1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Büyükşehir’in çiçekleri ve beton sevdası
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir’in çiçekleri ve beton sevdası

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, son 10 yılda şehre çok önemli hizmetler yaptı. Bilim Merkezi, Şehitlik Abidesi, Mevlana Kültür Merkezi, 10 bin kişilik Spor ve Kongre Merkezi… Akla ilk gelenler… Daha fazlası da var kuşkusuz… Yollar, caddeler, altyapı yatırımları… Bunları bütün gazetelerde olduğu gibi bizim gazetemizde de günlük olarak okuyorsunuz.

Büyükşehir Yasası’ndan sonra ilçelere yapılan yatırımlar ise başlı başına övgüye değer...

Ancak Büyükşehir Belediyesi’nin yapamadığı ya da yanlış yaptığı işler de var.

Daha da kötüsü bu yanlış işlerde ısrarcı olunması…

Örneğin alt geçit duvarlarındaki çiçekler. (Duvara ekilen mi dikilen mi diyeceğiz bilmiyorum. Sanırım duvara yapıştırılan çiçekler demeliyiz.)

Tamam anladık, Büyükşehir’in parası çok. Nereye harcayacaklarını da bilmiyorlar… Ancak bu duvarlara ekilen çiçekler, Zafer’deki yeraltı saati neyse odur…

Bir de direklerdeki saksılar var… Kimler bu işlere karar veriyor, kimler uygulamasına izin veriyor gerçekten anlamıyorum?

Duvara çiçek yapıştıracağınıza, direklere saksı asacağınıza o parayla iki ihtiyaç sahibine yardım edin daha iyi…

VE DİĞERLERİ…

Büyükşehir demişken, Sultan Selim Camisi’nden, Alâeddin Tepesi’nden, İslam Kültür Merkezi’nden bahsetmemek olmaz… Cami deseniz, ne olduğu, ne olacağı belli değil… İslam Kültür Merkezi, 2016 yılının ortalarında bitecekti, 2017’nin ortalarına razı olduk…

Alâeddin Tepesi ise Büyükşehir Belediyesi’nden çektiğini başka hiç kimseden çekmemiştir. Bütün çalışmalar bitince ortaya ne çıkacak bilinmez ama, Alâeddin Tepesi’ne çektirilen bu eziyet son bulmalı. Yemyeşil Alâeddin Tepesi önce traş edildi, sonra bitmek bilmeyen peyzaj çalışmaları başladı. Aylardır ise kazı çalışmaları yapılıyor.

Bütün bunların yanına Alâeddin Tepesi’ndeki güvenlik sorununa da dikkat çekmek gerekir. Bildim bileli, tepe güvensiz bir yer… Düşünebiliyor musunuz, Konya’nın en gözde yerine insanlar ailesi ile çıkamıyor… Bahsettiğim tepenin tepesi… Şimdi bir de Mevlana Müzesi bahçesindeki çalışma ortaya çıktı.

GÜL BAHÇESİ’NİN KADERİ

Bin yıllık Gül Bahçesi’nin duvarları yıkıldı. Müze ek binası yapılacak bu bölgeye… Kent merkezinin tamamının betona döndüğü bu şehirde, Gül Bahçesi de betona dönüştürülmemeli… Elbette hiç kimse ortaya çıkıp, burayı betonlaştıracağız demeyecek, ama Kültürpark, Hacıveyiszade Cami önü, Türbeönü Meydanı, Kılıçarslan Kent Meydanı örnekleri insanların endişelenmesi için yeterli.

Büyükşehir Belediyesi’nin artık bu beton sevdasından vazgeçmesi gerekiyor. Yazları sıcak ve kurak geçiren şehirlerin betona değil, yeşil alana, suya, havuzlara ihtiyacı olur… Mevlana Müzesi önünde yaz günlerinde insanlara Urfa havası yaşatmak değilse amacınızı, betonu bir kenara bırakın… Ağaç ve süs havuzu yapın… Sırf bu nedenle bile Ramazan ayında insanlardan bolca dua alırsınız.

Bu yazı toplam 1085 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum