1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çatının Adayı Kim ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çatının Adayı Kim ?

A+A-

Türkiye ciddi bir seçime ve beklide geleceğini yönlendirecek kişiyi seçmeye hazırlanıyor.
Adaylar ortaya çıktı.
AK Parti’nin adayı Başbakan R. Tayyip Erdoğan.
HDP ise Selahattin Demirtaş’ı aday gösterdi.
Başka aday çıkar mı bilemiyoruz ama, bundan sonra çıkanlar ise “Dostlar alış verişte görsün “ mantığı ile yola çıkacak. SP genel Başkanı Mustafa Kamalak, ağzından baklayı Konya’da çıkarmadı. Bir beklenti içinde. Bu beklentiye kim yaklaşırsa Türkiye’de yüzde 2 kadar oyunu o yöne kanalize etmeye çalışacak. MHP tam kadro İhsanoğlu’na odaklanırken, CHP başvuru dilekçesinde de görüldüğü gibi yine “testide çatlak” var görüntüsü veriyor.

R. Tayyip Erdoğan’ı 10-12 yıldır halk tanıyor. Şimdi R. Tayyip Erdoğan’ın en büyük rakibi Ekmelettin İhsanoğlu.
Kişiyi tanımak için yaptığına, yazdığına, düşündüğüne, konuştuğuna dikkat etmek gerekir. Türkiye’de CHP ile MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için anlaştığı ve “Çatı aday” diye adlandırıp, kamuoyuna sunduğu kişinin şeceresine bir bakalım isterseniz.
Aslında bu yazıyı bu kişinin açıklandığı günün ertesinde yazmam gerekirdi. Ancak önce acele etmedim ve araştırdım. Diğer adaylar da netleşsin istedim. Sonra o günlerde tatilde olduğun için bugüne kadar sizlere anlatamadım, yazamadım.
Şimdi bu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.
CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için adayı Ekmelettin İhsanoğlu1943 yılında Kahire'de doğdu. Mısır vatandaşıdır.Babası; Yozgat kökenli olan İstanbul’da dini eğitim alan orada yaşayan sonra da ülkeyi terk ederek Kahire'ye yerleşen Mehmet İhsan Efendi’dir. Annesi Rodosludur.Babası Mehmet İhsan Efendi; İngiliz Muhipler Cemiyeti kurucusu, Sevr Antlaşması’nın imzalanması ile Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in idamına fetva veren, Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkan, İşgalcilerle işbirliği yapan, mandacılığı savunan, Mustafa Kemal’e hakaretler eden ve Cumhuriyet’in 150 kişilik hain listesinde adı bulunan eski Şeyhülislam Mustafa Sabri’nin yardımcısı ve yakın arkadaşıdır.1966 yılında Kahire'deki Ain Shams Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Kimya Bölümü'nü bitirir ve bir süre El Ezher Üniversitesi'nde de çalışır. Organik kimya konusunda yüksek lisans yapar. Mısır-Arap-İngiliz-İslam-Hıristiyanlık-Musevilik kültür atmosferinde kimlik kazanır.
1970 yılında Türkiye'ye gelir. TC vatandaşlığına nasıl ne şekilde geçtiği belirsizdir… Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'ne asistan olarak girer. 1974 yılında organik kimya üzerine doktora yapar. 1975 yılında gittiği İngiltere'den döndükten sonra da 1978'de Ankara Fen Fakültesi'nde organik kimya doçenti olur. İngiltere’nin Ortadoğu ve İslam ülkelerine istihbaratçı yetiştiren ajan üniversitesi olarak da bilinen Exeter Üniversitesi'nde akademik çalışma yapar. Bu üniversite, İngiltere Devleti'nin Ortadoğu'da İngiltere hesabına çalışmalar yapmak üzere görevlendireceği akademisyenler ve yöneticiler yetiştirir. Abdullah Gül’de burada öğrenim görür. Osmanlı'daki Enderun benzeri bir kurum olan bu okulda okuyanlar İngiltere tarafından devşirilmiş unsurlar olarak bilinir.

1980 yılında, İstanbul’da İslam Konferans Örgütü'ne bağlı İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırmaları Merkezi direktörlüğüne getirilir. ..1984 yılında da, Kimya Doçenti iken Kültür ve Bilim Tarihi Profesörü yapılır, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Bilim Tarihi Bölümü başkanlığına atanır. Kahire'de okuduğu üniversitenin denkliğinin ne zaman kabul edildiği, kimya doçenti iken birden nasıl, neden ve ne şekilde kültür ve bilim tarihi Profesörlüğü’nü hangi üniversitede, hangi çalışmasıyla kazandığı karanlıkta kalır. Çeyrek asıra yakın İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünü yürütür. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığı ve Üniversite Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulunur.2005 yılında İslam işbirliği teşkilatı genel sekreterliğine getirilir. 2014 yılında ayrılır. Genel Sekreterliği döneminde; ılımlı İslam ve dinler arası diyalog çalışmalarında ABD, İsrail ve İngiltere ile birlikte hareket eder. Amerikancı İslam’ın savunucularından görülür.ABD Başkanı Obama tarafından Beyaz Saray’da ağırlanan ilk İKÖ Genel Sekreteri olur.İİT genel sekreterliği döneminde; İslam ülkeleri Afganistan, Pakistan, Myanmar Arakanda, Irak, Yemen, Tunus, Libya, Mısır, Bahreyn, Suriye vahşetin yıkımın arenası olur.
ABD-İngiltere-Fransa kaosa sürükledikleri Ortadoğu’da yönetimde kan değişimi için yeni kişileri ileri sürmektedir. BOP (Büyük Ortadoğu projesi) kapsamında yönetim değişimi sürecini başlatan batılı ülkeler Projesinin sürmesi için; Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yeni eş başkan adayları belirliyor ve iktidara getirmeye devam ediyor.

Şimdi ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı oldu. Karar sizin…Hür vicdanınızla, ülkemizin, milletimizin geleceğini düşünen, Türk ve Müslümanlığı yüceltecek, bölünmeye izin vermeyecek kimseye oy vermeniz gerektiğini düşünmekteyim.

Bu yazı toplam 122 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum