1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Camiler Haftası
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Camiler Haftası

A+A-

Türkiye’de çok çeşitli, haftalar ve günler vardır. Kendine münhasır bu haftalar ve günlerde konularıyla ilgili etkinlikler düzenlenir, konu ile ilgili açıklamalar yapılır.
Bu kadar çok gün ve haftası olan ülke her halde yoktur. Bu etkinliklerde yapılan ve söylenenlerde genelde havada kalır gider. İşte geçtiğimiz gün Kalp günü idi. Belki cılızda olsa bunlar anlatıldı. Kimin kafasında ne kaldı bilmiyorum.
Bugün bir hafta süre ile etkinlikler yapılacak Camiler Haftasını kutlayacağız. Camilerimizde temizlikler yapılacak. Cami ve cemaat anlatılacak. Caminin önemi dillendirilecek.
Konya İl Müftülüğü de bu hafta boyunca etkinliklerle haftaya renk katacak. Toplantılar düzenlenecek.
Herhalde Türkiye’de en fazla cami Konya’da bulunmaktadır. Ancak üzülerek belirtelim ki, Cuma ve belgi günler dışında camilerimizin büyük bölümü boş kalmaktadır. Esas itibariyle bunu anlatmalı ve camilerimizi Müslümanlar doldurmalıdır. Cami bilinci, cemaat bilinci topluma kazandırılmalıdır.
Konya İl Müftülüğünce düzenlenecek etkinliklerde pazartesi günü “Yaşam kitapla güzeldir” konferansı var. Salı günü kan bağışı, Gençlik ve okuma bilinci konferansı var. Yine aynı gün okuyan anneden, okuyan gençliğe, Perşembe günü Maddeden kitaba, kitaptan hayata, Cuma günü ise saat 12.00 de Kapu Camiinde Mevlidi Şerif icra edilecek.Yani önemli proğramlar var. Halkımızın ilgi göstermesi gerektiğini düşünmekteyim.
Birazda haftanın genel profilinden bahsedelim.Diyanet İşleri Başkanlığı, 1-7 Ekim tarihleri arasını içeren ekim ayının ilk haftasını 1986 yılında “Camiler Haftası” olarak ilan etmiş, o zamandan itibaren bu haftayı “Camiler Haftası” olarak kutlamıştır. 2003 Yılından bu yana ise bu haftaya Din görevlilerini de ilave ederek “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlamaktadır.
Camilerimizi din görevlilerimizden ayrı düşünmek mümkün değildir. Çünkü günün beş vaktinde camide bulunan, hatta zamanlarının çoğunu camide geçiren din görevlilerimiz, cami ile iç içe olmuşlar, adeta cami ile özdeşleşmişlerdir. Sadece camiye gelen cemaatle yetinmemiş görev yaptıkları yerlerdeki hastalar, çocuklar, yetimler, öksüzler, fakielere de yakın ilgi göstermiş onların dertleriyle yakından ilgilenmişlerdir. Bu nedenledir ki; toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan Din Görevlilerimize gereken önemin verilmesi, birlik ve beraberliğimizin sembolü olan camilerimizin fonksiyonlarını, ferdi ve toplumsal hayatımızdaki yeri ve önemini daha iyi ortaya koyabilmek, yeni yetişen nesillerimiz üzerinde cami ve mescitler hakkında kalıcı izler bırakabilmek amacıyla, 1-7 Ekim tarihleri “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır.
 

Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.