1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. ÇALIŞ… DAHA DAHA ÇALIŞ. ÖMRÜN YETMEZ BE KARDEŞİM.
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇALIŞ… DAHA DAHA ÇALIŞ. ÖMRÜN YETMEZ BE KARDEŞİM.

A+A-

Beşiktaş Spor Kulübü Başkanlık tarafından çıkarılan dolardan TL’ye geçiş mecburiyeti nedeniyle Türk yerleşik futbolcularda düzenleme yapmış.

18 yaşındaki futbolcu yıllık 1,5 milyon TL alırken, isim farkı öne çıkanlar yıllık 5-7-12 milyon TL almaktalar.

Kulüp yaklaşık yüzde 20 tasarruf etmiş.

Birde Milletvekillerimiz açısından bakalım yaklaşık 18.500 TL maaş, 9.250 TL yolluk ile ıvır zıvırlarla 30.000 TL maaş alan benim vefakâr ve cefakâr vekilim bu 18 yaşındaki kardeşi yakalayabilmesi için yaklaşık 4.5 yıl meclise uğraması yeterli olacak. Ve MHP’nin gündeme getirdiği yaş bekleyenlere kolaylık sağlanması gibi. Bugün yok 45 yok 50 yaş tartışılıyor ya, bu tartışma konusu Saygı değer Milletvekillerini içine almıyor, onlarda yaş sınırı kavramı yok. 2yılı tamamladın mı emeklisin.

Düşündüm, yav bu düzende kıyametin alametlerinden olsa gerek.

Vatandaşın yüzde 70’i yaklaşık 2000 TL aylık, yıllık 24 bin TL ile hayat sürmekte.

18 yaşındaki 1,5 milyon TL alan futbolcu kardeşimi yakalaması için bugünkü ortalama ile yaklaşık 62 yıl bil fiil emek tüketecek.

Ömür yeterse. Yaş olacak 80.

16 yıl geceli gündüzlü başını kitaptan kaldırmayan, çocukluğunu ve gençliğini yaşayamadan 22 yaşına gelen KPSS ile başarabilirse memuriyet hayatına atılan Eli öpülesi öğretmenim, İmamım, Avukatım Doktorum, Askerim Ortalama 4 bin TL, yıllık 48 bin TL.  Yaklaşık 27 yıl çalışıp bu 18’lik kardeşimin 1 yılda aldığına 50 Yaşında ulaşabilecek.

Ve sen gelirin artıkça vergi dilimi artan kardeşim, devlete ödemen artarak devam ederken, bu kardeşimin devlete ödeyeceği vergi ne kazanırsa kazansın vergi kesintisi yüzde 15’te kalmaya devam edecek.

Ve 8 milyon-10 milyon TL ALAN BİR FUTBOLCUNUN YILLIK GELİRİNİ RÜYANDA BİLE GÖREMEZSİN.

Dedik ki Meram Tıp Fakültesi bir bakıma özelleşmiş, hatta neredeyse tam özelleşmiş, Doçent ve Profesörlere çalışıyor. Alt yapıyı devlet kurmuş çarklarda tıkır tıkır işliyor.

Özel hastane kurmak için herhalde milyonlarca TL gereklidir, ayrıca bir sürü prosedürü vardır.  Bir sürü doktor çalıştırılacak, yüksek yüksek meblağlar ücret olarak verilecek, bu arada da hasta hanenize çok çok hasta uğrayacak.

Tıp Fakülteleri adı resmi. Özel gibi çalışıyorlar. Kim hangi gerekçe sunarak verdiyse, Prof. veya Doçent muayenesi ücretli. Her muayene de 85 TL alıyorlar. Ameliyat işiniz varsa binlerce lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Eğer seni poliklinikler yönlendirmese kaç kişi Prof. veya Doçent muayenesini bilir, kaç kişi ücret ödeyerek muayene olur? Parası olan zaten özele gider. Niye Tıp’a gelsin?

Sağlık Bakanlığını göreve çağırdım. Verdikleri cevap, Evet Tıp Fakültelerinde Prof. veya Doçente muayene olacaksan paralı olmak zorundasın. Muayene ücreti olarak da normal ücretin 1 katına kadar fark alınır.

İyi de ben yasal prosedürü zaten biliyorum, ben diyorum ki öyle ya da böyle polikliniklerden seni Hocaya yönlendiriyorlar. Önce muayene ücreti sonra ameliyat parası. Vermezsen ameliyat olman İNSAFA KALMIŞ. Ve eğer pansuman veya kontrol gibi bir durumun varsa ne kadar önce gelirsen gel sen ikinci sınıf Vatandaş muamelesi görüyorsun. Hoca geldiği andan itibaren sen bekleyeceksin hocanın hastalarının pansumanı yapılacak. Konuşursan azarlanıyorsun. Hoca öncelikli.

Buda mı Sağlıkta reformun bir parçası. Tıp Fakülteleri de özelleştirildi de bizlerin mi haberi yok. SSK, Devlet Hastaneleri VALLAHİ BİLMİYORDUM, BURALARDA DA ÖZEL MUAYENE VARMIŞ.

Yani Bakanlık benim tek soruma cevap vermeden, konuyu evet yasaldır la kapatıyor. O zaman her yere tabela asalım, kardeş paran varsa gel hocaya. Bak bakalım hastaya muamele nasıl olur, Sağlıkta paran varsa reformu ile o kadar kaliteli hizmet alırsın ki.. Ya da ey benim dar gelirlim, emeklim sıranı bekle, asistan kardeşler Hocadan sonra sizle ilgilenecek Sağlıkta reform ile sizlerle ilgilenecekler.

Allah’a Emanet Olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.