1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Camiler gereken ilgiyi neden görmüyor?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Camiler gereken ilgiyi neden görmüyor?

A+A-

1986 yılından beri her yıl 1–7 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası, bu yıl da amacına uygun güzelliklerle kutlanıyor.

Ancak bu kutlamalardan nerde ise sadece din görevlilerinin haberi oluyor. Bu gün günümüzde batının asırlar öncesinden beri bize dayattığı Anneler günü, Babalar günü, Sevgililer günü gibi saçma şeyleri toplumun birçoğu bayram havasında kutlar duruma geldi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kutlamasında Diyanetin bu kutlamaları yeteri kadar duyurmamasından dolayı hep sönük geçmiştir. Oysa bu kutlamalar süresince topluma Camiler de değişik programlar yapılıp insanların Cami’ye ilgisini artırıcı faaliyetler bulunması gerekiyor. 

Müslümanın hayatı boyunca en fazla uğrayacağı, içinde ibadet edeceği, huzur bulacağı, cemaat halinde çevreye, ümmete ve insanlığa faydalı, hayırlı işler yapacağı bu mekanlara bugün “bir hafta ayırarak” dikkat çekmeye niçin ihtiyaç hasıl olmuştur?

Çünkü Müslümanların öncelikli işleri ve mekanları dünya hayatına kilitlenmiştir; Allah’a ve ahirete ayıracakları zaman giderek azalmış, devede kulak miktarına inmiştir.

Camiler şuan da Gençlerin hafta da bir Cuma namazı yaşlıların da Cami önünde sohbet ederek vakit geçirecekleri yerler haline gelmiştir.

Camiler sosyal aktivite yerleri olması gerekiyor.

Camilerde kütüphane oluşturulması, kitap dağıtımı, konferans ve paneller, toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik etkinlikler, kan bağışı kampanyaları, ödüllü şiir ve kompozisyon yarışmaları, radyo ve TV programları, spor aktiviteleri gibi şeylerin yapıldığı yerler olması gerekir.

Konya’da Kültürel faaliyette bulanan camii

Aliya İzzetbegoviç  Camii Güzelleştirme ve İmar Derneği  Başkanı İbrahim Günay bey aslında ilk kuruluş itibariyle bir cami derneği olarak kurulmuş olup ülkemizde on binlerce cami derneğinden farklı olarak Konferans, Panel, Sosyal etkinlikler ve Şehitleri anma programları yapan ve bu programlardan sonra katılımcılar ikramlarda bulunan bir dernek haline dönüştü.

 Aliya İzzetbegoviç Camiini resmen bir kültür merkezine dönüştürülmüş. Sadece dini konular değil; aile, sosyal meseleler, gençlik gibi meseleler de ele alınmıştır.

Etkinliklere cami çevresine ek olarak her yerden katılımlar oluyor. Şimdiye kadar birçok devlet yetilisi, akademisyen, yazar ve düşünür konuşmalar yapmış bu etkinliklerde.

İbrahim Günay çalışkan bir insan. Çalışkanlığını dertli olmasına bağlıyorum. Ümmet derdi, vatan derdi, ülke derdi…

Birçok STK’dan çok daha fazla faaliyete imza atıyor. En üst düzeyde devlet yetkililerine gidiyor, ilin valisi ile görüşüyor, belediye başkanlarına ulaşıyor, kurum amirlerini ziyaret ediyor, her türlü sosyal faaliyetin içinde yer alıyor.

Camii Derneği Kültür Sanat Eğitim alanında faaliyet gösteren örnek bir STK haline gelmiştir.

Bu faaliyetler de bulunan bir başka dernek ile karşılaşmadım tüm bu gayretleri için Sayın Başkana yönetimine tüm bu gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.

Selçuklu Belediyesin’ den takdir edilecek bir kampanya

Selçuklu Belediyesi, 6-14 yaş aralığındaki çocukların camiye gelmesini özendirecek, camiyi tanıyıp, sevmelerine katkı sağlayacak örnek bir projeyi hayata geçirip. Çocukları cami ile buluşturacak olan "Güle Oynaya Camiye Gel" Projesi kapsamında 19 Haziran - 13 Ağustos tarihleri arasında 40 gün sabah namazına gelen çocuklara bisiklet hediye edildi.

Aynı çalışmayı diğer Belediyelerden bekledik ama maalesef yapmadılar.

 

 

 

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.