1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Büyükşehir Ve Selçuklu Belediyesine Dair Notlar
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Ve Selçuklu Belediyesine Dair Notlar

A+A-

Konya belediyeleri hakkında birkaç satır yazmakta yarar görüyorum. Aslında yazımı muhataplarına hitaben kaleme almıyorum. Sadece halkımızın bilgi sahibi olmasından öte bir niyetim olmadığı bilinsin yeter. Çünkü belediyelerimiz o kadar başarılı ve etkinler ki (!) asla eleştiriye gelemezler. Her zaman işin doğrusunu onlar bilirler. Halkımız kendilerine destek vermiştir. AK Parti’den güç aldıkları falan safsatadır(!)

Özellikle Büyükşehir Belediyesi başarı timsalidir(!) Başında ki önemli zata ulaşmak Başbakana ulaşmaktan bile katbekat zordur. Bu ifademi yabana atmayın. Samimiyetle ifade etmeliyim ki bunu denediğiniz takdirde haklı olduğuma bizzat şahit olacaksınız.

Gelelim konumuza;

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin son zamanlarda halka yönelik icraatlarında maddi zulüm odaklı çalışmalara imza attığını bilirsiniz. Rabbimizin lütfuyla semadan inen rahmetin evlerimize ulaşmasına kadar ki yatırımları bahane ederek şehir halkına pahalı rakamlarla su sattığını bilmeyeniniz yoktur. Bunlar halkı hiç mi dinlemiyorlar? Anlamış değilim. Kesintilerin zaten birçoğu haksız… Lafa geldi mi Türkiye’de en ucuz suyu Konya’nın kullandığını ifade ederler ya! Dilerseniz aşağıdaki tabloda yer alan 2014 verileri ile önce bu tezi çürütelim.

ŞEHİR Su Atık su Toplam KDV Dâhil Toplam

Mersin MESKİ 2,50 1,00 3,50 3,78

G.Antep GASKİ 5,02 0,38 5,40 5,83

Kayseri KASKİ 2,50 0,84 3,34 3,34

Ankara ASKİ 2,14 1,07 3,21 3,47

İzmir İZSU 1,23 1,89 3,12 3,37

Antalya ASAT 2,15 0,64 2,79 3.01

Konya KOSKİ 2,42 0,60 3,02 3,26

Adana ASKİ 2,42 0,60 3,02 3,26

Kocaeli İSU 2,67 1,335 4,00 4,33

Değerler m3 başına tahakkuk ettirilen ve tümü de 2014 yılı için revize edilerek belirlenen fiyatlardır. Tüm fiyatlar meskenler için belirlenmiştir. Kocaeli ve Gaziantep dışındakiler kullanılan su ne kadar olursa olsun kademe uygulamamaktadır. Gaziantep 12 m3'den, Kocaeli ise 10 m3'den daha az tüketilen suya daha düşük fiyat uygulasa da, 4 kişilik bir ailenin bu miktarı tutturma olasılığı çok düşük olduğundan her iki belediye şirketinin 10 ve 12 m3 üstü tarifeleri esas alınmıştır. Kayseri, diğer belediyelerden farklı olarak tarifeyi KDV' li olarak yayınladığı için o değer göz önüne alınmıştır.

Diğer bir maddi zulüm örneği de şudur: Konya’da ki şehir merkezinde arabanızı bırakabileceğiniz her yer otoparka çevriliyor. Bunu uygulama doğru olduğu takdirde uygun buluyorum. Geçenlerde şehir merkezde ki bir yol kenarı park alanına arabamı bıraktıktan sonra 2 saat 15 dakika sonra döndüğümde park görevlisi elime 10 TL ödememi isteyen belgeyi uzattı. Ben tepki verince de “Belediye düzenleme yapacak abi, bende çalışanım ne yapabilirim ki?” dedi. Evet, çalışana tepki anlamsızdı. Ama aracımla yola devam ettikten sonra ne gördüm biliyor musunuz? Yol kenarında aynı mantıkla oluşturulmuş tüm otopark alanlarında günün en yoğun saatleri olmasına rağmen tek bir araç dahi yoktu. Herkes aracını ara sokakları tıkama pahasına bırakmış, çift sıralı park etmelere meydan verilmişti. Helal başkan sana! Sen devam et bu başarılı uygulamalarına!

Son örneği de muhterem babacığımın ifadesine atfen Selçuklu Belediyesi’nden vereceğim. Hani belediye icraatlarını halka anlatmak ve şehrimizi tanıtmak amacıyla, belediye öncülüğünde turlar düzenleniyor bilirsiniz. Babacığım da bu turlardan birine katılmış. Koca otobüste ki kişi sayısı iki elin parmakları kadar ancak imiş. Burada katılımın düşük olması sebebiyle halkımızın da ilgisiz olması bir başka eleştiri konusu olmakla birlikte belediye açısından duruma bakmakta yarar var. Seyahat süresince otobüste ki vatandaşa icraatları bihakkın anlatacak bir belediye personeli olmadığı gibi, görevli mühendis gençlerde yeterince bilgi sahibi değillermiş. Sorulara genellikle yuvarlak cevap vermekle yetinmişler. Yani düşünün, bindiğiniz araçta ki rehberiniz ağzını kapamış. Sizde kendi kafanızdan yorumlarla turda yer alıyorsunuz. Rehber arkadaşın amacı bir an önce turun bitmesi. Yahu hiç değilse oy aldığınız partide ki teşkilat mensuplarından birileri bari bu turlara katılsın da halkı icraatlar hakkında bilgilendirsin.

Birde babamdan aldığım bilgiye istinaden şunu ifade edeyim de Sayın Reis ona göre önlemini alsın. Otobüsteki vatandaşların birçoğu bu turlara, tur ortalarında ikram edilen etli pilavın cazibesi amacıyla katılmaktalar. Belediye icraatının onlar için bir önemi yok. Daha otobüse biner binmez, pilav konuşmaya başlamaları ve bunu alışkanlık haline getirmiş olmaları da babamın gözünden kaçmamış.

Belediyeler icraatlarını bir gözden geçirsinler. Kurusıkı atmayla bunca zaman oyaladılar. Ama vatandaş artık bunları da yutmayacak. Bilginiz olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.