1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Büyüme Ve İşsizlik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüme Ve İşsizlik

A+A-

Türkiye’de terör ve benzeri olaylar ve yaşanan seçimlere rağmen büyümenin ümit verici olduğunu düşünmekteyim. Yapılan açıklamalara göre 2015 yılı Türkiye’de büyüme hızının yüzde 4 olduğu ifade ediliyor.

Tabi ki büyüme rakamlarını değerlendirirken, bazı verilere çok dikkat etmek gerekir. İşte o zaman gerçek büyümeyi tespit edebiliriz. Ekonomik büyümenin sağlam verilerle ölçülmesi, kendimizin gücünü ortaya çıkartacaktır. Büyümeyi istikrarlı rakamlarla ölçersek gerçekleri yansıtır. Bunların oluşmasında ülkede moral motivasyonda büyük olmalıdır. Bu sayede Türkiye’de yapılacak yatırımlara güven verilecektir. Türkiye ne kadar olumsuz hava yaşasa da, piyasa üretimi ve büyüme hızının önüne geçilmeden yola devam edilmelidir.
Ancak bütün bu büyüme rakamlarına rağmen ben şuna da bakmamız gerektiğini ve ölçümlerin buna göre yapılmasını isterim. Sanırım aklıselim ve bu işi bilen insanlarla benimle aynı düşüncede olurlar.

Bir defa büyüme ölçütlerinde aldığımız kriterler ne olacaktır?
Bir ülkenin büyümesini görebilmek için üretime yönelik enerji tüketimine bakmalıyız.
Ekonominin sağlıklı gitmesine ve ekonomik kurallara göre İthalat ve ihracat rakamlarına bakmak gerekir.
İşsizlik rakamlarına bakmak gerekir.
Bunlar beklenilen ve istenilen yönde ise ekonomik büyüme vardır. Yoksa insanları yanıltmaktan başka bir işe yaramaz.
Eğer büyümeyi bina dikmeyle ölçerseniz, bu yaptığınız binaların alt yapısı eksikse, kuru beton bina büyüme ölçütü olamaz.
Öyle düşünürseniz Dubai dünyanın en gelişmiş, en büyük büyümeyi göstermiş ülkesi olması gerekir.
Eğer karayolu yapımını büyüme ölçütü alırsanız, Suudi Arabistan çöllerindeki kara yollarını görenler bilir. Dünyanın en güzel yolları burada. Suudi Arabistan’da dünyanın büyümesi en büyük ülkesi sayılmalıdır.
Hiç birisi doğru değildir.

Elbette inşaat sektörü ekonominin lokomotifi olabilir. Elbette yol yapımı kalkınmışlık için bir ölçüt olabilir. Ancak kalkınmayı, büyümeyi sadece bunlarla ölçerseniz, hem yanılır, hem yanıltırsınız.
İşte İşsizlik.

Türkiye’de işsizlik oranları yine çift rakama ulaştı.TÜİK’in , 2015 yılına ilişkin işgücü istatistiklerini geçtiğimiz gün açıkladı.Buna göre, son bir yılda 892 bin kişiye yeni iş alana sağlandı. Bu kişilerden 688 bini yeni iş bulurken geriye kalan yaklaşık 204 bin kişi işsiz kaldı. Yani istihdama katılan her 100 kişiden 22si iş bulamadı. Böylece işsiz vatandaş sayısı 3 milyon 57 bin olarak belirlendi.
2015 yılındaki işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,4 puan artarak yüzde 10,3’e yükseldi. En son 2010 yılında yüzde 11.9 olarak olarak belirlenen işsizlik düzeyi son beş yılın zirvesine çıktı. İstihdam eden birey sayısı 26 milyon 621 bin kişi oldu. Tarım ve tarım dışı sektörlerde çalışan kişi sayısı artarken, hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı bir önceki yıla oranla yüzde 1.2 arttı.
Üniversite mezunlarında işsizlik oranı yüzde 10,6’dan yüzde 11’e yükseldi. Genel lise mezunlarında bu oran 12,4e çıkarken, meslek lisesi mezunlarında yüzde 10,2 oldu. Ancak hükümetin yeni reform paketleriyle beraber 2016 yılında istatistiklerin olumlu yönde seyredeceği düşünülüyor.

 

Bu yazı toplam 286 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.