1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çavuşoğlu: “Hadlerini Bildirmek Boynumuzun Borcudur”
Çavuşoğlu: “Hadlerini Bildirmek Boynumuzun Borcudur”

Çavuşoğlu: “Hadlerini Bildirmek Boynumuzun Borcudur”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Konya’da Dünya’ya sesledi; “Bizim tarihimizde sömürgecilik, soykırım yok. Kendi soyunu unutanlardan tarih dersi alamayız” dedi.

A+A-

Gerçekleştirilen törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Milletvekilleri; Selman Özboyacı, Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Prof. Dr. Cem Zorlu, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik ve çok sayıda davetli katıldı. 
“Konya çekim merkezi”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Selçuk Üniversitesi ‘nde düzenlenen Fahri Doktora Takdim Töreni ile Doktora unvanını aldı. Törende 2023 yılında Dünya’da İlk 10, Avrupa’da 6. ekonomi olmak istiyoruz diyen Çavuşoğlu, “Konya sanayisi ülkenin itici güçlerinden birisi. Üniversite sanayi işbirliği Konya’da çok iyi uygulanıyor. Ancak bu durum kamu sanayi sivil toplum kuruluşu üniversite şeklinde olmalıdır. Bunu gerçekleştirecek insan gücü üniversitelerdir. Konya geçmişte olduğu gibi bugünde her alanda ulusal kalkınmaya destek veren çok değerli ve önemli bir ilimiz. Konya bir çekim merkezi” dedi.
“Tehditlerle karşı karşıyız”
Değişen dünyanın fırsatlar sunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Çok farklı değişimlerinde olduğu bir dünyanın içerisindeyiz. Tehdit ve sınamalarla karşı karşıyayız. Kendimizi ve ülkemizi bu durumlara hazırlamamız lazım. Geleceğe iyi hazırlanmalıyız. Tarihimizin ecdadımızı çok iyi öğrenip anlatmalıyız, tarihimiz bu geleceğe ışık tutar. Kendi soyunu unutanlarsan tarih dersi alamayız. Hadlerini bildirmek boynumuzun borcudur. Bizim geçmişimizde soykırım yok, sömürgecilik yok. Tarihimizle gurur duyuyoruz. Girişimci ve barışçıl dış politika ile bölgemizde ve tüm dünya da huzur barış istikrar için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Şahin, “Geleceği tayin edeceğiz”
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin; “Geçmişi tarihi birikimi olan devletlerin geleceği vardır. Türkiye Cumhuriyeti olarak birikime sahip bir devletiz. Potansiyel mirasımız çok fazla. Güçlü bir şekilde var olmaya devam edeceğiz. 200 yıldır bu coğrafya da bir mücadele süreci var. Kritik süreçler atlattık. Büyüyerek var olacağız dünyaya yön veren geleceği tayin esen devletlerden olacağız. Yürüttüğünüz etkin ve yumuşak diplomasi için sizlere teşekkür ediyoruz. Uluslararası ilişkiler fahri doktora payesinin verilmesi bizim için büyük bir onurdur. Akademik kadrolar olarak her zaman yanındayız” açıklamalarını yaptı.
Furkan kardeşimizin davasının takipçisiyiz
Burada olmaktan büyük bir onur duyduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Fahri Doktora unvanına layık gördükleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Polonya’da Erasmus programında hunharca öldürülen öğrencimiz Furkan Kocaman’ı rahmetle anıyorum. Soruşturmanın tüm boyutlarıyla açığa çıkması için tüm gerçekler için takibini yapıyoruz bunun peşini bırakmayacağız” dedi. 
Selçuk Üniversitesi köklü bir üniversite
Selçuk Üniversitesi’nin 44.yıl dönümünü kutladığını söyleyen Çavuşoğlu, “Selçuk Üniversitesi en köklü üniversitelerinden birisi. Büyük başarılara imza atmış gurur duyduğumuz bir üniversite. Dünyanın her yerinden öğrencilerin geldiği bir üniversite. İlkeleri, dinamizmi ile geleneklerimiz arasında köprü kuruyor” açıklamalarını yaptı. 
Dünya’nın her yerinde Türk Bayrağını dalgalandıracağız 
Terör saldırısının hemen arkasından Yeni Zelanda’ya gittiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Dayanışmamızı gösterdik. Herkesi ayağa kaldırmamız gerekiyordu. Birleşmiş Miletler BM Genel Kurulunu olağanüstü toplanması için çağrı yaptık. Sahada ve masada güçlü olmak zorundayız. Öngörülü ve inisiyatif olmamız lazım. Edilgen değil etkin olmak son derece önemli. İnsanı yardımlarda dünyada en cömert ülkeyiz. Küresel ve bölgesel hızlı değişim var. Tüm sektörlerimiz ve paydaşlarımızla 2023 hedeflerimize ilerliyoruz. Her kıtada etkin olmaya devam edeceğiz. 242 dış temsilcilik ile Dünya’da 5. sıradayız. Azimle büyükelçilik açmayı sürdüreceğiz. Dünyanın her yerinde Türk Bayrağını dallandıracağız. Barışa huzura katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.(HALİL YILMAZER)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.