1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çavuşoğlu: Ya söz geçiremiyorlar ya da...
Çavuşoğlu: Ya söz geçiremiyorlar ya da...

Çavuşoğlu: Ya söz geçiremiyorlar ya da...

Mevlüt Çavuşoğlu, "Obama söz verdi, Biden söz verdi, Kerry söz verdi. Yani tüm yetkililer söz verdi. Şimdi ya geri gönderemiyorlar, yani YPG'ye söz geçiremiyorsunuz, ya da göndermek istemiyorsunuz" dedi.

A+A-
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile biraraya geldi.
Bakan Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'ndaki makamında gerçekleşen görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıdan satırbaşları şu şekilde;

İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇABA SARF EDECEĞİZ

Çavuşoğlu: "İngiltere'nin bu zorlu günlerde Türkiye'ye verdiği güçlü destekten dolayı Johnson'a ve İngiltere yönetimine çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız May'le görüşme gerçekleştirdi, son derece yararlıydı. Bundan sonraki süreçte İngitlere'yle ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için çaba sarf edeceğiz.

İngitlere'ni AB'den ayrılması elbete bizi üzmüştür ama Birleşik Krallık halkının iradesine herkesin saygı duyması gerekiyor. Türkiye-İngiltere arasında ilişkilerin yeni bir boyut kazanması için fırsat olarak görülebilir.

KARŞILIKLI YATIRIMLARIN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ

İkili ticaretimizin 2009'dan beri sürekli arttığı nadir ülkelerden bir tanesidir. Biz karşılıklı yatırımların artırılması ve ikili ticaret hacmimizin artması için aramızdaki mekanizmaları hayata geçirmek istiyoruz. Sayın Başbakanımız Theresa May'i Türkyie'ye davet etti. Ortak ekonomik ve ticari komisyonumuzu da bir an önce hayata geçirmemiz gerekiyor. May'in ziyaretinde iş forumu düzenlemek istiyoruz.

SURİYE'NİN DAEŞ'TEN TEMİZLENMESİ İÇİN ORTAK İRADEMİZ VAR

Özellikle Suriye ve bölgesel konularda aynı düşünüyoruz. Bu ülkelerin DAEŞ'ten temizlenmesi konusunda ortak irademiz var. Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda İngiltere'yle Türkiye arasında tam bir görüş birliği var. Bölgedeki gerçekleri en iyi şekilde bilen iki ülkeyiz.

Bundan sonra daha etkili stratejiyle bir taraftan DAEŞ'i temizleyebilir, diğer taraftan Suriye'nin geleceği için adım atabiliriz.

Maalesef bugün Suriye'de ateşkesi ihlal eden rejim var. Tüm anlaşmalara rağmen Halep'te sivilleri öldüren zalim bir Esad rejimi var.

Birleşikl Krallık'ın özellikle İngiltere'deki PKK'ya yönelik politikasından memnunuz. Bundan sornaki süreçte de bu desteğin artarak devam etmesi en büyük arzumuz.

YPG UNSURLARI HALEN MÜNBİÇ'TE

Münbiç operasyonunda, bazı YPG unsurlarının geriden lojistik amaçla katılması gerektiğini ortaya koyunca müttefikimiz ABD, Biz bunun yanlış politika olduğunu söyledik. Ama sonra bir şartla buna bir şekilde olur verdik. Münbiç operasyonu biter bitmez YPG'liler Fırat Nehri'nin gerisine gidecek. Fırat Nehri'nin gerisine gitmesi demek oralarda bunların uyguladığı politikalara katılıyoruz anlamına gelmez. Şu anda YPG unsurları halen Münbiç'te.

