1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Çanakkale içinde vurdular beni
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale içinde vurdular beni

A+A-

Dün Çanakkale Savaşları’nın 102. yılıydı. Hafta boyunca hem Konya’da hem de ülke genelinde şehitler anıldı, savaşın acıları hatırlatıldı. Bugün de birçok savaş, katliam, zulüm dünyamızda yaşanıyor.

Çanakkale Savaşı da tarihin gördüğü en kanlı savaşlarından biri oldu. Asker ve silah üstünlüğüne rağmen Çanakkale’yi geçemeyen İngiltere öncülüğündeki İtilaf  Devletleri’nin yaşadığı mağlubiyet de tarihe kazındı.

Son dönemlerini yaşayan Osmanlı Devleti’nin zayıflığından faydalanmak isteyen İtilaf Devletleri, Çanakkale üzerinden boğazları ele geçirme hevesine kapıldı. Ancak büyük bir fedakarlık ve kahramanlık gösteren Osmanlı askerleri, bedenleri ile Çanakkale’yi geçilmez kıldı.

 

***

Savaş sırasında birçok kahramanlık ve acı hikayesi de yaşandı. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Çanakkale Savaşları sırasında yaşanan anıların toplandığı kaynaklarda yer alan bir anı Edincikli Mehmet Er’in hikayesi. Edincikli Mehmet Er’in kolunu bir top mermisi parçaladığında kolunu sadece bir et parçası hâlâ vücudunda tutmaktadır. Bu durum karşısında donup kalan Teğmen, Edincikli Mehmet’in “Kolumu kes.” cümlesi ile kendine geldiğinde karşısında oldukça kararlı bir asker gördüğünü hikayesinde belirtmiştir. Kolunu kesmesi için karar veren ve bunu uygulamasını söyleyen askere itiraz hakkına sahip olmadığını ve dediğini yaptığını belirterek devam etmiş, “Kolunu kestikten sonra kafamı kaldırdığımda Mehmet’i karşımda göremedim. O, tekrar savaşmaya gitmişti. Hiç acı ve tereddüt duymamıştı. Fakat kolunun kesilmesi ile meydana gelen kan kaybı onun birkaç dakika sonra ölümüne neden oldu.” şeklinde anısını sonlandırmıştır.

 

***

Bir anı kitabında “Şemsi Nene” olarak geçen daha üç günlük yeni gelinimiz de bu savaşın en büyük kahramanlarından. Sadece üç gün yanında kalabilen kocasını, senelerce her gün gelinliğini yeniden giyerek eve gelmesini bekleyen Şemsi Nene umudunu hiç kaybetmemiş. Bir komşusu tarafından kaleme alınan bu anı anlatılırken Şemsi Nene için, “Her gün gelinliğiyle kocasını beklediğini bize ifade ederken bile hâlâ gözleri kapıda ve ıslak olurdu.” şeklinde bir anlatım yapılmış. Senelerce beklediği kocasını şehit haberi geldiğinde bile bundan vazgeçmemiş olan Şemsi Nene gibi birçok gelin, anne, çocuk varken bu savaşta savaş meydanı dışında da birçok kahraman olduğunu söyleyebiliriz.

 

***

Hem internette hem de kitaplarda bu ve bunlara benzer birçok Çanakkale hikayesini hepimiz okumuşuzdur. Bugün de Suriye’de, Irak’ta, Güneydoğu’da yeni Çanakkaleler yaşanıyor ve bu savaşların sonucunda yine insanlar acı çekiyor. Savaşların birçok haklı veya haksız nedeni olabilir. Ancak bir şeyi de söylemek insanlık vazifesidir. Her savaş kötüdür. İnsanların ölümüne, yerlerinden sürülmesine, evlerin dağılmasına, anneyi evlattan ayırmasına neden olan her savaş kötüdür. Her ne düşünürsek düşünelim insan olarak bu cümleyi her şartta söylememiz geriyor: Savaş kötüdür…

Bu vesileyle Çanakkale Savaşı’nda hayatlarını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.