1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Çanakkale Haçlı saldırısıydı”
“Çanakkale Haçlı saldırısıydı”

“Çanakkale Haçlı saldırısıydı”

Caner Arabacı, Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü münasebetiyle Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde yaptığı “18 Mart Çanakkale” konulu sohbetinde, “Çanakkale ruhunu gençliğimizde diriltme ve bazı konuları sorgulama önemlidir" dedi.

A+A-

NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü münasebetiyle Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde yaptığı “18 Mart Çanakkale” konulu sohbetinde, “Çanakkale ruhunu gençliğimizde diriltme ve bazı konuları sorgulama önemlidir. Öncelikle kahramanlarımızı anmalıyız” dedi.
Meram Uluslararası Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbetinde, ilk anma programının 1926’da yapıldığını ve bizim 1 ay süren 18 Mart Deniz Zaferi’ni kutladığımızı hatırlatan Prof. Dr. Caner Arabacı, şu ifadelere yer verdi: “25 Nisan 1915 – 9 Ocak 1916 arasında siper harpleri dönemi esas savaştır. Osmanlı 70 bin Rüştiye, 11 bin İdadili ve binlerce Darülfünun öğrencisini bu savaşta kaybetmiştir. İngiliz, Anzak ve Fransızlar Çanakkale’de 30-40 bin kişiyle 25 Nisan’da ”Şafak Ayini” yaparak papaz eşliğinde tören düzenlerler. Saldırdıkları günü anıyorlar. Bu mesajı bize veriyorlar. Farklı bir beslenmenin içinde bulunduklarını Yeni Zelanda’da yapılan iki cami saldırısında görebiliyoruz.
Gerçek Kahramanlarımızı Anmalıyız
Çanakkale kahramanları arasında Seddülbahir’e 60 askerle çıkartma yapan İngiliz düşmanlarına karşı 20 kişiden oluşan bir kuvvetle püskürterek 20 düşmanı öldüren Mustafa oğlu Mehmet Çavuş için gazetelerde, “Kahraman Mehmet Çavuş” haberlerinin yapıldığını söyleyen tarihçi-yazar Caner Arabacı, “25 Nisan’da Ertuğrul ve Karanlık Koylarına 3 bin askerle İngilizler saldırırlar. Ezineli Yahya Çavuş 64 arkadaşıyla düşmana karşı koyar. İki asker kalıncaya kadar mücadele ederler. Bu kahramanlıklarından dolayı Yahya Çavuş Anıtı dikilmiştir” dedi.
Harp dergilerindeki anılarında Semiye Hanım’ın, ayakları kopmuş gencimizle ilgili bilgi verdiğini kaydeden Arabacı, “Trende oğlunu arayan kadın “Dayın Şipra’da, baban Yemen’de, iki abin de Çanakkale’de şehit oldu. Ezan susacaksa, kandil sönecekse sende şehit ol!” diyen ve tek oğlunu da cepheye gönderen Türk kadını gerçek kahramandır. İşte biz bu ve buna benzer gerçek kahramanlarımızı anmalıyız” diye konuştu.
Çanakkale Mehmetçiğin Zaferidir
Çanakkale Kara Savaşlarında büyük yanlışlıklar olduğunu ifade eden Arabacı, Deniz Savaşları’nın komutanının Cevat Paşa olduğunu, kara savaşlarının komutanının ise bir Alman Yahudi’si olan Liman Von Sanders olduğunu ve Çanakkale’de ihanet planının uygulandığını belirterek  “Çanakkale Zaferini biz, yanlış savaş planıyla binlerce asker kaybıyla kazandık. Çanakkale komutanlı zaferi değil, Mehmetçik zaferidir” dedi. 
Tarihçi Arabacı, Sohbetin soru-cevap kısmında kendisine sorulan soruları da cevaplandırdı DİLHAN DUMANOĞLU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.