1. YAZARLAR

  2. Sinan Yiğit Samancı

  3. Çanakkale’den Afrin’e
Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale’den Afrin’e

A+A-

18 Mart 1915 tarihinde 250 bin şehit pahasına Çanakkale’yi geçilmez kılan binlerce vatan evladı, dünya tarihine de bir kahramanlık destanı yazdı. 
Çanakkale Savaşları boyunca yaşanan kahramanlıkları, fedakarlıkları, cesareti, vatan ve millet aşkını anlatmaya satırlar yetmez. Ancak herkesin kabul ettiği bir şey var ki; bu vatanın evlatları canları ve kanlarıyla bütün dünyaya bir şey gösterdi: Silah üstünlüğünüz, asker sayısındaki avantajlarınız bir savaşta kazanmanıza yetmez… Vatan, millet, bayrak ve iman ile dolu yürekler; çağının en gelişmiş silahlarına galip gelebilir ve geldi.
Osmanlı’nın artık son yıllarının yaşandığı, ordu içerisinde huzursuzlukların yaşandığı bir dönemde gelen Çanakkale Zaferi, sonraki yıllara da umut oldu. 

***
Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümünde kahramanlarımız bir kez daha bize bir müjde verdi. Alınamaz, çok kayıp verilir denilen Afrin kent merkezi operasyonun 58. gününde ele geçirildi. Türkiye’nin sınırlarını korumak amacıyla başlattığı Zeytin Dalı Harekatı, TSK açısından ve ülkemizden açısından büyük bir başarının sembolü oldu.
Harekatın başladığı ilk günden bu yana, yapılan planlama ve girişilen operasyonlar, ele geçirilen stratejik noktalar aslında her şeyi gösteriyor. Operasyonu nasıl adım adım planlandığın, hangi aşamada hangi tepenin ele geçirileceği, tek tek planlanarak harekat başlatıldı. 
Ve bu planlama başarıya ulaştı.
Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin düştü. 
Harekat boyunca kullanılan yerli ve milli mühimmat da ayrıca dikkate alınması gereken önemli bir unsur.
Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize acil şifalar diliyor, minnetlerimi sunuyorum.
 

Bu yazı toplam 474 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar