1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri

A+A-

Bilindiği gibi bu günler Çanakkale zaferi ve şehitlerinin anıldığı günlerdir. Çanakkale Savaşı, ‘Birinci Dünya Savaşı’ içinde yer alan, mevzii imiş gibi görünmekle birlikte başlı başına değerlendirilmesi gereken bir savaştır.

Özellikle de henüz dünya savaşının bitmediği ve devam ettiği günler içinde bulunan 18 Mart gününün gündeme getirilmesi, hem savaşın ve hem de o günün önemini belirtmektedir.
Bu günün dikkatimizi çeken bir başka yönü de 18 Mart gününü sadece bizim değil, nerede ise bütün dünya milletlerinin de katılarak birlikte hatırlayıp andığımız bir gün olmasıdır. Bu da o günün ve o günde gelişen olayların önemini ortaya koymaktadır.
Birinci Dünya Savaşı, Avusturya Macaristan Veliahdı ve eşinin 28 Haziran 1914 de bir Sırbistanlı tarafından öldürülmesi üzerine çıkan bir savaştır. Bu olay üzerine, önceki yıllarda birbirlerine rakip olarak kurulan üçlü ‘ittifak’ ve üçlü ‘itilâf’ devletlerinin birbirlerine karşı çaprazlama savaş açmalarına sebep oldu.
28 Temmuz 1914 tarihinde başlayan bu savaş dört yıl sürdü ve ancak 1918 yılında sona erdi.
Görüldüğü gibi, bizim bugün andığımız 18 Mart Çanakkale günü bu yılar içinde bir gündür. Ancak bu günün, bütün savaş süresi dikkate alındığında ayrı bir önemi bulunmaktadır.
Aslında Çanakkale Savaşı 3 Kasım 1914 ile 9 Ocak 1916 tarihleri arasında cereyan etmiştir. Daha önceki yıllarda kurulan Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalya arasında yapılan ‘ittifak’a karşı İngiltere, Fransa ve Rusya arasında gerçekleşen itilâf anlaşması dünya milletlerini karşı karşıya getirdi.
Bu arada Osmanlı da Almanya tarafını tuttu. Sonra da istemeyerek savaşa katıldı ve savaşın bir parçası oldu.
Bu arada itilâf devletleri Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını geçerek hem Osmanlının sonunu getirmek, hem de Almanya’yı doğudan kuşatmak düşüncesi ile Boğazlara yöneldi.
Böylece Çanakkale Savaşı da Birinci Dünya Savaşının bir parçası oldu.
İtilâf Devletleri daha önce pek çok defa saldırmalarına ve hatta Hindistan’dan Avustralya’ya kadar sömürgeleri olan İslâm Ülkelerinden, İslâm Halifesini düşman elinden kurtarmak, gibi ulvi bir sebep ileri sürerek getirdikleri güçlerle birlikte saldırmalarına rağmen Çanakkale Boğazını geçemediler.
Nihayet saldırılarda İngiltere ve Fransa sahip oldukları güçlerinin üçte birden fazlasını kaybettikleri 18 Mart 1915 günü, ne yapsalar Boğazı geçemeyeceklerini görerek saldırıdan vazgeçtiler.
İşte 18 Mart önemini bu yenilmezliğinden elde etmiş ve kendilerinden daha büyük bir askeri güce ve harp aletlerine sahip bulunan devletlere karşı Çanakkale Boğazını geçilmez kılan bir manevi gücün temsilcisi olmuştur. Dikkat edilirse o günün dünya devleri denecek güce sahip devletlerinin birbirlerine karşı kazandıkları Birinci dünya Savaşı zaferleri değil de Bu savaşın bir parçası görünen Çanakkale Zaferi ve bu zaferin gerçekleştiği gün, bütün dünya devletlerinin önemle andıkları bir zafer ve gün olarak kutlanmaktadır.
Milli Şâirimiz Merhum Mehmet Âkif de Çanakkale’de savaşan şehit veya gazi olan askerlerimizi, özel olarak kaleme aldığı destanında, Müslümanların müşriklere karşı ilk savaşı olan Bedir’de savaşan ve bizzat Hz. Peygamber a.s. tarafından yönetilen ilk Müslümanların kahramanlıklarına denk görmekte ve şan ve şereflerini onların mertebesine yükseltmektedir.
 

Bu yazı toplam 307 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.