1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi üzerine
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi üzerine

A+A-

Konya Valiliğinin himayesinde Sivil Toplum Kuruluşlarının da destek verdiği ASKON Konya Şubesinin düzenlediği Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesinde Tarım ve hayvancılığını sorunları ve çözümü tartışıldı.
Zirvenin Konya’da düzenlenmesi yerinde olmasının yanında, oldukça büyük bir önem taşıyor. 
Zira Konya ülkemiz tarım ve hayvancılığından merkez bir konuma olup, varolan potansiyeliyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.
Tarıma dayalı sanayi gelişimi ve ticari potansiyelinin yanında, ülke ekonomisine katkı bakımından da adından söz ettirmektedir. 
Son yıllarda Türkiye'nin tohumluk üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını da karşılar hale gelen şehrimizde, organik tarımda da oldukça güzel bir gelişme gözlenmektedir.
Bu gün Konya, 20'nin üzerinde üründe Türkiye birincisi iken, 34 üründe de ilk 3'tedir.
Bütün bu özelliklerinden dolayı şehrimiz Türkiye tarımının lokomotifidir.
Düzenlenen bu zirveden çıkan sonuç bildirgesi tarımın sorunlarının çözümüne ve gelişimine de katkı sunacaktır diye düşünüyorum.
Zirvede, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Ali Tunç’un, Konya’nın önümüzdeki yıllarda önemli merkez olacağını ve ilimizin üretim değerini arttırılacağını söylemesi Konya açısından güzel olandır.
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Kaynaklar sınırlıdır. Gıda konusunda çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. İnsan beslenemediği zaman hayat bitiyor. Dışa bağımlılık her zaman sıkıntı bir durumdur. Atılım yapmamızı gereken bir konu. Konya sanayide çok önemli atılımlar gerçekleşse de tarımdaki önemini halen taşımaktadır. Tohumlar üzerinde çok ciddi deneyler yapıyor ve sonuçlar alıyoruz. Konya tarımını teknoloji ile birlikte şehir olarak ileriye taşımak için çalışıyoruz. Su ile ilgili çok ciddi yatırımlar yapıldı ancak bunlar maalesef yeterli değil. Yeni tüneller ve yeni su kaynakları üretmemiz ve havzaya getirmemiz gerekiyor. Konya ezelden beri bir başkenttir. Çatalhöyük’e baktığımız zaman bunu görebiliyoruz.”
Vali Cüneyit Orhan Toprak, tarımda dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerektiğini belirtirken, tarımsal sulamada yeterli hale ulaşılması halinde tarımın gelişimine çok ciddi bir katkı yapacağını ifade ediyor. 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Milli tarım vurgusu oldukça anlamlıdır. Tarım, Savunma Sanayisi ile eş değer öneme sahip bir sektördür. Konya havzasının su ihtiyacı vardır. Çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Çalışmalarının hızlanması ülke ve Konya açısından oldukça önemlidir. Konya’da sanayileşmenin temeli tarım ile yapılmıştır. Türkiye ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte ihracat yapabilmek hayati öneme sahip. 2019 yılında ihracatımızı yüzde 20 arttıracağız. Konya tarım konusunda itici güç olma yolunda ilerlemektedir.”
Selçuk Öztürk, Konya havzasının su ihtiyacının giderilmesini talep ederken, bu konuda çalışmaların hızlandırılmasının Konya ve ülkemiz açısından önem arz ettiğine dikkat çekiyor. 
ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, “Çatalhöyük medeniyet ve ziraatın temellerini oluşturulması oldukça önemlidir. Konya, Türkiye tarımının lokomotifidir. Ülkemiz artan yenilikleriyle tarımda önemli adımlar atılmıştır. Çok çeşitli alanlarda yoğun çalışmalar yapmalıyız. Bakanlığımız çok önemli destekleri var. Tarım, sayısız katkılar sağlayan bir sektördür. En titizlikle çalışılması gereken sektördür. Artan nüfus gıda talebini yukarıya çıkartacaktır. Teknoloji tarımın devamlılığını sağlayacaktır. Ülkemizin potansiyeline güvenmeliyiz. Tanıtım konusunda uçtan uca yerlileşmemiz ve gerekli tedbirlileri almamız gerekiyor.”
Orhan Aydın artan nüfusumuzu göz önüne alarak, teknolojik tarıma daha çok önem verilerek, yerlileşmek için gereken tedbirlerin şimdiden alınması gerektiğini dile getiriyor.
ASKON Konya İl Başkanı Yakup Yıldırım’ın, “Milli tohumculuk çok stratejik bir alana sahiptir. Kamu özel sektör olarak bu alandaki çalışmalar daha da fazlalaştırmalıdır.”ifadesiyle bir hedef belirtiyor. Milli tohumculuk alanına daha fazla önem verilmesi gerektiğini söylüyor. 
Çumra Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Abagöz, “Tohum bağımlılığını azaltmamız gerekiyor. Tohumumuza sahip çıkmamız gerekiyor. Önlemlerimizi bugünden almalıyız.” derken, tohumda dışı bağımlılıktan kurtulmamız için şimdiden gerekenlerin yapılmasına işaret ediyor.  
DSYB Konya Başkanı Edip Yıldız, “Tarımsal üretimde yapısal sorunların yanında, Planlama, satış, örgütleme sorunları bir an önce çözülmelidir. Hayvan Islahı Kanunu hayati öneme sahiptir ve çıkartılmalıdır.”
Edip yıldız, biran önce söz konusu kanunun çıkartılmasını istiyor. Tarımdaki yapısal sorunların çözüme kavuşturulmasıyla sektöre bir rahatlama geleceğini dile getiriyor.
Sonuçta Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi tarım ve hayvancılık sektörünün sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik bir katkı yapacaktır.
Umarım, İstanbul belediye başkanı seçiminin tamamlandığı ülkemizde artık seçim süreçleri biter.
Tarım ve hayvancılık sektörünün sorunları başta olmak üzere, ekonomideki sorunlarda çözüme kavuşturulur.
Ne dersiniz sizce de öyle olması gerekmez mi?

Bu yazı toplam 691 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar