1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. BUZDAĞININ TABANINDA NELER VAR NELER!..
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

BUZDAĞININ TABANINDA NELER VAR NELER!..

A+A-

Vatandaşın iliklerine kadar hissettiği ama hükümetin seçim sonuçları endişesiyle kabullenemediği bir ekonomik kriz var. Bu kriz, vatandaşı marketten, pazardan, elektrik, su, doğalgaz idarelerinden ve daha nice merkezlerden vurmaya devam ediyor. Şunu ifade etmek lazım: Bu kriz tamamıyla dış kaynaklı etkenlerle ortaya çıkıyor. Etkinin büyüklüğünü yok sayamayız. Vatandaş ise buna hazır olmayınca ortalık bir anda sisle kaplanıveriyor.
Büyük çoğunluk, maalesef adına kazanç dedikleri ama büyük oranı haram yüklü yanlış sapmalardan dolayı zıvanadan çıkmış durumda birilerinin oyununda farkında olarak veya olmayarak oyuncak oluyor.  Halkın yüreği yanıyor. Daha önce etrafımda hiç görmediğim kadar geçim sıkıntısı yaşayan, ay sonunu getiremeyen, borç içinde yüzmekten geleceğini tamamen kararmış olan onca insan var ama ülkemizin geçen ağustos ayı itibariyle bir anda bu darboğaza girmesinin sebeplerine de inmek lazım.  
Hükümete yakınlığıyla maruf bazı kesimlerin her şeye rağmen bu dönemde güçlendikçe güçlendiğini ve Karunlaştığını, bu sebebe binaen krizin etkilerini hissedemediklerinden ölümüne hükümet şakşakçılığı yaptıklarını söylemeye sanırım gerek yok. Bu da hükümet içine sızmış cerahatın yansımasıdır. Her hükümet te de bu ortaya çıkar. Buzdağının görünmeyen kısmı daha yeni ortaya çıkmaya başladı. Ama asıl büyük darbe anlaşıldığı kadarıyla, seçimden sonra gibi gözüküyor. Çünkü şu ana kadar açıklanan net bir kurtuluş paketi ortaya konulamıyor. Çünkü düşmanın kapalı kapılar ardında bize ne gibi kumpaslar hazırladığını öngörmek neredeye imkansız. Halkımız yeterli alternatif gelişmemesinden kaynaklanan sebeplerle iki ara bir derede çaresiz vaziyette bazı haber kanallarının önüne koyduğu pembe ya da kara tabloya inanacağını ya da inanmayacağını kestiremiyor.
İşte bu çaresizlikten, önümüzde ki yerel seçimlerde hükümet partisinin oylarında illaki düşme yaşanacaktır. MHP oyları da bu düşüşü gizleyemez. Ama konuştuğum vatandaşlar olaya öyle farklı noktalardan bakıyor ki, ne olursa olsun göz boyama siyasetlerinin kurbanı olmayacağını, CHP, MHP, İP, HDP, SP gibi partilere oy kullanmaksızın kalan adaylar içerisinden birine mecburen oy vereceğini konuşuyor.
Beka konusu tamam ama buna da kafa yormak ve bu noktaya çeken başlıca sebepleri halka iyi anlatmanız lazım. Vatandaşımızın büyük çoğunluğu olaya mikro baktığı için bu sonuçlara olumsuz yansır. 
Seçim sonrası her şey daha iyi olmayacak. Dışarıdan bizi yıpratmaya ve boyun eğdirmeye odaklanan güçler, kamburlaştırılan ekonomik yapıyı bahane ederek tüm halkımızı büyük bir cendereye sokma planları peşinde koşuyor. Tabi bu arada saça göre tarak olduğunu da söylemek lazım. Hükümetin içinden kaynaklanan ferdi yanlışların yanısıra, halkımızın da helal haram mefhumunu gözetmeksizin doların patlamasıyla bir anda yükselen rakamların, doların düşmesiyle bir süre devam ettikten sonra normal seyrine döneceği beklentisini de boşa çıkardı.  
Hükümetin gezici pazarlar kurarak vatandaşa hizmet götürme adı altında uygulamaya koyduğu ucuz satış yerlerini yapması mı lazımdı? Evet şimdi anlıyorum ki bu lazımmış, araçmış ama amaç değilmiş. Halkı canından bezdirecek husus mutfağına dokunmak olacağı için aleyhimize plan yapmaktan yorulmayan iç ve dış hainler market tuzağıyla halkı çıkmaza sokma derdine odaklanmış. Buna, açgözlü ve artniyetli kesimlerin zam üstüne zam bindirerek bir nevi destek çıkması maalesef halkın sırtında ki yükü katmerledi. Bu hengame arasında vatandaşın cebinde ki delikli kuruşa göz diken, doymak bilmeyen çevrelerin devlet tarafından bertaraf edilmesi amacıyla hizaya getirecek bir uygulama sağlanması gerekli.
Hükümete gereken bundan sonrasının açık ve net olarak ortaya konmasıdır.
Seçim sonrası ne gibi planlar var?
Ekonomik anlamda halkın sırtına yük atılacaksa bunların mertçe açıklanması ve sebeplerinin izahı lazım. 
Türkiye’nin siyasi yapısı gereği ajitasyon ve rakipleri ölümüne aşağılamakla işler düzelmez. Halkımız CHP ve ardına düşen diğer partileri zerre kadar dikkate ve kaale almıyor zaten. Şu anda mühür elinde olan siyasi güç, ali cengiz oyunlarını çözmede yeterli oranda davranan bir parti olarak muhalefete yüklenme stratejisi mantıklı mı bilemem ama seçim sonrası için sırtımıza binme planları yapan batıya karşın alınan önlemler nelerdir? Ya da bilmemiz şart değil, gerekli tedbirler alınıyor mu?  
Halk bunu bilmek istiyor.
Yazık etmeyelim, birliğimize ve dirliğimize...

Bu yazı toplam 1251 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.