YPG'YE SÖZ GEÇİREMİYORSUNUZ YA DA GÖNDERMEK İSTEMİYORSUNUZ

Obama söz verdi, Biden söz verdi, Kerry söz verdi. Yani tüm yetkililer söz verdi. Şimdi ya geri gönderemiyorlar, yani YPG'ye söz geçiremiyorsunuz, ya da göndermek istemiyorsunuz. Bunun başka bir seçeneği yok. 200'den fazla YPG unsuru Münbiç'te. 200 YPG'liyi Fırat'ın ötesine gönderemiyorsanız, o zaman diğer alanlarda YPG'ye nasıl güveneceğiz

PYD VE YPG KÜRT KARDEŞLERİMİZİ TEMSİL ETMİYOR

Türkiye ve Suriye'de Avrupa'nın anlayışı değişmeli. Suriye ve Irak'ta PKK'nın uzantıları olan PYD YPG de Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor. Bunu iyi bri şekilde görürsek terör örgütlerini ayırabiliriz. Bu vesileyle YPG ve PKK'nın Avrupa'daki faaliyetlerine izin veren başta Belçika olmak üzere ülkeleri kınadığımızı belirtmek isterim.

İngiliz Bakan Boris Johnson'un açıklamalarından satır başları:

BENİM ATALARIM BURADAN ASLINDA

Gerçekten burada olmak çok güzel. Çok sıkı ve verimli bir şekilde çalışıyoruz. Benim atalarım buradan aslında. Benim bu bakanlık aslında büyük amcam, sizin yaptığınız işi yapıyordu. Benim kuzenim Selim de aynı şekilde bu bakanlıktaydı. Ailemin bir tarihi var bu bakanlıkta. Sizlerle çok olağanüstü görüşmeler yaptık, mutabakata vardık.

VERİLEN MÜCADELENİN NE KADAR ANLAMLI OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Bunlardan birincisi Birleşik Krallık, kesinlikle Türkiye'nin arkasında bu kalkışmayla mücadelede, demokrasiyi korumada. Türk halkının böylesi bir soruna nasıl karşılık verdiğini görmek çok güzel.
Verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

İki ülkeyi birleştiren çok fazla şey var. Çok benzer pozisyonlara sahibiz. Şu anda olan bitenlerle ilgili, Halep'te olanlarla ilgili çok fazla sorumluluk üstlenikldiğini biliyoruz.

Suriye'deki çatışmanın sonuçları dün belirgin hale geldi. Gaziantep'te Türkiye'nin ne kadar kahramanca çaba gösterdiğini gördüm. Çok büyük yatırım yapıyorsunuz mülteci kamplarına. Birleşik Krallık 2.3 milyon sterlini insani yardım adına temin etti. Dün biraz daha fazla para verdik mayınların temizlenmesi için.

TÜRKİYE, DÜNYANIN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN MERKEZİ ÖNEME SAHİP

DAEŞ ve PKK'yla olan mücadelede ortak pozisyona sahibiz. Türkiye dünyanın güvenliği açısından çok merkezi öneme sahip.

Kıbrıs'taki çözüm sürecinden bahsettik. Her iki taraf da liderlik gösteriyor. İyimser bir şekilde bu yolda ilerlemeye devam ediyorlar. Bütün iyimser meselelerden bahsettik.

SON 5 YIL İÇİNDE TİCARET HACMİ BÜYÜK ORANDA ARTTI

Ekonomik etkileşim çok önemli. Her yıl 2.5 milyon İngiliz'in buraya gelmesinden bahsetmiyoruz. Türk malları bizim ülkemize geliyor. Son 5 yıl içinde ticaret hacmi çok büyük oranda artış gösterdi. Bu sadece bulaşık makinesinden ibaret değil. Benim çocukken kullandığım ve yediğim bazı ürünler de Türk şirketleri tarafından üretiliyor. Bu da gerçekten ekonomik ortaklığımızın önemli göstergelerinden bir tanesi.

TÜRKİYE'NİN AMAÇLARININ GÜÇLÜ DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ

Ortak ticaret ve ekonomi komisyonu çalışmalarına en kısa sürede başlayacak. Yeni serbest ticaret anlaşması son derece önemli. Bizde AB'den bir ayrılma süreci söz konusu. Ama biz Avrupa'dan ayrılmayacağız. Türkiye'nin amaçlarının güçlü destekçilerinden birisi olacağız. İki ülke arasında ortaklığımızı da bir yandan güçlendirmemiz gerekiyor." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.