1. YAZARLAR

  2. Hakkı Balcı

  3. Caddelere Ücretli Otopark
Hakkı Balcı

Hakkı Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

Caddelere Ücretli Otopark

A+A-

İlçemiz caddeleri trafik yükünü kaldırmakta zorlanmaya başladı.
İlçe genelinde 25 bine ulaşan motorlu araç sayısına Manavgat ve Alanya civarından gelen yaz mevsimi misafirlerimizin araçları da eklenince caddelerimiz soluk alamaz hale geldi.
Özellikle Uludağ Caddesinde günün her saati tıkanmalara ve aralıksız park edilmiş araçların keşmekeşliğinin faturasını esnaf ve seyir halindeki sürücüler ödüyorlar. Sıklıkla yaşanan yaralamalı ve hasar kayıplı trafik kazaları ise her an beklenir durumda…
Cadde kenarlarına çift araçla park edilme sebeplerinden diğeri ise 2 yıl içerisinde mantar gibi çoğalan bankalar… Her bankanın önü ve yakın alanı onlarca arabanın park alanı olarak kullanılıyor.
Yıllardır devam eden diğer sorun ise sayıları 17’yi bulan galeri araçlarının işgal ettiği kaldırım ve yollar… Neyse ki galerici esnaf ve Seydişehir Belediyesi ortak tavırla bu sorunu şehir dışına yapılacak Galericiler Sitesi ile aşmak üzere.
Otopark alanlarının bulunmaması, sürücülerimizin neredeyse abdest mahalline bile araçlarıyla gitmeyi tercih etmeleri, araçları ana caddeye park etme hastalığı gibi caddeleri daraltan sürücülerin seyir halinde iken bu durumdan şikâyet etmeleri ise işin komedi yanı…
Sayıları 15-20’yi geçmeyen serseri görüntülü sürücülerin sürat ve sonuna kadar açık müzik sesi ile etrafa verdikleri kirlilik ise ayrı bir sorun…
Bütün bu keşmekeşliğin çözümü üzerine yetkililer mutlaka çözüm üretme gayreti içerisindelerdir. Zira şehir içersindeki trafik kazarlı geçtiğimiz yıllara oranla daha da arttı. Yanı sıra ölümlü kazalarda vuku bulmaya başladı.
Bu önemli sorunun bazı caddelerimizde ücretli otopark sisteminin başlatılmasıyla çözümleneceği kanaatindeyim. Komşumuz Beyşehir, Ilgın ve çoğu ilçede başlatılan ve ana caddelere nefes aldıran bu sistemin Seydişehir’de uygulanması sorunu önemli ölçüde çözecektir.
Bu uygulama beraberinde çeşitli tartışmaları da beraberinde getirecektir ancak artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Caddeler araba yığını haline gelmiştir. Yerel yetkililerin bu konuda karar vermelerinin güçlüğünü, bunun gibi nice sorunun ucuz siyasete mahkûm kaldığını biliyorum ama bu uygulama artık kaçınılmaz hale gelmiştir.
Caddelerde başlatılacak ücretli otopark sistemi trafiğe nefes alma imkânı ile birlikte sürücülerin bu sebeple araçlarını evlerinin önünden çıkarmamalarını, bu yolla tasarrufa yönelmelerine de vesile olacaktır.
Hiç olmazsa tartışalım, ne dersiniz?
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.