1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Çatalhüyük Çumra Belediye Spor Kulübü Ve Çumra’da Spor!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Çatalhüyük Çumra Belediye Spor Kulübü Ve Çumra’da Spor!

A+A-

1926 yılında kurulan Çumra İlçemiz 1940 yıllarda kurulan BARAJ SPOR ile adını sporda duyurmaya başlamıştır. 1950 yılında Konya Beden Terbiyesi Müdürlüğünün ilk kayıtlarına giren YEŞİL KIRMIZI forma renkli ÇUMRA SPOR olarak kurulduğu fakat maçlara katılmadığını görüyoruz.

1954 yılında Çumra’mızın ilk kulübü YEŞİL KIRMIZI forma renkli BARAJ SPOR İsmail Çapar önderliğinde tekrar kuruluyor ve kulüp başkanlığına da Kemalettin Danışık’ın olduğu Baraj Spor 1956 yılında Konya Lig maçlarına katılan ilk Çumra Kulübü olarak 2. Kümede mücadele etti.

1961 Yılında Baraj Spor faaliyet sona erince, 1963 yılında spora hizmetleriyle sadece Çumra’da değil Konya’da da adından çok söz ettiren İsmail ÇAPAR Başkanlığında ÇUMRA SPOR kurulmuş oldu.
Konya’da birçok başarılara imza atan Çumra Spor ilgisizlik ve genel kurul yapılmadığında fesih oldu.

1985 yılında kurulan Güneş Spor 1995 yılında aynı sona yaklaşırken o zaman Çumra Belediye Başkanı olan Recep KONUK’UN talimatıyla kulübün genel kurulu yapılarak liglere katılması sağlanmıştır.

1997 Yılında ise tüzükte değişiklik yapılarak kulübün adı ÇATALHÜYÜK ÇUMRA BELEDİYE SPOR forma renkleri ise BARAJ SPOR VE ÇUMRA SPORUN renkleri olan YEŞİL KIRMIZI olarak değiştirerek
1997--- 1998 sezonunda SÜPER GRUPDA takımın başına da Türkiye’nin ilk Fair Play ödüllü sporcusu olan İsmet KARABABA getirilerek mücadele etmeye başlamıştır.

Ç.Ç.B.SPOR 1997 yılından başlayarak günümüze kadar Konya futbolunda SÜPER GRUPTA, BÖLGESEL AMATÖR GRUPTA ve Alt yapıda bütün kategorilerde katılımıyla renk katan başarıları ile adını en
çok duyuran takım olmuştur.

Futbolda Konya İlimizde alt yapıya önem vererek bütün kategorilerde U 11, U 13, U 15, U 16, U 17, U 19 katılan tek İlçe kulübü Çatalhöyük Çumra Belediye Spordur. A Takımımız ise süper grupta
mücadele etmektedir.

Altyapıda gençlerimiz defalarca Konya’mızı Türkiye genelinde başarı ile temsil etmiştir.

Ayrıca Ç.Çumra Belediye Spor Bireysel sporlarda BİSİKLET, TEAKWANDO, KARETE, VOLEYBOL, OKÇULUK faaliyette bulunarak başarılı sonuçlar alarak hem Çumra’mız hem Konya’mızı hem de Türk Milli
Takımında da ülkemizi başarı ile temsil ederek gurumuz olmaktadırlar.

1996 yılında kurulan Türkiye’nin İlk İlçe Bisiklet Takımı olan Ç.ÇUMRA BELEDİYE BİSİKLET takımımız 20 yıldır Tür Milli Takımının bir nevi alt yapısı olmuş Türk Bisiklet Bisiklette ise her zaman yıldız ve
gençlerde Çatalhöyük Çumra Belediye sporlu bisikletçilerimiz şampiyonaların her zaman favorileri olmuşlardır.

Çumralı bisikletçilerimiz muhakkak kaza ve aksi durum olmadığı sürece her zaman şehrimize derece ile dönmüşlerdir. Sporuna birçok başarılı sporcu kazandırmıştır.

