1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ÇANAKKALE ZAFERİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇANAKKALE ZAFERİ

A+A-

Türk Tarihinin en büyük zaferlerinden birisi olan Çanakkale Zaferi 18 Mart Çanakkale Zaferi tüm yurtta büyük bir heyecanla kutlanırken  aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Çanakkale Zaferinin dönümü.

 Çanakkale savaşlarında yaklaşık 300.000 kahraman askerimizi kaybetsek de tarihin akışını değiştirecek bir zaferi kazandık. Bu ruh bugünde yarında Türk Milletini ayakta tutacak, gerekirse yeni zaferleri yazmaya hazır tutunacaktır.

Bundan yaklaşık 100 yıl önce Çanakkale Cephesi'nde kahraman ordumuzun verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi. I. Dünya Savaşı başladığında Bulgaristan Sofya’da “ateşemiliter” olan Mustafa Kemal, gönüllü olarak Çanakkale Savaşlarına katılmıştır. Mustafa Kemal, Kasım 1914’te, Başkomutanlık Vekaleti’ne müracaat ederek cephede aktif bir göreve getirilmek istemiş, ancak kendisine, “Sizin için orduda her zaman bir görev vardır. Ancak Sofya Ateşemiliterliği’ni daha önemli gördüğümüzden sizi orada bırakıyoruz” cevabı verilmiştir. Bunun üzerine Mustafa Kemal, Aralık 1914’te Sofya’dan Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya bir mektup yazarak cephede aktif görev alma isteğini yenilemiştir: “Vatanın müdafaasına ait faal vazifelerden daha mühim ve yüce bir vazife olamaz. Arkadaşlarım muharebe cephelerinde, ateş hatlarında bulunurken ben Sofya’da ateşemiliterlik yapamam ! demiştir.

Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşlarına “yarbay” olarak başlamıştır, fakat beş hafta sonra 1 Haziran 1915’te “albay” olmuştur.

2 Şubat 1915’te Tekirdağ’a gelen Mustafa Kemal 19. Tümeni kurma çalışmalarına başlamış, 25 Şubat 1915’te, Tekirdağ’daki 19. Tümen Komutanlığı, Maydos (Eceabat)’a nakledilmiş ve Mustafa Kemal 19. Tümen ve Maydos Bölge Komutanlığı’na getirilmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasındaki Türk ordusu, denizde ve karada her saniyesi bin yıla denk bir mücadeleye tutuştuğunda tüm şehit ve gazilerimizin yüreğinde vatan sevgisinin yanı sıra gelecek kuşakların Türk bayrağı altında yaşama şerefinden yoksun kalmamaları arzusu yatıyordu. Bu arzu, Çanakkale Cephesi'ni baştan sona dolduran aşılmaz bir güç duvarı olmuştur: "Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir."

Çanakkale Savaşında Mustafa Kemal 'Anafartalar Kahramanı' olarak akıllara kazınmış ve Milli Mücadelenin doğal lideri olmuştur.

18 Mart tarihi kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür

Çanakkale Savaşları için ne yazılsa azdır. Çanakkale’yi düşmanlarımıza geçilmez yapan Türk askeri olmasa idi, belki bugün biz başka şekilde olacaktır.

Hepsi olmasa da bu savaşta  biz ve diğerleri  Çanakkale’de düşmanla omuz omuza ve göğüs göğüne savaş verirken bazı  ermeni bozması Kürtler ise doğuda düşman ile anlaşarak Kürt devleti kurmayı planlıyorlardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında da bu ihaneti KOÇGİRİ bir mektupla şöyle anlatır.

Biz Kürdüstan’ı kurduk, bizi tanıyan yoksa biz size tanıtırız.

Atatürk’ün cevabı gecikmez;

Topal Osman’ı gönderdim, sizi tanımaya geliyor !

Sonrası malum ;

KOÇGİRİ tarih olur, arkasındakilerde hain.

Çanakkale Savaşları şehit dağılımı da bölgelere göre şöyle :

Karadeniz : 11 bin 754,

İç Anadolu : 8 bin 827

Bu rakam içinde en yüksek olan iller arasında   Konya bulunmaktadır.

Ege bölgesi:  5 bin 307,

Akdeniz bölgesi :  4 bin 210

Marmara bölgesi :  2 bin 488

Doğu Anadolu : bin 609

Güney doğu Anadolu  : 685 

Çanakkale ve 1. Dünya Savaşlarında  Konya’daki , Erzurum’daki ve İstanbul’daki bir çok lisede  okullar üç yıl mezun verememişlerdi.

aaaaa-002.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.