1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Can Kulağıyla Dinle!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Can Kulağıyla Dinle!

A+A-

Her ne kadar kulaklarımızla işitiyor ve duyuyorsak da, anlamak için kulaklar yeterli olmamaktadır. Kulak, işitme için önemli bir duyu organıdır, olmadığı zaman işitme engeli de önemli bir engeldir.
Fakat kulaklarımız, işitmek, anlamak ve öğrenmek için yeterli olmamaktadır. Sadece sesi alıp, iç kulağa, zihne ya da beyine aktaran bir duyu organı vazifesi görmektedir. Dinleyip anlamak için kulaklarımızı açtığımız kadar zihnimizi de açmamız gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki sadece duymak değil de can kulağıyla dinlemek gerekmektedir.
Aile içinde eşimizi, çocuklarımızı, anne-babamızı ya da okulda öğretmenimizi dinlerken sadece ona bakmak ve kafa sallayıp onaylamanın dışında sözel ve sözsüz olarak geri bildirimde bulunmak da gerekmektedir. Fiziksel olarak aynı mekânda bulunmak iletişim için yeterli olmamaktadır, birbirini anlamak için iyi bir dinleyici de olmak gerekmektedir. İyi bir dinleyici olmak için iyi bir konuşmacı da olmak gerekmektedir.

İyi bir konuşmacı olmak için, duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmek ve temel iletişim becerilerine sahip olmak gerekmektedir. Bu da ses tonundan bilgi birikimine, açık ve güven veren bir tutum takınmaya kadar bir dizi sosyal beceriye ihtiyaç duyar. İyi bir konuşmacı olmak zordur, fakat daha zoru ise iyi bir dinleyici olmaktır.
İyi bir dinleyici olmak için, konuşan kişinin yüzüne bakmalı, göz teması kurmalı ve başka şeylerle ilgilenmemeliyiz. En önemlisi de bu konuda bazen yetişkinler bile hata yapabiliyorlar, kesinlikle söze başlamış, yani konuşmaya başlamış birisinin sözünü kesmeden bitirmesini beklemeliyiz. Çocukların konuşmasını bitirmesini bekleyip sonra uygun bir tepkide bulunmak çocuklarda anlaşıldığını hissetme duygusu oluşturur ve çocuk anlaşılır davranışlar geliştirir. Çünkü çocuk sözcükleri yutmak zorunda kalmıyordur ve içinde bitirilmemiş bir iş kalmıyordur.
Dinlemek ve anlamak önemli bir kişisel beceridir ve genellikle kolay olduğu düşünülür oysa çaba ve gayret gerektiren bir beceridir. Çocuklarda da kendini ifade edebilme becerisi problem çözme becerilerini geliştirir. Çünkü dinlenilen ve anlaşılan çocukların iletişim becerisi gelişecek ve sorunları tanımlayabilecektir. Problemi tanımak ve tanımlamak çözmenin de ön koşuludur.
Herkesi olmasa da sevdiklerimizi can kulağıyla dinlediğimiz zaman ilişkiler daha sağlıklı ve yapıcı bir hal alacaktır. Can kulağıyla dinlediğimiz sevdiklerimizi ise daha iyi anlayıp tanıyacağız. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 362 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.