TEAKWANDO sporunda Çumralı gençlerimiz Azerbaycan’da Türk Milli Takımında Sefa Ceren Koyuncu Dünya 3. Olarak Ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

Konya’mızda yapılan Teakwando Türkiye Şampiyonasında Ç.Çumra Belediye Spor sporcularımızdan 67 kiloda Zeynep TAŞCI Türkiye Üçüncüsü olarak Türk Milli Takımına seçilmiştir. Önümüzdeki
günlerde yapılacak olan BALKAN TEAKWANDO ŞAMPİYONASONDA Ülkemiz temsil edecektir.

Karate Takımımız da gençlerde, miniklerde Karaman İlimizde yapılan müsabakalarda Ç.ÇUMRA BELEDİYE SPOR Kulübü Karatecilerimiz 9 birincilik, 8 ikincilik, 6 üçüncülük almıştır.

Yakın zamanda Aksaray İlimizde yapılan müsabakalarda 2 birincilik, 3 ikincilik, 6 üçüncülük almışlardır.

2015 Yılında Okçuluk dalında da faaliyete başlanmış Türkiye Geleneksel Okçuluk Türkiye Şampiyonası Çumra’mızda yapılmıştır.

2014 Yılı itibariyle olan olağanüstü yatırımlardan dolayı Ç. ÇUMRA BELEDİYE SPOR Kulübü yeni spor dallarında faaliyet göstermeye başlamıştır.

Çumra kurulduğu günden bu yana yani 90 yıldır sporda yapılmayan böylesi büyük yatırımlara kavuşuyor olması sevindiricidir.

Daha önce yapılan stadyum ve spor salonundan başka spor tesisi bulunmayan şehrimiz bugün gençlerin spor yapmasını kolaylaştıracak tesislere kavuşuyor.

--YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU ( 2016 yılında hizmete geçmesi öngörülüyor.)

-- GENÇLİK MERKEZİ (Bardakçı Mahallemizde inşaatı hızla ilerlemektedir.)

-- MEVCUT SPOR SALONU (Bakımı yapılmaktadır.)

-- SPOR SALONU İLE STADYUM ARASINA SENTEDİK FUTBOL SAHASI,

-- YENİ 3000 KİŞİ KAPASİTELİ KAPALI İÇİNDE SOYUNMA ODALARI, BİREYSEL SPORLARIN YAPILCAĞI SALONLARIN OLDUĞU MODERN TÜRÜBÜN!,

-- STADYUM ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILARAK, VOLEYBOL, BASKETBOL SAHALARI, TENİSKORT, BİREYSEL SPORCULARIN GÖSTERİ MAÇ YAPACAĞI ANFİ, FİTNIS SPOR ALETLERİNİN BULUNDUĞU
ALANLAR, YÜRÜYÜŞ PARKURLARI, PARK VE DİNLENCE ALANLARI;

-- AYRICA DİĞER 52 MAHALLEMİZDE SENTEDİK SAHALAR SIRAYLA YAPILMAKTADIR.

Bütün bunlar tamamladığı zaman Çumra Spor adına yeni bir çığır açılmış olacaktır. Çumralı Hemşerilerimiz yediden yetmişe herkesin faydalanacağı spor yerleşkesine başka deyişle spor köyüne
kavuşmuş olacaktır. Yeni spor dalları Yüzme, Güreş, Okçuluk ta başarılı sporcular yetiştirerek gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan alıkoyacak yapıya kavuşulacaktır.

Tarımda, Tarıma bağlı sanayide, turizmde, ticarette gösterdiği başarıyı sporda da gösteriyor olması Çumralıları sevindirmektedir.

İlçe bazında spor yapmak yaptırmanın zorluklarını yenecek ekiple bu tesisler donanımlı spor adamları ile Çumra her alanda olduğu gibi sporda da şahlanacak ortam sağlanmıştır.
Evet, spor yapma ve yaptırma adına fedakârlık yaparak gecesini gündüzüne katarak böylesi tesisleri Çumra’mıza kazandıran başta Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet OĞUZ Başkana ve emeği geçenlere ancak, teşekkür edilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.