1. YAZARLAR

  2. Nagihan ÇAPKIN

  3. Çalışmak abartılmış bir eylemdir..
Nagihan ÇAPKIN

Nagihan ÇAPKIN

Nagihan ÇAPKIN
Yazarın Tüm Yazıları >

Çalışmak abartılmış bir eylemdir..

A+A-
Günümüzde işsiz sayıları her geçen gün artarken, çalışanlar da çok fazla çalışıyor. Kendimize ayırdığımız zaman ise sorgulanmaya değer. Bertnard Russell çalışmak abartılmış bir eylemdir diyor. Russell’e göre çalışmayı görev olarak görmek köle ahlakının bir parçası. Yani daha anlaşılır bir dille iktidar sahiplerinin, güçsüzleri kendi çıkarlarına göre yaşamaya ikna etmesi. Toplumun yarısı aşırı çalıştırılırken diğer yarısı işsizlikle savaşıyor. Dünyanın düzeni böyleymiş!
Russel diyor ki günde 4 saat çalışma ile hem toplumun ihtiyaçları karşılanacak hem de herkes ‘uygar’ yaşamın keyfini sürecek. Çalışmak erdemse çalışmanın sonuçlarında da keyif aldığımız bir başka erdem olmalı. İnsanlar boş zamanlarında kendi yaratıcılıklarıyla neler yapabildiklerini gördüklerinde daha mutlu olacaklar.
Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Teknoloji geliştikçe de insan emeğine ihtiyaç düşüyor. 10 insanın yapması gereken bir işi tek bir makine yapıyor. Makinalarla üretim yaparak  zamanı iyi değerlendiriyormuşuz!. Zamanla yarışıyor ve iki kişinin yapacağı 20 saatlik işi, bir kişi 15 saatte yapmaya çalışıyor. Çalışan sayısı azaltıldıkça, çalışan kişide iki misli daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Makinaları kullanarak zamanla bizler de makine haline geliyoruz. Kendimize zaman ayırmak şöyle dursun neden böyle diye düşünemiyoruz bile. Robotlaşmış bir şekilde önümüze ne verirlerse onu yapıyoruz.

Neden?
Sormuyoruz ya da soramıyoruz mecburmuşuz gibi!!
Charlie Chaplin’in ‘Modern Times’ filmi bu anlattıklarımın çok güzel bir örneğini sergiliyor aslında. Filmde seri üretime (fordizm) geçilmesiyle birlikte makinalarla üretim yapılıyor. Makine başında düğmeleri sıkıştıran Chaplin zamanla gündelik hayatta da makine gibi davranmaya başlıyor.  Makineleşiyoruz.
Düşünmeye, okumaya, sorulamaya, kendimize zaman ayırmaya vaktimiz yok. Peki neden? Belki de bizden istenilen bu!
Bu yazı toplam 1074 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum