1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çanakkale geçilmez!
Çanakkale geçilmez!

Çanakkale geçilmez!

Çanakkale Zaferi'nin üzerinden tam 103 yıl geçti. Türk tarihinin eşsiz zaferlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz

A+A-

Ahmet ÖZER
1. Dünya savaşının en kanlı bölümlerinden birini oluşturan Çanakkale Savaşı, Türk ordusunun kazandığı destansı zaferlerden biri. İtilaf devletlerinin müttefiklere Rusya’ya yönelik yardımlarını götürebilmek adına ve Osmanlı devletini savaş dışı bırakabilmek adına başlattığı bu savaşta, Osmanlı Ordusu 18 Mart 1915’de şerefli bir galibiyet aldı.
Deniz savaşında ağır kayıplar yaşayan itilaf devletler, çözümü Gelibolu yarımadasına asker çıkarıp savaşı karadan bitirmekte aradılar. 25 Nisan 1915 de Conkbayırı civarında düşman ilerleyişini M.Kemal ve askerleri durdurmayı başardı ve bu savaş sonucunda M.Kemal albaylık rütbesine terfi ettirildi. General Harrington komutasındaki itilaf devletleri askerleri 6-7 ağustos tarihinde tekrar hücuma kalktı ancak Anafartalar Kumandanı M.Kemal bu savaştan da kesin bir zaferle ayrılarak 1. Anafartalar muharebesini kazanmış oldu. Bu zaferin peşinden Kireçtepe ve 2. Anafartalar zaferlerinin de kazanılmasıyla birlikte Türk ordusunun verdiği 253 bin kayba karşılık zafer kazanılmış oldu.

Çanakkale bir Haçlı seferidir

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Genç Arkadaş Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “Çanakkale’yi Anlamak” konulu konferans Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı’nın konuşmacı olduğu programda Çanakkale farklı yönleriyle değerlendirildi.
caner-arabaciii.jpg
HAÇLI SEFERLERİ DEVAM EDİYOR

Çanakkale'de doğrudan Hristiyan ordularının, haçlılık adına bu vatana saldırdığına vurgu yapan Arabacı, "İngiliz, Fransız sömürge askerleri, Anzak askerleri, Rumlar ve diğerleriyle birlikte Haçlı koalisyonu tamamlandı. Bu haliyle baktığımızda Çanakkale tam bir Haçlı seferidir. Biz, 'Haçlı Seferleri, Selçuklular devrinde başladı ve 8 büyük sefer yapıldı bitti' diye biliriz ama bu yanlış. Tam 200 yıl dalga dalga sürdü. Osmanlı'nın kuruluş döneminde de devam etti. Haçlılar, haçlı olduklarının bilincinde. Ama hilal bilinçsiz. Hilal, İslam inancını doğru öğrenmekten, haçlı ile yakın tarihi, uzak tarihi doğru yorumlamaktan çok daha öte duruyor. Hilal kendi içinde parçalı. İslam kardeşliğini ortaya çıkaracak bir şuur üretmiyor "diye konuştu.
MÜSLÜMANI MÜSLÜNA KIRDIRTIYORLAR
Prof. Dr. Caner Arabacı, "Hristiyanların Müslümanlarla fiilen savaşmasına gerek yok. Müslümanı Müslümana kırdırtmak varken, birbirlerini öldürtmek varken Hristiyan medeniyeti, kendi çocuklarını neden harcasın. Bu konuda da bir hayli başarılı oldular. Bizim içerimizden devşirilen çocuklar bugün 15-16 yaşında dağlara çıkıyor ve kendi vatanına kurşun sıkıyor. Bizim içerimizden devşirilen insanlar Pensilvanya'nın emrine giriyor ve kendi devletine, milletine kurşun sıkıyor, darbe girişiminde bulunuyor. Bizim içerimizden devşirilen çocuklar cihatçı gözüküyor ama Allahüekber diyerek Müslüman kesiyor, İsrail'e, Amerika'ya kurşun atmıyor. Halbuki Amerika Suriye'de, Amerika Irak'ta ve dünyanın 35 yerinde ordu bulunduruyor. Sömürgeciye kurşun yok" dedi.
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİN VASİYETİ
Çanakkale şehitlerinin “Bizim döktüğümüz kan kadar ter dökeceksiniz. Dirsek çürüteceksiniz ve tekrar bu millet Çanakkale’deki gibi bu tür vaziyetlere düşmeyecek.” şeklinde vasiyetinin olduğunu kaydeden Arabacı; kendi uçağımızı üretmezsek, tankımızı üretmezsek, yazılımımızı üretmezsek, bağımlı olacağımızı ve dışardan almak zorunda kalacağımızı onların da Çanakkale’de olduğu gibi ihtiyacımızı karşılamayacağını vurguladı.  
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.