlemler hemen alınır.
Diğer bir hususta yine aynı mahalle içinde yer alan caddeler, üniversite açıldıktan sonra baba parasıyla bindikleri arabaları yarış pistinde gibi kullanan şımarık üniversite gençlerinin aşırı hız yapmasına sahne olmaktadır. Günün birinde uyardığım bir gençten aldığım “ Araba benim değil mi? İstediğim gibi kullanırım” cevabı vermesi durumun vahametini ortaya koymaktadır. Terbiyeden yoksun bu gence vereceğim cevap ya da patlatacağım bir tokadın hiçbir anlam ifade etmeyecek olmasından ötürü sadece susmakla yetindim. Çünkü konu nasihatle çözülmenin çok ötesinde idi. Ben burada bu gencin arabasının ya da kendisinin göreceği zarardan ziyade masum insanlara vereceği zararla daha yakından ilgiliydim. Sonuçta Cenab-ı Allah’ın verdiği akıl nimetiyle dikkatli davranamayan ve aşırı hız yapan insanların başına gelenler tamamen kendilerinin dikkatsizliği ve vurdumduymazlığından kaynaklanmaktadır. Başlarına bir iş geldiğinde “ Takdir-i ilahi, Allah rahmet eylesin” der geçeriz. Ama başka insanlara verdiği zarar karşısında yine ilahi takdir olduğuna imanımızla birlikte sürücünün tedbir almamasından kaynaklanan sebep karşısında ölen ya da yaralanan insan için üzülürüz.
Bu konuda aklıma gelen bir çözüm önerisini paylaşmak istiyorum. Mahalle içinde ki büyük caddelere ve okul önlerine hız kesici bariyerler yapılmalıdır. Bunun hemen yapılmasında yarar görüyorum. Çünkü öyle hızlı araç kullanımı söz konusu ki masum insanların canına kasteden bir hal almaya başladı. Bu hız kesici önlemlerin çokça yapılması gerektiğini yineliyorum. Çünkü Bosna Hersek Mahallesi’nde bundan kaynaklanan çok trafik kazaları husule gelmektedir. Bunu önleyici tedbirleri almak ise belediyenin görevidir. Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum. Eğer her zamanki gibi kulak ardı ederlerse mahalle halkından toplanan imzalarla konuyu daha üst mercilere taşımayı planlıyorum. Bu hizmet illa ki yapılacak. Eğer gelişme olmazsa sizinle bu durumu da paylaşırım.
Son olarak ta Kampüs istikametinden Beyşehir yoluna bir çevre yolu planı vardı. Sanırım bu konuda da hiçbir adım atılamadı. Bunun hayata geçirilmesi geleceğin Konya trafiği için çok önemlidir. Önlem alınmadığı takdirde şimdiden sinyal veren şehir içi yoğun trafik sebebiyle ileride yaşanacak olumsuz gelişmelerden nasibini şimdiki idareciler muhakkak alacaktır. Görevleri sona ermeden halkın duasını almak için bu işe en azından start vermeleri çok mantıklı olacaktır. İstanbul yolu, Dedeman önünden giden çevre yolu – halen çevre yolu diyebiliyorsak eğer – Şeker’den Tıp fakültesi istikametine giden yoldan koca koca tırların ve kamyonların akışı ancak bu yolla hafifleyebilir. Bu kemikleşen sorun için mecbur kalındıkça hizmet getirmek yerine önceden tedbir alarak yatırımların yapılması gerekiyor. İstanbul yolundan şehir merkezine doğru ilerlerken 13*60’lık tırlar bile diğer şehirlere giderken Konya şehir merkezinden geçiş yapmaktadırlar. Bu Konya’mızın ayıbıdır. Bunu önlemekte Konya’nın oylarıyla iş başına gelenlerin işinin hakkını vermesiyle mümkün olacaktır. Park yerleri, mesire alanları gibi hizmetlerde gerekli ama sanırım öncelik sıralamasında bir yanlışımız var gibi görünüyor. Bu yeni çevre yolları uygulaması Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün görevi olabilir. Ama şehir içine getirdiği yükün hafifletilmesi için baskı unsuru olmak ve süreci hızlandırmakta Büyükşehir Belediyesi’nin vazifesidir.
Umarım bu konuda bir adım atılır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.