1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çalış:  ‘Milli tarımla markalaşmalıyız’ 
Çalış:  ‘Milli tarımla markalaşmalıyız’ 

Çalış:  ‘Milli tarımla markalaşmalıyız’ 

Seçim çalışmalarını sürdüren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Adayı Celil Çalış, kendisinin Konya’da tarım camiasının adayı olduğunu söyleyerek, Konya ve ülke tarımı için destek istedi.  

A+A-

Seçim çalışmalarını sürdüren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Adayı Celil Çalış, kendisinin Konya’da tarım camiasının adayı olduğunu söyleyerek, Konya ve ülke tarımı için destek istedi.  
İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinden bu yana tarım ve tarımsal üretimin önemli ve stratejik olduğunu belirten Celil Çalış, tarımın geçmişte olduğu gibi bugün de devletler ve milletler için hayati önemde olduğunu ifade etti. Çalış "Tarım ve hayvancılık üretimi yasal olarak düzenlenmesi gereken ulusal ve uluslar arası güvenlik meselesidir. Günümüzde dünya genelinde şehirleşme ve artan nüfus ile birlikte tüm gıda kalemlerinde üretim azalmış, tüketim artmış, kıymetli üretim alanları da kaybedilmiş ve halen de kaybedilmektedir. Dünyada gelişmiş ülkeler ve küresel şirketler gıda, tarım ve hayvancılık alanlarına yatırım yapmaktadır. Endüstrinin yanında bu alanları da yaşamsal olarak canlı tutmaktadırlar" dedi. 

Türkiye'nin son dönemde kazandığı endüstriyel gelişim ivmesinin tarım ve hayvancılık alanında da yakalanması gerektiğini ifade eden Çalış, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Mevcut bulunan insan gücünü, bilgi birikimini, verimli arazileri, su kaynaklarını, sermaye birikimlerini, geleneksel üretim değerlerimizi, iklimimizi tarım ve hayvancılıkta katma değer için tam anlamıyla buluşturamadık. Potansiyelimizi tam değerlendiremedik. Bunun için geç kalmadık, ancak daha çok yolumuz var. Bu nedenle dünya tarım ve hayvancılığa yatırım yaparken bizler de endüstri 4.0'da olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta yerli ve milli şahlanışı gerçekleştirmeliyiz. Bu alandaki tüm kültürel ve geleneksel üretim değerlerimizi kayıt altına almalı, toprakları suyla buluşturmalı, yerli ve milli tarım atılımı ile hepsini dünya pazarında markalaştırmalıyız.

Celil Çalış, 24 Haziranın ülkemiz adına önemli dönüm noktalarından biri olduğunu, bu nedenle tüm vatandaşların seçme ve seçilme haklarına sahip çıkarak oy kullanmaları gerektiğini belirterek, Cumhur İttifakının millet aklını yansıttığını kaydetti. Ahmet Özer
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.