1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çanakkale Savaşları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Savaşları

A+A-
Çanakkale kimilerine göre Türkiye’de sıradan bir şehir,

Kimilerine göre ise Türk Milletinin yeniden varoluşunun bir destanı.

Kimilerine göre ise tarihte Truva savaşlarını anımsatır.

Merhum  Turgut Özal döneminde Japonya’dan bir eğitim heyeti  davet edilmiş ve bu heyete Japonya’da  eğitim ve öğretimin nasıl yapıldığı sorulmuştu.

Heyet sözcüsü  Japonya’daki eğitim ve öğretimi anlattıktan sonra  “Biz çocuklarımıza önce Hiroşima’yı gösteriyoruz. Ondan sonra eğitim ve öğretim başlıyor.” Demiştir.

Bizim heyetin başındaki bir kişi ise “bizde Hiroşima yok ki” Japon heyeti gülmüş ve “Sizde Hiroşima’nın on katı yerler var. Bunlardan birisi de Çanakkale” diye cevap vermişti.

Yani Çanakkale öylesine önemli, öylesine kutsal bir yer ki. Burayı yazmakla anlatmakla olmaz. Bize 7 düvel buradan saldırmış ve Türk Ordusu yokluğa, sıkıntıya rağmen kendisinden her konuda kat ve
kat olan düşman ordularını burada dize getirmiş, Türk devletinin yok oluşunun önüne geçmiştir.

İşte Çanakkale budur.

Bende bir Çanakkale şehidi torunuyum. Tüm Türk milletinin burayı gezip, görmesini ve incelemesini isterim ki, bugünkü hainlere tek yürek, tek yumruk olup derslerini verelim.

Çanakkale savaşı, 18 Mart 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Bugünün önemi merhum şair’in dediği gibi yazmakla tarihe sığmaz.

Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanma Boğaz'a geniş çaplı ilk saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekâtından vazgeçilmek zorunda kalındı.

Bugünün tarihi Türk Milletinin var oluş günüdür. Her yıl bir kez daha bütün boyutlarıyla hissede geldiğimiz 1915 Çanakkale Savaşları, dünya tarihi içinde görmezden gelinemeyecek bir zafer destanıdır.
Bu zafer  yaklaşık 300 bin kınalı ana kuzularının kanları ile yazılmıştır. Çanakkale cephesinde çekilen acıları, hüzünleri, ayrılıkları,  7 den 70’e kişilerin vatan uğruna solan tomurcuk güllerin hatırası vardır.

Çanakkale harbi İşgalci, emperyalist güçlerin milletimiz üzerine çullanmasının açığa çıkmış halidir.  O günlerde bugünler arasındaki fark ise, maalesef bugün içerideki hainler Türk Milletini, hain insanları, askeri, polisi arkadan hançerlemesidir. Ancak nasıl ki,  Türk Milleti o gün zor şartlarda kendisinden kat ve kat güçlü düşmanlarını dize getirdiyse, bugünde içte ve dışta Türk Milletini ve devletini parçalamak isteyenlere aynı dersi verecektir.  Çanakkale Savaşları emperyalist güçlerin çıkarları Türk Milletinin üzerine yürümesidir. Bugünde aynı oyun sahnelenmeye çalışılmaktadır.
1915 kayıtlarına baktığımızda sadece gözyaşlarımızla değil, gönül yaşlarımızla da hislenebileceğimiz bir mirası canlı biçimde önümüzde durmaktadır.

Bu konuda Cevap paşa hatıralarında şöyle anlatır:

Rumeli Mecidiye Bataryası düşman gemilerinden yapılan bombardıman neticesinde suskunluğa gömülmüştü. Durumu yerinde görmek için bataryaya geçtim. Bir top hariç, diğerleri kullanılamaz durumda idi. Personelin pek çoğu şehit olmuş. Birçoğu da yaralı durumda idiler. Yaralı bir erin yanına yaklaşıp sordum.
“Evladım yaralı mısın?”
“Hayır kumandanım “ dedi. Dikkatli bakınca bu erin gözlerinin görmediğini fark ettim. Evladım gözlerin…. Dediğimde…, o fedakar vatan evladı şöyle konuştu:
Dert etmeyin, gözlerimi göreceklerimi gördükten sonra kaybettim.
Bu vatan evladının gördüm dediği, İngiliz zırhlısı Oueen Elizabeth’in sulara gömülmesidir.
Çanakkale Zaferinin sırı elbette hatıraların söylediklerinden daha yücedir.
İşte bunun başka bir tanığı:
Deniz zaferinin ardından Mustafa Kemal Paşa 5 Nisan 1915 günü Conbayır cephesine varır. Görür ki cephanesi biten asker çekilmeye başlamıştır.  O gün yaşananları Ruşen Eşref  yıllar sonra şöyle anlatır:
“Düşmandan kaçılmaz dedim. Cephanemiz kalmadı dediler. Cephane yoksa, süngünüz var. Süngü takın dedim. Erler süngü takıp yatınca, düşmanda yere yattı. Kazandığımız an bu andır .
Çanakkale’yi ezel bahçesinde solmaz bir çınar ağacı haline getiren ruhu taşıyan vatan evlatları, kumandanlarından erlerine kadar, zafer yolunda fedakarlığın aziz tohumlarını bu topraklara ekmişlerdir. Artık Çanakkale “zafer” kelimesiyle taçlanmıştır.
Bu mücadeleyi veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları önünde sevgi ve saygı ile eğiliyorum. 
Bu yazı toplam 317 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.