1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çanakkale’de 55 bin şehit verdik
Çanakkale’de 55 bin şehit verdik

Çanakkale’de 55 bin şehit verdik

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde “102.Yıl Dönümünde Çanakkale Zaferi” konulu panel yapıldıPrograma NEÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Önder Kutlu,AKEF Dekanı Prof.Dr.Mehmet Kırbıyık,akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

A+A-

Panel Başkanlığını NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Akandere’nin yaptığı programda Çanakkale Zaferi farklı başlıklarda ele alındı. Akandere; “Çanakkale’de çok ciddi kayıplar verdik. Çanakkale’deki şehit sayımız 55 bin 127, yaralı sayımız 100 bin 177, kayıp sayımız 10 bin 67, hastalıktan ölen asker sayımız 21 bin 498, hastalık sebebiyle hava değişimi alıp memleketine gönderilen asker sayısı 64 bin 440’dır. Genç neslimizi Çanakkale’de kaybettik.” diye konuştu. 

SÜ Sosyal Bilimler MYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Semiz, 1 askere 20 düşman askerinin düştüğü bir ortamda düşmanın denize döküldüğü belirtti. Semiz; “General Hamilton’un ‘Bugün biz orada sadece Türklerle savaşmadık. Muhtemeldir ki biz Türklerle savaşsaydık zafere ulaşırdık ama Türklerin ilahları da oradaydı ve biz kaybettik.’ ifadelerine dikkat çekti.

Çanakkale’de 3 bin 500 kişilik 57. alaydan sadece 26 kişi kaldığının altını çizen Semiz; “Milli Mücadele döneminde ve sonrasında bu vatan için hizmet eden herkesi rahmetle anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı da konuşmasında Çanakkale Muharebelerinde Almanların insan kaybının artmasındaki etkileri üzerine önemli bilgiler verdi. Türk ordularında 15 bin Alman Subayının olduğunu söyleyen Arabacı; “Almanya müttefik ama sırtımızdan vuruyor. Mehmetçiği neden dilini bilmeyen, dinini bilmeyen, gönül bağı olmayan tercüme ile komuta edecek insanlar yönetti? Bu önemli bir soru. İçinize dert olmalı.” dedi.

Alman kumandanların işgale izin verdiklerinin altını çizen Arabacı, Almanların hiçbir Türk evladına acımadığını ‘Çanakkale giderse Osmanlı da gider’ gibi korkunç bir zihniyete sahip olduklarını kaydetti.

NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Güven ise  Çanakkale Muharebeleri yaşanırken sağlık hizmetlerinin önemine dair bir sunum yaptı. Güven, aynı anda 500 bin insanın boğaz boğaza geldiği Çanakkale’de sağlık konusunun çok önemli olduğunu kaydetti. Doğal olarak sayısız insan cesedinin ve yine sayısız hayvan leşinin, gıda artıklarının, mikrop üretecek pek çok materyalin bolca bulunduğu yerde hastalıkların kol gezdiğini belirten Güven, bu noktada ciddi zayiatların verildiğini belirtti.

Program teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.

Programın ardından, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığında bulunan Çanakkale kara ve deniz savaşlarıyla ilgili belge ve fotoğraflardan oluşan tabloların yer aldığı “Çanakkale Savaşları Belge ve Fotoğraf Sergisi”nin açılışı da yapıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.