1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Caddeler ve kaldırımlar işgal altında
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Caddeler ve kaldırımlar işgal altında

A+A-

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde Yaya kaldırımı, “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.” diye tanımlanıyor.

Yaya kaldırımları sadece yayaların kullanması/yürümesi için yapılmıştır/yapılmaktadır. Yayalara özel kaldırımda araç park etmek, tezgâh açmak yasaktır.

Konya’da yaya kaldırımları ve caddeler işgal altında. Kaldırım üzerindeki tezgâhlar, araçlar yayalara geçit vermiyor. Yayalar pek çok caddede kaldırımları kullanamıyor.

Araçlar kaldırımlara park ediliyor, esnaflar tezgâh açıyor, malzemelerini kaldırımlara diziyor. Bunların hepsi yayalara maalesef yürüme alanı bırakmıyor.

Kaldırımların işgali yüzünden özellikle engelli vatandaşlarında kaldırımları kullanması zorlaşmaktadır.

Bunun için de önce yaya kaldırımlarının araçlara, satılan ürünlere değil, yayalara ait olduğunun bilincine varılması gerekmektedir.

Konya’da caddeler ve kaldırımlar kul hakkı tanımaz kişiler tarafından işgal edilmesi ve Belediyelerin denetimsizliği vatandaşı zor durumda bırakmaktadır.

Belediye’nin iştiraki olan şirket tarafından işletilen kapalı ve açık otopark ücretleri konusunda da vatandaş oldukça şikâyetçi ancak vatandaşın şikâyeti sadece park ücretleri değil.

Vatandaşın bir şikâyeti de cadde üzerindeki park yerlerinin esnaflar tarafından işgal edilmesi.

Cadde esnafları kapılarının önünü araç park ettirmemek için masa, sandalye hatta işyerindeki ürünleri kaldırımdan da taşarak ücretli park alanlarına koymak sureti ile bu alanları işgal edip kul hakkına girmektedirler.

Hatta bu işi abartıp üç dört araçlık alanı işgal eden esnaflar mevcuttur bu konuda Zabıta müdürlüğüne yapılan şikâyetler dikkate alınmamaktadır.

Belediyelerin vatandaşın mağduriyetleri konusunda biran önce denetimleri artırıp sorunun çözülmesi yönünde adım atması gerekmektedir.

Konya Valisine yapılan haksızlık.

Konya’daki 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği sırasında Vali Orhan Toprak, izleyicilerden birinin oturuşundan rahatsız olmuş ve “Sen öğretmen misin? O zaman öğretmen gibi otur da görelim. Valinin karşısında ayak dikip oturmak, bana değil eğitim camiasına saygısızlıktır” ifadesini kullanmıştı.

Yaşanan bu olaydan sonra Konya Valisi Sayın Orhan Toprak günlerce sosyal medyada linç edildi.

Olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığı Öğretmen diye tanıtılan kişinin Konya’da yerel bir gazetede çalışan meslektaşımız olduğu ortaya çıkmasına ve her iki tarafında bir birinden özür dilemesine rağmen birileri bu olay üzerinden Valiye hakaret ve iftiralarına devam etmektedirler.

Son olarak Vali Orhan Toprak hakkında sosyal medyada çocuklarının adlarının FETÖ terör örgütü elebaşı Gülen’in adını verdiği yalanını yaymaya başladılar.

 Toprak’ın oğullarının adının Fetullah ve Gülen diyerek bir yalana daha imza attılar.

Ancak Vali Orhan Toprak’ın çocuklarının isimleri Fethullah ve Gülen değil. Toprak’ın Zeynep ve Zehra isimlerine sahip iki kızı var.

Bu hata tek taraflı bir hata olmadığı her iki tarafında hatalı olduğunu bilmek ve ona göre davranmak gerekir.

Bu yazı toplam 1326 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.