1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çay bahane esas olan sohbet
Çay bahane esas olan sohbet

Çay bahane esas olan sohbet

Konya Kahveciler Çay Ocakları ve Büfeciler Odası Başkanı Cemal Çınardalı,erkeklerin yoğun olarak kullandığı çay ocakları için,“ İnsanların sohbet ettikleri ve dertleşebildikleri yerlerin olması.” diyerek kadınların da çay ocaklarına gelebileceğini aktardı

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Erkeklerin boş zamanlarını değerlendirmek ve arkadaşlarıyla sohbet etmek amacıyla buluştukları nokta olan çay ocaklarına rağbet her geçen gün artıyor. Konya’da da gencinden yaşlısına her yaş grubundan vatandaşın gittiği çay ocaklarında, eskiden sadece emekliler giderken şimdi üniversiteli ve liseli öğrenciler de buralarda vakit geçiriyor. Konya Kahveciler Çay Ocakları ve Büfeciler Odası Başkanı Cemal Çınardalı, çay ocaklarının insanların sohbet ettiği, birbirlerine dertlerini anlattığı ve eğlendikleri en ucuz mekanlar olarak tanımlayarak, “1 liraya çay veriyoruz. Adam orada iki saat, üç saat dinleniyor. Hem dinlenmiş oluyor hem sohbet ediyor hem de çok ucuz fiyata çayını, kahvesini içiyor. Aslında orada çay bahane esas olan insanların tanışarak, kaynaşması ve sohbet etmeleri. Pastanede ya da kafelerde çaylar 4-5 lira. Ve buralarda vatandaşlar birbirlerine selamdan başka bir şey veremiyorlar. Oturup dertleşemiyor. Sanki başka ülkenin insanlarıymışız gibi.” şeklinde konuştu.

img_8505.jpg
BÜTÜN ÇAY OCAKLARINDA SOHBET YOK

Konya’da 600’e yakın çay ocağı olduğu bilgisini veren Çınardalı, bütün çay ocaklarında sohbet olayının olmadığını kaydetti. Sanayilerde esnafa çay götürüldüğünü, iş merkezlerinde aynı şekilde olarak oturma lüksünün olmadığını belirten Çınardalı, 150’e yakın çay ocağında sohbet edilebildiğini söyledi. Çay ocaklarında maç olduğu zaman yoğunluk olduğu algısının yanlış olduğuna değinen Çınardalı, “Zafer bölgesi gibi talebenin çok olduğu yerlerde ve içkili yerlerde maç yayını daha çok yapılıyor. İçkili yerlere gitmeyenler bizim az sayıda olan çay ocaklarımıza gidip maç seyrediyorlar. Çay içip 4-5 lira vermiyorlar.” ifadelerini kullandı.

KADINLARINDA GELMESİNİ İSTİYORUZ

Cemal Çınardalı, çay ocaklarında yaş sınırının olmadığını vurgulayarak, hiçbir oyun aletinin olmadığı için her yaş grubuna hitap ettiğini dile getirdi. Çay ocaklarında sadece sohbet amaçlı oturulduğunun altını çizen Çınardalı, kadınlarında rahatlıkla kullanabileceğini söyleyerek, “Bir simit evini düşünün, oraya giden vatandaş orada simidini poğaçasını yer çekip gider. Hatta biz çay ocaklarımıza bayanlarında gelmesini istiyoruz. Buralarda en küçük bir kötü alışkanlık dahi yok. Bayanlar da rahatlıkla kullanabilir. Çok güzel çay ocaklarımız var özellikle Zafer’de, Kapu Cami’si civarında. Alışverişe gezmeye gelen bayanlarımız oralarda rahatlıkla çayını içip dinlenebilirler. Kimse kimseye rahatsızlık vermez.” dedi.

img_8937.jpg
ÇAY OCAKLARI ÇAĞA GÖRE YENİLENİYOR

Çay ocaklarının çağa göre sürekli yenilendiğini ve eski düzenleme ile şimdiki arasında çok fark olduğunu ifade eden Başkan Çınardalı, Türkiye’nin çağ atladığını belirtti. Esnaf olarak çağa göre değişmek zorunda olduklarını yoksa ayakta kalamayacaklarını kaydeden Çınardalı sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kazanlarımızı, bardaklarımızı değiştiriyoruz. Eskiden bir bayanın Konya’da dışarıda yemek yemesi çok ayıptı. Ama şimdi öyle mi bakıyoruz iki bayan restoranlarda rahatlıkla yemeğini yiyor. Bu kültür seviyemizin de arttığını gösterir. Bizlerde buna ayak uyduruyoruz. Bizim istediğimiz bazı zamanlarda esnafımız belli bir çizginin dışına çıkarak başka esnafın önüne sandalye koymak zorunda oluyor. Belediyelerimizin bunlara biraz müsaade etmelerini istiyoruz. Bu sandalyeleri belediyelerimiz zaman zaman yasaklıyorlar, topluyorlar bu konuda biraz daha hoşgörülü olurlarsa memnun oluruz. Tabi onlar da görevini yapıyor onlara da saygı duyuyoruz. Biz kendi esnafımızı düşünürken diğer esnafı da düşünmek zorundayız. Benim esnafım para kazanacak diye diğer esnafın mağdur edilmesine bende karşıyım. Karşılıklı anlayış çerçevesinde kurallara uyarak, belediyemizin de biraz daha müsaade göstermesini yetkililerde rica ediyorum.”

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.