1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Büyükşehir'den 'Hayvan Bakım Evi' açıklaması
Büyükşehir'den 'Hayvan Bakım Evi' açıklaması

Büyükşehir'den 'Hayvan Bakım Evi' açıklaması

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden son günlerde sosyal medyada yer alan doğmasal anomalisi olan yaklaşık 4 aylık dişi köpek yavrusu hakkında çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yapıldı.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi'den konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde: 

"Konya Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evimiz Meram, Karatay, Selçuklu İlçe Belediyeleri, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği ile ortaklaşa protokol çerçevesinde işletilmektedir. Son günlerde sosyal medyada yer alan doğmasal anomalisi olan yaklaşık 4 aylık dişi köpek yavrusu ile ilgili haberler sıkça yer almaktadır.

Söz konusu hayvan 28.04.2017 tarihinde Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesine sahibi tarafından tedavi masrafları karşılanmadan bırakılmış olup, geçici hayvan bakımevimiz tedavi masraflarını üstlenerek 127 protokol numarası ile cerrahi anabilim dalına sevk edilmiştir. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinde muayenesi yapılmış röntgen sonuçları ile desteklenerek Flat Puppy Sendromu teşhisi konulmuş, gerekli tedavilerine başlanarak reçete edilmiştir. Söz konusu hayvanın cerrahi müdahale ile tedavisinin mümkün olmadığı, yazılan reçetenin uzun süre fizyoterapi ile birlikte rahatlatıcı tedavi şeklinde yapılacağı tarafımıza iletilmiştir. Konya Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evimiz Veteriner Hekimlerince hayvanın bakım ve tedavisine titizlikle devam edilmekte olup, hayvana protez ayak uygulaması ile ilgili çalışmalar da yürütülmektedir."

Konuyla ilgili Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği’nden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Konya Büyükşehir Belediyemizin ve 3 ilçe belediyelerimizin yaptığı çalışmaları küçültmeye ve küçük düşürmeye kimsenin gücü yetmez" denildi. 

Açıklama şu şekilde: 
 
"Konya Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevindeki doğuştan sakat doğan bir köpekle ilgili karalayıcı yayınlara dernek olarak cevap vermek gereğini duyduk.

Türkiye’nin 1996 yılında ilk sahipsiz hayvan bakımevini derneğimizle işbirliği içinde kuran, 2001 yılında Türkiye’de hiçbir ilde olmayan, Konya Valiliği başkanlığında yapılan protokole eksiksiz katılan, bu protokol uyarınca her ay hayvan sayısına göre mama gönderen, sahipsiz hayvanlara bakan, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara mama yardımı yapan, barınakta tam 20 yıldır kimseden mama ve ilaç istemeden derneğimizle birlikte tüm yardıma muhtaç hayvanlara ulaşmamızı sağlayan, ayrıca yine 5199 sayılı yasa çıkmadan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile yine aynı protokol uyarınca 31 ilçenin hasta, yaralı, aç, anneli muhtaç, annesiz yavrularının ve yaban hayvanlarının tüm tedavilerini üstlenerek Selçuklu, Meram, Karatay belediyeleri ile her yıl sonu bu paraları ödeyen, beslenme odaklarını mamalarla dolduran, dernekle her konuda iletişim kuran, barınakta vasıflı veteriner hekimler çalıştırıp, fakültedeki profesörlerden sürekli görüş alan Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmek yerine koparılan gürültüyü anlayamadık.

Getirilen bu özürlü hayvan ve tüm özürlü hayvanlar dernekle belediyemizin ortak kararı ile asla uyutulmadan bakılmakta ve tedavi süreleri bitince de iyi bir sahip bulununca sahiplendirilmektedir.

Derneğimiz 20 yıldır hiç bir konuda yapılanları şov aracı olarak kullanmamıştır ve bundan böyle de kullanılmasına asla izin vermeyecektir. Konya Büyükşehir Belediyemizin ve 3 ilçe belediyelerimizin bu çalışmalarını küçültmeye ve küçük düşürmeye kimsenin gücü yetmez. Biz birlikte Allah rızası için bu görevi sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Herkes kendi bölgesine Konya Büyükşehir Belediyesini örnek göstererek kendi bölgesi için çalışsın. Hayvanların durumu ile ilgili endişe edilmemesini ve güvenilmesini, şov yapanlara itibar edilmemesini ve her şeyi yerinde görerek karar verilmesini kamuoyuna saygılarımızla duyururuz" 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.