1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Çanakkale Ve Abdulhamid Han
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Ve Abdulhamid Han

A+A-

Çanakkale’ye Krupp toplarını yerleştiren Abdulhamid handır. Bu toplar 1915 de düşmana ölüm kusan toplardır… Çanakkale’de çarpışan aslanlarda Abdulhamid neslidir. Aydınların tüm muhalefetine rağmen halk O’nu bir baba gibi görmüştür. Orduyu çağdaş silahlarla donatmaya çalışmış adeta önceden sezdiği savaşa hazırladığını…
Çanakkale’de evlatları savaşırken onun elleri kolları bağlıdır. Beylerbeyi Sarayında sürgünde olduğu dönemde boş durmadığını evlatlarının muzaffer olması için Sahih Buhari hatmi yapıp Rabbinden yardım talep ettiğini…BİLİYORMUYDUNUZ…

Çok iyi bir tahsil görerek din ilimlerini ve Fransızcayı mükemmel bir şekilde öğrenmşdir. Abdülhamid Han büyük meseleler karşısında bunalan Osmanlı Devleti'ni bundan sonra dâhiyane bir siyaset, adalet ve fevkalade bir kudretle yönetti. Memlekette büyük bir imar faaliyeti ile eğitim ve öğretim seferberliği başlattı. Çoğu şahsî parasından olmak üzere cami, mescit, mektep, medrese, hastane, çeşme, köprü vs. gibi toplam 1552 eser yaptırdı.
Ülkenin dört bir yanını demiryolu ile döşedi. Sultan Abdülhamid Han'ı tahttan indirmeden Osmanlı Devleti'ni parçalamanın ve İslam’ı yok etmenin mümkün olmadığını gören bütün iç ve dış düşmanlar bu Türk hakanına karşı cephe aldılar. Bir taraftan Sultan'ı gözden düşürmek üzere her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları yaparlarken, diğer taraftan suikastlar tertip ettiler. Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal'ın "Le Sultan Rouge=Kızıl Sultan" şeklinde ortaya attığı iftiraları aynen alan bazı gafiller, ansiklopedilere bunları yazarak genç nesilleri aldattılar.
II. Abdülhamit Han'ın güzel ahlakı, dine olan bağlılığı, edep ve hayâsının derecesi, akıl ilim ve adaletinin çokluğu, milleti için gece-gündüz çalışması, düşmanlarına bile iyilik yapması, ciltler dolusu eserlerle anlatılmaktadır. Onun tahttan indirilmesinin üzerinden 10 yıl geçmeden imparatorluğun dörtte üçünün elden çıkması, memleketi 33 yıl nasıl idare ettiğine en açık delildir. Yine Abdülhamid Han'ın tahttan indirilmesiyle beraber kan gölü haline çevrilen Ortadoğu'da hala huzur tesis edilememiş olup, Arap âlemi siyonizmin oyuncağı haline gelmiştir. 10 Şubat 1918'de Beylerbeyi Sarayı'nda vefat eden Abdülhamid Han'ın naşı Çemberli taş’ta dedesi Sultan II. Mahmut'un türbesindedir. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.